Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Niezapomniane miejsca Jastrzębia-Zdroju”. To wystawa w Galerii Historii Miasta, którą warto zobaczyć. Zaproszenie do nowej siedziby ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
Galeria Historii Miasta zaprasza na wystawę. „Niezapomniane miejsca Jastrzębia-Zdroju”. Ekspozycję podzielono na pięć tematów: handel i usługi, gastronomię, kulturę, sport oraz wypoczynek. Zwiedzający mogą zobaczyć unikatowe fotografie, kroniki filmowe, reklamy, plakaty i inne przedmioty, które kojarzą się z miejscami kultowymi.

Kultowe miejsca w Jastrzębiu-Zdroju

To pierwsza wystawa czasowa po przeniesieniu Galerii Historii Miasta z budynku dawnych Łazienek II w Parku Zdrojowym do gmachu byłej Spółki Brackiej przy ul. 1 Maja 61. Jest zatytułowana „Niezapomniane miejsca Jastrzębia-Zdroju”. Została otwarta 24 listopada zeszłego roku i potrwa do 19 kwietnia. Wstęp wolny.

- Ekspozycja prezentuje miejsca kiedyś lubiane, zapomniane, kultowe, które jastrzębianie zachowują w swojej pamięci. Podzieliliśmy je na różne kategorie. Cześć obiektów związana była np. z gastronomią. Przedstawiamy więc zdjęcia niezliczonych lokali, barów, piwiarni, gdzie spędzano czas po pracy – wymienia Marcin Boratyn, kierownik Galerii Historii Miasta.

Znajdziecie więc tutaj materiały o kultowych restauracjach „Hawana”, „Śląska”, „Jastrząb”, czy „U Worynów”. Kolejne działy związane są z kulturą, sportem, wypoczynkiem, handlem i usługami.

Podróż sentymentalna do lat 70. i 80.

- Pokazaliśmy te obiekty, które najczęściej są w świadomości jastrzębian. Zwiedzający wystawę mają okazję do podróży sentymentalnej po latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Wtedy może było dość biednie, ale wesoło. Dlatego ludzie raczej dobrze wspominają miejsca, które prezentujemy – zaznacza Marcin Boratyn.

Jak podkreśla, wartości ekspozycji dodają różne archiwalne zdjęcia. Warto przyjrzeć się fotografiom sportowym, z czasów gdy chodziło się na mecze piłki nożnej na stadionie przy ulicy Kasztanowej w Moszczenicy. W tamtych czasach futboliści GKS Jastrzębie odnosili największe sukcesy. Zespół występował nawet w pierwszej lidze, odpowiedniku dzisiejszej ekstraklasy.

- Chodziło się na mecze bokserskie do cechowni kopalni Jastrzębie. Zaglądało do KMPiK-u przy ulicy Wielkopolskiej. Zakupy jastrzębianie robili w Gwarku, Supersamie czy Merkurym. Zachęcamy mieszkańców do odwiedzania wystawy - mówi szef Galerii.

Na ekspozycji znajduje się również duży plan miasta, na którym każdy może przyczepić karteczkę z nazwą miejsca, które z własnych powodów uważa za kultowe. Organizatorzy, nie wszystkie takie miejsca uwzględnili ze względu na szczupłość powierzchni wystawienniczej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera