Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie trzeba gasić lamp, by zaoszczędzić na prądzie

Michał Wroński
morguefile.com
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie - tak już niebawem będą mogli mówić mieszkańcy Sławkowa. Szukający oszczędności urzędnicy zgaszą bowiem część latarni na miejskich ulicach. Z tych samych powodów w ciemnościach tonie nocą obwodnica Siewierza.

Nie stać nas na to, aby płacić rocznie 600 tysięcy złotych za oświetlenie tej trasy - tłumaczą tamtejsi samorządowcy. Pomysł z wyłączeniem światła na ulicach nie jest zresztą nowy - półtora roku temu na takie rozwiązanie zdecydował się prezydent Mysłowic.

METROPOLIA SILESIA MOŻE ZAOSZCZĘDZIĆ NA ENERGII JEŚLI KUPI PRĄD GRUPOWO

Kto następny pójdzie tym tropem? Pokusa jest duża. Naciskane przez ministra finansów, który domaga się ograniczenia zadłużania się gmin, samorządy szukają wszelkich sposobów, by ograniczyć własne wydatki. A zgasić światło jest najprościej.

MYSŁOWICE GASZĄ ŚWIATŁO. PANUJĄ EGIPSKIE CIEMNOŚCI

Można też jednak sprawić, aby kosztowało ono mniej. Udało się tego dokonać w Częstochowie, gdzie w przyszłym roku miasto na opłatach za energię zaoszczędzi 2,7 miliona złotych. Starczyło ogłosić przetarg na nowego dostawcę prądu.

Będzie on dostarczał energię nie tylko do ulicznych latarni i sygnalizacji na skrzyżowaniach, ale też budynków komunalnych oraz miejskich spółek i jednostek organizacyjnych. O zlecenie walczyło 6 firm - ostatecznie wygrała spółka Tauron Sprzedaż. Częstochowscy urzędnicy nie zdecydowali jeszcze, co zrobią z zaoszczędzonymi pieniędzmi, ale - jak przewiduje Włodzimierz Tułaj, rzecznik tamtejszego magistratu - najprawdopodobniej trafią one na oświatę, bądź remonty dróg.

- Aczkolwiek musimy też znaleźć pieniądze na miejski monitoring. Dostaliśmy na ten cel zewnętrzną dotację i potrzebny jest wkład własny. Dopóki nie zostanie przyjęty budżet, dopóty trudno mówić o konkretnym zagospodarowaniu tego zysku, ale cieszymy się, że jest - podkreśla Tułaj.

Jeszcze większe pieniądze mogły zaoszczędzić miasta aglomeracji śląsko - zagłębiowskiej, gdyby zechciały razem kupować energię. Dawid Kostempski, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego liczy, że tak właśnie będzie od roku 2012. Ze wstępnych kalkulacji wynika, że jeśli tylko 12 spośród 14 zrzeszonych w GZM miast ogłosi wspólny przetarg, to zyskać może 5,7 miliona złotych. - Przy większych zakupach można liczyć na większe upusty, a robiąc jeden przetarg zamiast wielu ograniczamy koszty jego obsługi - mówi Krzysztof Mejer, rzecznik GZM.

Miasta aglomeracji śląsko - zagłębiowskiej wreszcie chcą zrobić coś wspólnie! Co więcej, na tym wspólnym przedsięwzięciu mogą zarobić konkretne pieniądze. Wystarczy, że wspólnie kupią prąd.
Do tej pory sąsiadujące ze sobą gminy robiły takie zakupy każda na własny rachunek - osobno organizowały przetargi i osobno negocjowały z dostawcami energii ceny. Efekt? Tylko 12 spośród 14 zrzeszonych w Górnośląskim Związku Metropolitalnym miast wydaje rocznie na zakup energii ok. 50 milionów złotych. Gdyby robiły to razem, w miejskich budżetach zostałoby ponad 10 procent tej kwoty.

To uśrednione szacunki - w przypadku Mysłowic (gdzie kilkanaście miesięcy temu na części ulic wyłączono światło) oszczędności sięgałyby niemal 20 procent. Niewiele mniej skorzystałyby Świętochłowice oraz Tychy. Formalnie nic nie stoi na przeszkodzie takiemu rozwiązaniu - starczy, że gminy przekażą do GZM pełnomocnictwa do organizacji przetargu. Zapytany o sprawę Edward Lasok, prezydent Mysłowic mówi krótko: jestem na tak.

- Zyskalibyśmy na tym ponad 500 tysięcy złotych - podkreśla Lasok.

Jeśli porozumienie stanie się faktem, to przetarg na wspólne zaopatrzenie w prąd miast mógłby zostać ogłoszony na początku przyszłego roku.
* CZYTAJ KONIECZNIE:

Nagie ciała ozdobione dziełami sztuki - finał mistrzostw bodypaintingu
Zmiana opon na zimówki to obowiązek NOWA USTAWA

*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


Ciekawostka! Jedno z miast woj. śląskiego odbudowało swoje średniowieczne mury! [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy kontra górnicy - wojna w Bytomiu o fedrowanie. KTO MA RACJĘ?

Co mieszkańcy będą z tego mieli? Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze gminy mogłyby przeznaczyć na remonty chodników, budowę nowych placów zabaw dla dzieci, czy pensje dla nauczycieli. Swoistym "poligonem", gdzie można podpatrywać jak wykorzystać zaoszczędzone na energii pieniądze jest Częstochowa, która skorzystała z prawa do zmiany dostarczyciela tego medium i tym sposobem zyska w przyszłym roku 2,7 miliona złotych. Niewykluczone, że tym samym tropem podąży borykający się z kłopotami finansowymi Sławków. Na razie - jak przyznaje Janusz Mróz, rzecznik tutejszego magistratu - specjalna komisja wytypuje miejsca, gdzie dla oszczędności zgaszone zostaną latarnie.

- Rozpoczniemy też negocjacjez dostawcą prądu o zmianę stawek.Jeśli one nic nie dadzą, to trzeba się będzie zastanowić nad jego zmianą - mówi.

Nie licz na innych, oszczędzaj sam

* Kupując sprzęty AGD zwracaj uwagę na ich klasę energetyczną. Nawet jeśli przy zakupie wydasz więcej pieniędzy, to ten wydatek szybko się zwróci.
*Wymień żarówki na energoszczędne.
*Regularnie rozmrażaj lodówkę, a wyjeżdżając na urlop - wyłącz.
* Nie ustawiaj lodówki zaraz obok pieca, czy zmywarki. Nie chowaj też do niej ciepłych jeszcze potraw - daj im ostygnąć.
* Staraj się optymalnie wykorzystywać pralkę tak, aby przy jednej okazji wyprać jak najwięcej rzeczy.
* Idąc spać nie zostawiaj telewizora, czy wieży w funkcji "stand by".
* Po naładowaniu komórki wyciągnij wtyczkę ładowarki z gniazdka. Pozostawiona również pobiera prąd.
* Jeśli nie korzystasz z jakiegoś urządzenia, to je wyłącz (dotyczy zwłaszcza wielbicieli komputera i telewizji.

Nie tylko u nas gaszą latarnie

Gaszenie światła w imię oszczędności to nie tylko nasza specjalność. W sierpniu głośno zrobiło się o egipskich ciemnościach w Łodzi, gdzie tamtejszy wiceprezydent nakazał wcześniej gasić i później zapalać uliczne latarnie. Tłumaczył, że nie ma innego wyjścia, gdyż w budżecie brakuje prawie 3 mln. złotych na ten cel. Po 2 tygodniach protestach mieszkańców i radnych wycofał się ze swego kontrowersyjnego pomysłu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!