Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie szastaj swoimi euro. Wymienić pieniądze w Polsce czy dopiero za granicą? [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Z porównań ekspertów wynika, że rozbieżności w cenach walut mogą wynosić nawet 16 procent
Z porównań ekspertów wynika, że rozbieżności w cenach walut mogą wynosić nawet 16 procent Marcin Obara
Eksperci wiedzą, jak kupować pieniądze na wakacje poza Polską. Skalkuluj, nim podejdziesz do jakiegoś zagranicznego bankomatu.

Nasz Czytelnik z Mikołowa wyjeżdża za granicę i chce wiedzieć: czy udając się do krajów strefy euro, warto już w Polsce zaopatrzyć się w europejską walutę, czy jednak bardziej opłacalne będzie płacenie tam kartą? A co z krajami spoza strefy euro? Opłaca się w Polsce kupić tamtejszą walutę, a może jednak wymienić euro na miejscu? A co z dolarami?

- Eksperci Grupy Gumułka postanowili zadbać o kieszenie polskich turystów, w tym Czytelników DZ, i przeanalizowali ceny zagranicznych walut, bankowe opłaty i prowizje - mówi doradca inwestycyjny Roman Nowak z Działu Wycen i Analiz Grupy Gumułka. - Tegoroczne wyniki stanowią potwierdzenie tendencji obserwowanych w poprzednim roku. W skrajnych przypadkach różnica w cenach miejscowej waluty może wynieść nawet 16 procent!

Do analizy wykorzystano bankowe kursy wymiany walut i kursy kantorowe według stanu z 5 sierpnia 2014 r. Średnią dla 3 banków wyliczono w oparciu o kursy sprzedaży walut stosowane przez duże i popularne polskie banki detaliczne. Eksperci posłużyli się tabelami opłat i prowizji dla wzorcowego i porównywalnego konta w każdym z tych banków.

Dodatkowe informacje dla tych, którzy chcą zaoszczędzić, kupując obce waluty

  • Podajemy średnią dla 3 banków wyliczoną w oparciu o kursy sprzedaży walut przez duże i popularne polskie banki detaliczne.
  • Ponieważ żaden z analizowanych banków nie podaje w swoich tabelach kursu wymiany chorwackiej kuny, dlatego analizę przeprowadzono przy założeniu dwukrotnego przewalutowania transakcji - z kuny na euro i z euro na złote.
  • Jeden z analizowanych banków - w przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki realizowanych kartami debetowymi dokonanych w walucie wymienialnej, dla której bank nie prowadzi tabeli kursów (jak w przypadku chorwackiej kuny) - pobiera dodatkową prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości 2 proc. wartości transakcji, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić to w swoim banku.
  • W analizie posłużono się uśrednionymi danymi dla 3 arbitralnie wybranych banków. Ponieważ między poszczególnymi bankami występują różnice w poziomie kursów sprzedaży walut obcych i wysokości prowizji pobieranych za obrót gotówkowy i bezgotówkowy za granicą, dlatego od tych ogólnych zasad mogą występować wyjątki.
  • A Warto się upewnić, czy nasza karta jest rozliczana w euro - niektóre karty bowiem są rozliczane w USD - i wówczas dochodzi jeszcze koszt drugiego przewalutowania.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera