Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Tadeusz Bradecki. Artysta zmarł w wieku 67 lat. Długie lata był dyrektorem artystycznym Teatru Śląskiego w Katowicach

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Andrzej Banas / Polska Press
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach poinformował o śmierci Tadeusza Bradeckiego. Artysta urodzony w Zabrzu zmarł w wieku 67 lat. Od końca lat 70-tych związany był z krakowską sceną artystyczną. W latach 2007 - 2013 pełnił rolę dyrektora artystycznego Teatru Śląskiego.

Nie żyje Tadeusz Bradecki

- Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Bradeckiego, który w naszym teatrze od 2007 do 2013 r. pełnił funkcję dyrektora artystycznego. To za jego dyrekcji i z jego inicjatywy w Teatrze Śląskim m.in. gościnnie prezentowano spektakle z prestiżowych europejskich scen (projekt Europejska Witryna Teatralna), a zespół z Katowic prezentował swoje tytuły przed publicznością m.in. Hiszpanii, Francji i Węgier - informuje Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Tadeusz Bradecki urodził się 2 stycznia 1955 roku w Zabrzu. W 1977 roku ukończył wydział aktorski krakowskiej PWST, a 4 lata później, również na krakowskiej uczelni, odebrał dyplom wydziału reżyserii dramatu. W trakcie studiów odbył staż w Teatrze Laboratorium we Wrocławiu oraz staż aktorski u Petera Brooka, jednego z najważniejszych twórców teatralnych XX wieku. Jak aktor współpracował m.in. z: Andrzejem Wajdą ("Z biegiem lat, z biegiem dni..."), Krzysztofem Zanussim („Constans", „Rok spokojnego słońca", „Życie za życie", „Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową", „Rewizyta") i Krzysztofem Kieślowskim („Amator", „Bez końca").

Od końca lat 70-tych związany był z krakowską sceną artystyczną, najpierw jako aktor i reżyser, a od 1990 roku jako dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Starego w Krakowie. W 2007 roku został dyrektorem artystycznym Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Poza aktorstwem i reżyserią Tadeusz Bradecki zajmował się również pisaniem dramatów i nauczaniem - wykładał na London Academy of Music and Dramatic Art.

W trakcie swojej artystycznej drogi otrzymał wiele ważnych wyróżnień. Był laureatem Nagrody im. Leona Schillera i Nagrody im. Konrada Swinarskiego, dwukrotnym laureatem Złotego Yorika za przedstawienia szekspirowskie. W 2001 roku został uhonorowany nagrodą im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, przyznaną przez Polski Ośrodek ITI, za popularyzację polskiej kultury teatralnej za granicą. Dwa lata później, w 2013 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera