Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie uwierzycie, istnieje Zagłębie nad Bajkałem

Tomasz Szymczyk
Syberyjska Wierszyna to bardzo sielski krajobraz. Niebawem jej mieszkańców odwiedzą Zagłębiacy
Syberyjska Wierszyna to bardzo sielski krajobraz. Niebawem jej mieszkańców odwiedzą Zagłębiacy Jan Mieńciuk
Dzisiaj w Centrum Informacji Miejskiej w Sosnowcu (pasaż w przejściu podziemnym przy dworcu PKP Sosnowiec Główny odbywa się zbiórka artykułów szkolnych dla mieszkańców syberyjskiej Wierszyny. To osada nad Bajkałem. Wyjątkowa, bo wszyscy jej mieszkańcy pochodzą z Zagłębia. Za kilka dni jadą tam przedstawiciele Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Zawiozą dary tamtejszym uczniom.

- Najlepiej przywieźć przybory szkolne: kredki, pisaki, linijki, a przede wszystkim zeszyty - wyjaśnia Artur Ptasiński z sosnowieckiego CIM-u.

Z Zagłębia na Syberię

Organizowana przez Dariusza Jurka i Piotra Dudałę akcja nie powinna Zagłębiaków dziwić, bo Wierszynę śmiało można nazwać najdalej na wschód wysuniętym fragmentem Zagłębia Dąbrowskiego.

Do dziś mieszkają tam potomkowie Zagłębiaków, którzy jeszcze przed I wojną światową zamienili ówczesne zachodnie rubieże imperium Romanowów na syberyjską głuszę.

- Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego od kilku lat aktywnie działa na rzecz upowszechnienia wiedzy na temat Wierszyny, która przetrwała trudne zawirowania historyczne, utrzymując dotąd i kultywując pamięć i tradycję polską oraz pamięć o miejscu, skąd na Syberię przybyli - mówi Dariusz Jurek z Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. - Pragniemy tamtejszej społeczności (Dom Polski, polska szkoła i polski kościół) dostarczyć pewną ilość upominków i praktycznych przedmiotów, które w jakiś sposób, choćby symboliczny, będą mogły wzbogacić ich naprawdę trudną egzystencję - dodaje.

Historia Wierszyny zaczyna się niemal równo 104 lata temu. 19 czerwca 1909 roku do pociągu na dworcu Kolei Iwanogrodzko-Dąbrowskiej w Dąbrowie Górniczej wsiadło ponad dwustu przesiedleńców. Po dwutygodniowej podróży dotarli do Czeremchowa w obwodzie irkuckim, który podobnie jak Zagłębie był ośrodkiem wydobycia węgla kamiennego. Część Zagłębiaków zatrudniła się więc w tutejszych kopalniach, inni udali się w miejsce, gdzie dzisiaj leży Wierszyna. Każda z rodzin otrzymała zalesioną działkę, którą trzeba było wykarczować i 30 rubli na zagospodarowanie.

Trzeba było również zaprzyjaźnić się z miejscowymi Buriatami i Rosjanami. Po kilku latach obok chat we wsi stał już kościół, pojawiła się też szkoła. We wsi jest kołchoz i kilka tartaków. Wokół są przecież same lasy. Niedawno powstał tu ufundowany przez Wspólnotę Polską Dom Polski z izbą pamięci. Mieszkańcy nie mają za to poczty ani telefonu. Z trudem dociera tu też sygnał telewizyjny, a komunikację zapewnia jedynie autobus z Irkucka.

Burzliwe dzieje

Mieszkańcy przeżyli rewolucję, czasy II wojny światowej i powojenny Związek Radziecki. Nie ominęła ich kolektywizacja i stalinowskie represje, ale nadal czują się Polakami. Mówią po polsku, jedzą polskie potrawy i wyznają wiarę rzymskokatolicką.

Mieszkańcy pobierali się prawie zawsze między sobą, i dlatego we wsi zachowały się do dziś takie nazwiska jak Wójcicki, Mitręga, Figura, Sztemplowski, Kaleta czy Pietras. Czasem przyjeżdżają w rodzinne strony.

- Jestem szczęśliwa, że nie widziałam wojny. Był głód, ale nie było strachu - wspominała goszcząca w marcu 2012 roku w Sosnowcu Franciszka Janaszek. - Kiedy wyjeżdżałyśmy, było -40 stopni i nie odczuwałyśmy tego, tutaj przy -20 było zimno - śmiała się mieszkanka Wierszyny.

Jadą nad Bajkał

Już w najbliższą środę, 26 czerwca, do Wierszyny wyruszy specjalna ekspedycja organizowana przez Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Część członków tego stowarzyszenia zawiezie zebrane w Sosnowcu dary, a także weźmie udział w zaplanowanych na lipiec uroczystościach związanych z jubileuszem wierszyńskiego kościoła.

- Będziemy reprezentować nie tylko Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, ale także w pewnym stopniu cały region Zagłębia Dąbrowskiego oraz poszczególne jego miasta - tłumaczy Dariusz Jurek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!