Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Norbert Rasch z towarzystwa Niemców na Śląsku Opolskim: Nie każdy Ślązak jest Polakiem

Redakcja
Również Towarzystwo Społeczno Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim jest oburzone kontrowersyjnym wyrokiem Sądu Najwyższego w sprawie narodowości Śląskiej. PRZECZYTAJCIE OŚWIADCZENIE

Oczekujemy od mediów i świata polityki wyczucia złożoności etnicznej i narodowej mieszkańców Śląska. Na Śląsku (województwo opolskie, śląskie i dolnośląskie) wedle różnych szacunków mieszka obecnie od 140.000 do 200.000 Niemców. Wszyscy oni posiadają również silną identyfikację regionalną, określając siebie samych Ślązakami.

Po raz kolejny wrzuca się wszystkich Ślązaków do jednego worka. Tym razem przy okazji dyskusji o rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej. We wczorajszej wypowiedzi Premier Donald Tusk oświadczył: „Ślązacy i Kaszubi to są Polacy.”
Jako niemieccy Ślązacy protestujemy wobec takim uogólnieniom. Mimo iż Premier Tusk wykazał się w dalszej części wypowiedzi wyczuciem dla złożoności tematu i podkreślił, iż nie może za nikogo decydować, kim ma się czuć, ogólny ton dyskusji w mediach uwzględnia wyłącznie dwubiegunowość śląskiej tożsamości: Ślązak jest tutaj albo Polakiem albo narodowym Ślązakiem. Publiczna dyskusja zupełnie pomija do dziś znaczącą grupę obywateli RP nazywających siebie niemieckimi Ślązakami.

Na Śląsku (województwo opolskie, śląskie i dolnośląskie) wedle różnych szacunków mieszka obecnie od 140.000 do 200.000 Niemców. Wszyscy oni posiadają również silną identyfikację regionalną, określając siebie samych Ślązakami. Świadczą o tym m.in. podwójne deklaracje w spisie powszechnym 2011 zawierające równoczesną deklarację tożsamości niemieckiej i śląskiej. Ta uzupełniająca się złożona tożsamość narodowa i regionalna jest dla niemieckiego kręgu kulturowego zjawiskiem normalnym. Heimat – czyli mała ojczyzna – jest ważnym punktem odniesienia dla naszej tożsamości. Z tego powodu jest dla nas czyś naturalnym nazywanie się niemieckimi Ślązakami lub śląskimi Niemcami, będącymi równocześnie obywatelami Rzeczpospolitej Polskiej.

Oczekujemy od mediów i świata polityki wyczucia złożoności etnicznej i narodowej mieszkańców Śląska. Takim wyczuciem wykazał się chociażby Prezydent Bronisław Komorowski, kiedy to w maju 2011 roku podczas obchodów rocznicy wybuchu 3. Powstania Śląskiego powiedział:

„Ale pamiętamy także i o tym, że naprzeciw powstańcom byli także inni Ślązacy – ci, którzy czuli się Niemcami i chcieli, by Śląsk pozostał nadal częścią państwa niemieckiego. Nie zapominamy, że dramat tamtego czasu podzielił nie tylko śląskie wioski i miasta, ale także familoki, a często i poszczególne śląskie rodziny.„

Norbert Rasch
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim

*Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!