MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Niemcy szukają pracowników w Katowicach

Agata Pustułka, Michał Wroński
Pielęgniarka lub opiekunka seniora może zarobić 1300 euro
Pielęgniarka lub opiekunka seniora może zarobić 1300 euro FOT.123RF
Niemcy rozpoczynają łowy na śląskim rynku pracy. W "pośredniakach" oraz agencjach zajmujących się rekrutacją pracowników przybywa ofert zza naszej zachodniej granicy.

Najdalej 1 maja Niemcy w pełni otworzą swój rynek pracy i wówczas bez zawracania sobie głowy formalnościami, będzie można szukać tam sobie zatrudnienia (obecnie mogą na to liczyć tylko wysokiej klasy specjaliści i to pod warunkiem zdobycia stosownego pozwolenie).

10,9 tys. Polaków wyjechało w 2009 roku do Niemiec (do Wielkiej Brytanii natomiast niecałe 9,6 tys.)

W cenie są informatycy, inżynierowie oraz lekarze, ale także pielęgniarki i opiekunki osób starszych. Najlepsi z nich mogą zarobić nawet 60 tysięcy euro rocznie! Zapotrzebowanie na polskich pracowników jest tak duże, że pośrednicy organizują dla chętnych bezpłatne kursy językowe (nieznajomość niemieckiego będzie jedyną przeszkodą w znalezieniu zatrudnienia).

- Najbardziej zainteresowane pracą są panie w wieku od 27 do 34 lat, a potem od 48 d0 64 lat - wyjaśnia Monika Długosz z katowickiej filii firmy Promedica 24, zajmującej się rekrutacją pracowników w zawodach medycznych. Jak dodaje, Polki mogą znaleźć w Niemczech zatrudnienie zarówno w instytucjach medycznych i ośrodkach opieki, jak też w prywatnych domach swoich pacjentów.

Rosnące zainteresowanie niemieckich firm polskimi pracownikami potwierdza również Aleksandra Skalec z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

- Pracodawcy chcą się dowiedzieć, jak wygląda procedura składania oferty. Sami bezrobotni także coraz częściej pytają o zatrudnienie w Niemczech. Zainteresowani są pracą stałą lub sezonową w gastronomii, hotelarstwie i w opiece nad osobami starszymi - mówi Skalec.
Już w ubiegłym roku liczba wyjeżdżających do Niemiec Polaków przekroczyła liczbę tych, którzy postanowili szukać szczęścia na Wyspach Brytyjskich. Dlatego też część socjologów jest przekonana, że pełne otwarcie niemieckiego rynku pracy wywoła kolejna falę migracji. Czy rodzinne powiązania, jakie łączą wielu mieszkańców śląskiego z Niemcami oraz stosunkowo łatwy dojazd sprawią, że w naszym regionie dojdzie do masowych wyjazdów po lepiej płatne zatrudnienie?

- Wszystko zależy od tego, jaka będzie sytuacja na tutejszym rynku pracy. Jeśli nastąpi jakieś załamanie, to migracja może się nasilić - tłumaczy dr Rafał Muster, socjolog z Uniwersytetu Śląskiego, choć prognozuje, że nadal szansę na dobrze płatny etat w Niemczech będą mieli głównie wysokiej klasy specjaliści. - Innym pozostaną pewnie tylko prace sezonowe - dodaje dr Muster.

Zachodni zysk

Specjalista ds. bezpieczeństwa IT może zarobić ok. 45 tys. euro rocznie
Certyfikowany doradca finansowy ma ok. 60 tys. euro rocznie
Kontroler lotów ma ok. 45 tys. euro rocznie
Kierownik domu opieki dla osób starszych dostaje ok. 40 tys. euro rocznie
Kierownik domu opieki dla osób starszych ma ok. 40 tys. euro rocznie
Inżynier budowy maszyn dostaje ok. 45 tys. euro rocznie
Pośrednik pracy zarabia ok. 40 tys. euro rocznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!