Niemcy młodzieżowymi mistrzami Europy. Podsumowanie turnieju

Piłkarze Niemiec po raz drugi w
historii zdobyli tytuł Młodzieżowych Mistrzów Europy powtarzając swój sukces z 2009 roku. W finale turnieju UEFA Euro U-21 podopieczni trenera Stefana Kuntza niespodziewanie pokonali w Krakowie Hiszpanów 1:0. Gola na wagę zwycięstwa strzelił pod koniec pierwszej połowy Mitchell Weiser.

Hiszpanie byli faworytem ostatniego meczu rozgrywanych przez ostatnie dwa tygodnie w Polsce Młodzieżowych Mistrzostw Europy. Podstawowa jedenastka drużyny z Półwyspu Iberyjskiego wyceniana jest na ponad 160 mln euro, ale jeszcze raz okazało się, że pieniądze w piłce nie grają.

Hiszpanie zaczęli z polotem, ale do przerwy nie oddali ani jednego celnego strzału. Dużo groźniejsze były akcje Niemców. Max Meyer trafił w słupek, kilka razy próbował strzelać bardzo aktywny Serge Gnabry, aż w końcu tuż przed przerwą po precyzyjnym dośrodkowaniu Jeremy’ego Toljana pięknym uderzeniem głową popisał się Weiser, pomocnik Herthy Berlin.

Hiszpanie dopiero po przerwie bardziej zdecydowanie ruszyli do natarcia. Z dystansu groźnie strzelał Saul Niguez, ale bramkarz Niemców Julian Pollersbeck potwierdził swoje wysokie umiejętności. Później dosłownie o centymetry pomylił się Dani Ceballos uderzając piłkę zza pola karnego.

Im bliżej było końca spotkania tym rosła przewaga zespołu trenera Alberta Celadesa. Niemcy jednak mądrze się bronili i zasłużenie triumfowali w tej imprezie, choć jako jedyni z półfinalistów nie wygrali grupy i awansowali do strefy medalowej z drugiego miejsca.

Pod względem sportowym zakończony właśnie turniej UEFA Euro U-21 nie był udany dla Polski. Podopieczni trenera Marcina Dorny zajęli ostatnie miejsce w swojej grupie gromadząc zaledwie 1 punkt. W gronie 12 finalistów MME gorsza od Biało-Czerwonych była tylko Macedonia.

Polska była natomiast bardzo chwalona przez działaczy UEFA i uczestników zmagań za organizację imprezy. Wrażenie robiła zwłaszcza frekwencja na meczach. Ustanowiliśmy pod tym względem nowy rekord MME, ale pamiętajmy, że po raz pierwszy w turnieju finałowym grało 12 ekip. 21 meczów polskich
mistrzostw obejrzało łącznie 244.085 tysięcy widzów, co daje średnią 11.623 na jedno spotkanie. Największym zainteresowaniem cieszyły się mecze Polaków w Lublinie: ze Słowacją - 14.911 i ze Szwecją - 14.651. Finał w Krakowie obejrzało 14.059 widzów, a tyski pojedynek Niemcy - Czechy zgromadził 14.051 fanów, głównie zza naszej południowej granicy. Najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się bałkańskie derby Serbia - Macedonia w Bydgoszczy - obejrzało je tylko 5.121 kibiców. Transmisje z mistrzostw w Polsce zgromadziły przed telewizorami ponad 140 mln telewidzów i były oglądane w 150 krajach świata.

Fani nie mogli też narzekać na brak goli. W 21 spotkaniach padło ich aż 65, co daje średnią ponad trzy bramki na mecz. Królem strzelców UEFA Euro U-21 został Hiszpan Saul Niguez. Wyceniany na 40 mln euro pomocnik Atletico Madryt pięć razy trafił do siatki rywali.