Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niepełnosprawni w Dąbrowie Górniczej będą się uczyć w jednym Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym

Piotr Sobierajski
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Piotr Sobierajski
Zespół Szkół Specjalnych nr 6 ma się przenieść do nowego ośrodka w Gołonogu. Tam uczą się już uczniowie niepełnosprawni i niedowidzący.

Od września br. przy ul. Swobodnej 59 ma powstać jeden Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Taką decyzję podjęli podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej rajcy, akceptując uchwały intencyjne w sprawie zamiaru likwidacji Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 im. Jana Pawła II i Zespołu Szkół Specjalnych nr 6. Obaw przed stworzeniem jednego ogromnego molocha jest sporo.

Nauczyciele, a przede wszystkim pracownicy administracyjni, zatrudnieni w szkołach włączonych w skład nowego ośrodka, obawiają się utraty pracy. Nie wiadomo też, jak w nowych warunkach odnajdą się uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 6, który dotychczas funkcjonował jako osobna placówka w centrum miasta, przy ul. Konopnickiej 36.

Kluczową pozostawała też obsada stanowiska dyrektora nowego ośrodka, bo teraz w jego ramach działać będą aż trzy placówki. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych im. Zofii Książek-Bregułowej oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 5 do jednego z najnowocześniejszych obiektów dla niepełnosprawnych w Polsce przeprowadziły się już w marcu 2013 r. Działają jednak jako osobne placówki.

Teraz dołączy jeszcze do nich Zespół Szkół Specjalnych nr 6. Okazało się, że stanowisko dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej obejmie dotychczasowa dyrektor SOSW dla Dzieci Słabo Widzących i Niewidomych, Violetta Trzcina. Wspomagać ma ją w pracy 7 wicedyrektorów.

W 2017 r. ogłoszony zostanie natomiast nowy konkurs na stanowisko szefa ośrodka. Budynek przy ul. Swobodnej 59 przygotowany został dla 600 uczniów, a dziś jest ich tam 452 (188 w SOSW i 264 w ZSS nr 5). Dołączy kolejnych 74, przeniesionych od września z ZSS nr 6.
Obawy przed zmianami w imieniu rodziców uczniów ZSS nr 5 wyraził podczas sesji Wojciech Grzyb. - Ponad 500 uczniów z różnymi schorzeniami i rodzajami niepełnospraw-ności w jednym miejscu, to bezprecedensowa decyzja. Nie ma drugiego tak wielkiego ośrodka w Polsce. Jak zapewnić w takich warunkach bezpieczeństwo dzieciom? Nie mogą być przecież stłoczone, niektóre boją się tłoku. Na razie mamy tylko zarys koncepcji. Nie tylko ekonomia powinna przesądzać o zmianach - mówił Wojciech Grzyb.

- Zapewniam, że dla dzieci z ZSS nr 5 nie zmieni się nic, poza nazwą szkoły. Będą ci sami nauczyciele, specjaliści, te same sale. Do nowego ośrodka przyjmowane będą dzieci ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności. Uczniowie ZSS nr 5 nie mogli dotychczas w swojej szkole kontynuować nauki w Liceum Ogólnokształcącym, teraz będą mieli taką możliwość. Będą też mogli - podobnie jak uczniowie ZSS nr 6 - znaleźć miejsce w internacie. Nowoczesna aparatura, sprzęt i wykwalifikowana kadra będą służyć wszystkim - zapewniała Iwona Krupa, zastępca prezydenta Dąbrowy Górniczej.

- Poza tym budynek ZSS nr 6 nie jest dostosowany do potrzeb uczniów niepełnosprawnych. Jest to mała szkoła, która od kilku lat nie dokonuje naboru uczniów do szkoły podstawowej - dodaje.

Za przekształceniem SOSW w nowy ośrodek głosowało 18 radnych, jeden wstrzymał się od głosu, a przeciwko było 5 radnych PiS-u. Ośrodek w Goło-nogu powstał kosztem 63 mln zł. Cały kompleks zajmuje 5 hektarów i składa się z trzech części. Oprócz sal lekcyjnych jest też m.in. basen, kompleks rehabilitacyjny, stołówka, biblioteka oraz place zabaw i boisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!