Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niewidomi i niedowidzący częstochowianie otrzymają piloty do korzystania z systemu informacji pasażerskiej

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Niewidomi i niedowidzący częstochowianie otrzymają piloty do korzystania z systemu informacji pasażerskiejZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Niewidomi i niedowidzący częstochowianie otrzymają piloty do korzystania z systemu informacji pasażerskiejZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Piotr Ciastek
Miasto przekazało przedstawicielom osób niewidomych i niedowidzących pierwsze piloty wzbudzające system informacji pasażerskiej na przystankach w Częstochowie.

W ramach programu "Lepsza Komunikacja w Częstochowie" osoby niewidome i niedowidzące otrzymały piloty współpracujące z Systemem Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Zdalne urządzenia będą wykorzystywane przy 50 funkcjonujących od ubiegłego roku, tablicach świetlnych, zlokalizowanych w kluczowych dla komunikacji miejskiej przystankach autobusowych i tramwajowych (w tym również przy trzech centrach przesiadkowych, które niebawem zostaną oddane do użytku).

- Ułatwienie podróżowania po mieście osobom z niepełnosprawnościami to jedno z ważniejszych założeń Programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Specjalne piloty pozwolą ich użytkownikom na znacznie szybszą orientację w rozkładzie komunikacji miejskiej w danym punkcie miasta, co powinno przełożyć się na sprawność i komfort ich podróżowania – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Jak działają piloty dla niewidomych i niedowidzących?

Zasada działania pilotów polega na zdalnym wywołaniu komunikatu głosowego, nadawanego z poziomu danej tablicy informacyjnej (takie wywołanie jest możliwe także wówczas, gdy ktoś fizycznie wciśnie przycisk znajdujący się na słupie każdej tablicy). Informacje, jakie można będzie uzyskać, to m.in. rzeczywisty czas przyjazdu autobusu czy tramwaju na przystanek, ewentualnie inne komunikaty o organizacji komunikacji miejskiej, w tym potencjalnych utrudnieniach i zagrożeniach. Łączny koszt całego Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wraz pilotami to 3,6 mln zł.

Nie przeocz

- Nie wszystkie funkcjonujące w Europie i Polsce systemy informacji pasażerskiej posiadają tego typu innowacyjne udogodnienie dla osób niedowidzących lub niewidomych. Mam nadzieję, że dzięki teraz zachęcimy więcej osób, w tym osoby z niepełnosprawnościami, do częstszego korzystania z komunikacji publicznej – zaznacza dyrektor MZDiT Joanna Holi–Sosnowska.

1000 pilotów trafi do niewidomych w Częstochowie

Piloty do wywoływania głosowych komunikatów z tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej trafią do niemal tysiąca mieszkańców z dysfunkcjami wzroku. Dystrybucją urządzeń zajmie się częstochowskie koło Polskiego Związku Niewidomych przy wsparciu społecznego rzecznika osób z niepełnosprawnościami, radnego Tomasza Tyla.

- Dwa lata temu pytałem przedstawicieli Polskiego Związku Niewidomych, z czym w naszym mieście mają największy problem. Odpowiedzieli, że brakuje przede wszystkim piktogramów wzdłuż przystanków autobusowych i tramwajowych. Tak narodził się pomysł miejskiej regulacji, który w większym stopniu brałby pod uwagę potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami, przy projektowaniu nowych inwestycji w miejskiej przestrzeni. Udało się takie lokalne wytyczne opracować i wprowadzić, i tak np. na nowych centrach przesiadkowych takie piktogramy już powstały – podkreśla Tomasz Tyl.

Przekazanie pierwszych pilotów nastąpiło w środę 20 stycznia podczas spotkania prasowego na terenie nowego centrum przesiadkowego przy Skwerze Junaków na Rakowie. Jeden z pilotów otrzymała Ilona Juszczyk, kierownik częstochowskiej delegatury Polskiego Związku Niewidomych.

Zobacz koniecznie

- Chciałam serdecznie podziękować za piloty, które dzisiaj otrzymaliśmy. na pewno będziemy z nich korzystać, gdyż jesteśmy chyba głównymi beneficjentami miejskiej komunikacji. Jest to pierwszy krok, który ułatwi nam poruszanie się w przestrzeni miejskiej - powiedziała Ilona Juszczyk.

W ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie” w mieście zamontowano 50 cyfrowych tablic stanowiących System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. Tablice były najpierw testowane, a potem zostały odpowiednio zaprogramowane i pokazują aktualny czas do odjazdu autobusów i tramwajów z częstochowskich przystanków. Cała inwestycja kosztowała 3,6 mln zł.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja podsumowała majówkę na polskich drogach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera