Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nordic walking w woj. śląskim. Gdzie wybrać się w weekend 4 - 5 maja. TOP 3 trasy

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Nordic walking w woj. śląskim można uprawiać niemal wszędzie. Ale zachęcamy do wybrania tras, które zostały sprawdzone przez innych mieszkańców. We współpracy z Traseo mamy dla Was 3 malownicze szlaki nordic walking w woj. śląskim. Zawsze na weekend proponujemy Wam nowy zestaw szlaków do wyboru. Przekonaj się, jakie ścieżki przygotowaliśmy na weekend.

Spis treści

Trasy nordic walking w woj. śląskim

Które szlaki nordic walking w woj. śląskim polecają mieszkańcy? Sprawdziliśmy to.

Traseo to aplikacja, dzięki której każdy ma możliwość zapisania swojej trasy i dzielenia się nią z innymi. Razem z Traseo wybraliśmy dla Was 3 popularne trasy nordic walking w woj. śląskim. Wybierz najciekawszą dla siebie.

Zanim wyruszysz, sprawdź prognozę pogody. W sobotę 04 maja w woj. śląskim ma być od 10°C do 17°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 25% do 44%. W niedzielę 05 maja w woj. śląskim ma być od 9°C do 18°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi na różnych obszarach od 15% do 23%.

🌲🌤️ Trasa nordic walking: Ogrody Kapiasa wiosennie

  • Początek trasy: Czechowice-Dziedzice
  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 2,46 km
  • Czas trwania marszu: 53 min.
  • Przewyższenia: 30 m
  • Suma podejść: 146 m
  • Suma zejść: 169 m

Amatorom nordic walking trasę poleca Ireneusz

Znane ogrody inne o każdej porze roku
W 1979r. właś­ci­ciel obiektu Bro­nisław Kapias postanowił podzielić się swoją pasją z innymi. Na niewielkim niegdyś skrawku ziemi zaczął sadzić rośliny, wprowadzał stop­niowo architek­turę ogrodową, stwarza­jąc coraz to nowsze zielone zakątki.
Ogrody Kapias to obiekt zlokalizowany w Gocza­łkow­icach-Zdroju w wojew­ództwie śląskim przyciągający osoby doceniające piękno roślin. Ogród zaczął powstawać w 1979 roku kiedy to jego właściciel Bro­nisław Kapias rozpoczął tworzenie tu zielonych zakątków. Najstarsza część ogrodu nazwana została Starymi Ogrodami do zwiedzania. Tutaj znajdują się liczne ławeczki, altanki oraz zaciszne i zacienione kąciki będące idealnymi do odpoczynku w upalne dni. Teren przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych a także rodziców z wózkami. Nowe Ogrody zaczęły powstawać od 2008 roku na powierzchni 4 ha (ul. Zimowa 24), tutaj znaleźć można również Restau­racje KAPIAS Café i Cen­trum Ogrod­nicze. Ogrody przystosowane są do zwiedzania dla osób indywidualnych jak i grup zorganizowanych. Można tu spędzić rodzinnie cały dzień.
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


🌲🌤️ Trasa nordic walking: 3.Otwarte Mistrzostwa Bielska-Białej w Biegach Górskich - trasa maratonu

  • Początek trasy: Bielsko-Biała
  • Stopień trudności: 3.0
  • Dystans: 43,49 km
  • Czas trwania marszu: 8 godz. i 30 min.
  • Przewyższenia: 700 m
  • Suma podejść: 2 093 m
  • Suma zejść: 2 076 m

UltraBeskidSport poleca tę trasę

Maraton górski - piękna widokowa trasa, przebiegająca przez 5 schronisk górskich,
Nawiguj

Jaka będzie pogoda?


To może Ci się przydać do nordic walking

Materiały promocyjne partnera

🌲🌤️ Trasa nordic walking: W krainie dzikich zwierząt - Wyspa Bolko

  • Początek trasy: Kuźnia Raciborska
  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 17,71 km
  • Czas trwania marszu: 1 godz. i 32 min.
  • Przewyższenia: 44 m
  • Suma podejść: 511 m
  • Suma zejść: 515 m

Amatorom nordic walking trasę poleca Mar.now

Wyspa Bolko to centrum sportu i rekreacji Opola. Tu do późnych godzin wieczornych i od bladego świtu można spotkać biegaczy, rowerzystów i amatorów nordic walking, którzy do parku wokół zoo i na nadodrzańskie okolice dojeżdżają z wszystkich dzielnic Opola.
Z roku na rok miasto rozbudowuje infrastrukturę rekreacyjną i upiększa teren, mimo iż prawdopodobieństwo zalania z kolejnym wysokim stanem rzeki jest tu naprawdę wysokie.
Turyści zjeżdżają w te okolice tłumnie do jednej z największych atrakcji miasta czyli opolskiego zoo, w którym nie sposób się nudzić. To świetne miejsce także na spacery pośród ciakwie zaprojektowanych ogrodów w alejkach.
Trasa prowadzi 4 km pętlą wokół ogrodu zoologicznego na obrzeżach – południowo-zachodnim krańcu wyspy Bolko, gdzie dziki żyją sarny, dzikie króliki, lisy, bażanty, a wokół rozpościera się łąka, kwitnąca wiosną makami i rumianami, daleko wzdłuż nurtu Odry. Tu właśnie swoja trasę ma największa biegowa impreza w mieście – Bieg Opolski na 10 km (2 pętle wokół wyspy + ul. Parkowa). Rozpoczynając przebieżkę dogodnym wałem nadrzecznym przy moście od ul. Wrocławskiej, przebiegamy obok starego cmentarza ewangelicko-augsburskiego po lewej stronie Kanału Ulgi Odry w stronę Zdzieszowic i ul. Krapkowickiej przez kolejny most na Spychalskiego, do mostu Kolejowego (trasa prowadzi dołem pod mostem, wzdłuż szpaleru ogródków działkowych, nad którymi wyłaniają się wieże najstarszych opolskich kościołów oraz majestatyczna Wieża Piastowska). Mijamy kolejny most, prowadzący do Wójtowej Wsi na krańcach miasta i skręcamy w lewo razem z trasą, biegnąc nad ścieżką zdrowia – kolejnymi przyrządami usytuowanymi wzdłuż trasy dla miłośników gimnastyki i rozciągania się. Można skorzystać tu m.in. z równoważni, drążków do podciągania się, wiszących kładek i wielu innych przyrządów, atrakcyjnych nawet dla profesjonalistów.
Po przebiegnięciu 3 km od parkingu na końcu drogi asfaltowej za mostem mijamy budynki administracyjne zoo, a za nimi stację obsługi śluz na Odrze i cały czas biegniemy wzdłuż ogrodzenia zoo. Gdybyśmy nie odstępowali ogrodzenia i obiegli ogród zoologiczny przy samym południowym ogrodzeniu możemy z bliska przyjrzeć się sowom, puszczykom, czaplom, a nawet bawołom, zazwyczaj pasącym się w cieniu przy samym ogrodzeniu. Biegnąc dalej wokół wyspy, chcąc „domknąć pętlę” na wale dobiegamy do parkingu zoo i ponownie biegniemy wałem, kierując się na północ w stronę miasta i widocznych z dala wieżowców oraz oświetlenia mostu przy ul. Spychalskiego.
Nawiguj


traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Lubisz spacery ale nie lubisz przepłacać za artykuły do trekkingu? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Co daje nordic walking?

Nordic walking to aktywność, która może być uprawiana przez większość osób. Dlatego wiele osób wybiera nordic walking. Może przynosić wiele korzyści, jeśli pamiętamy o odpowiedniej technice. Uprawianie tego sportu może pomóc zrzucić zbędne kilogramy. Nordic walking to aktywność, która rzadko kończy się kontuzjami, więc jest odpowiednia dla osób w każdym wieku. Najważniejsze, by pamiętać o odpowiedniej technice oraz zakupie dobrego sprzętu. Dobrze dobrane kijki pomogą w zachowaniu prawidłowej techniki. Najlepiej wybrać te dedykowane do nordic walking, a nie kupować kijków trekkingowych. Różnią się one budową. Znajdziemy 3 rodzaje kijków do nordic walking:

  • kijki aluminiowe
  • kijki z włókna szklanego
  • kijki z włókien węglowych

Warto zwrócić uwagę na wagę kijków, które wybieramy. Kijki powinny mieć też odpowiednio wyprofilowane uchwyty oraz posiadać paski. Możemy wybrać takie z regulowaną długością lub kupić odpowiednio dobrane do naszego wzrostu. Wysokość kijków jest prawidłowo dobrana, kiedy trzymając kijki w pozycji wyprostowanej, łokieć jest pod kątem prostym.

Chodzenie z kijkami odciąża stawy kolanowe, biodrowe oraz stopy. Właśnie dlatego ten sport jest odpowiedni dla osób w każdym wieku. Ryzyko kontuzji jest znikome, a sam sport jest przyjemny i możemy go uprawiać niemal wszędzie.

Nordic walking w woj. śląskim – co szczególnie warto zobaczyć w regionie?

Dwa unikalne w skali Polski szlaki turystyczne szczególnie warto polecić miłośnikom nordic walking na Śląsku. Są długie, ale łatwo podzielić je na odcinki i zdobywać po kolei w miarę ochoty i uznania – każdy odcinek jest pełen atrakcji.

Pierwszy z nich to Szlak Orlich Gniazd, prowadzący wśród najpiękniejszych zakątków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Podążając nim, zobaczycie niezwykłe zamki, wzniesione w czasach Kazimierza Wielkiego do pilnowania polskiej granicy. Wielkie wrażenie robi zwłaszcza słynny Zamek Ogrodzieniec, uwieczniony na filmach i w serialach (możecie go zobaczyć np. w „Wiedźminie” od Netflixa). Warto też obejrzeć bliźniacze zamki w Mirowie i Bobolicach, z którymi wiąże się dziwna opowieść o dwóch braciach i czarownicy. Zamek w Bobolicach został odrestaurowany i obecnie mieści hotel, w którym można się zatrzymać.

Druga trasa, którą warto wybrać na weekendowe wycieczki nordic walking w woj. Śląskim, to Szlak Zabytków Techniki, łączący aż 43 miejsca związane z historią polskiego górnictwa, hutnictwa, energetyki, łączności i kolejnictwa. Na szlaku czekają na was zabytkowe kopalnie (np. Guido w Zabrzu), osiedla robotnicze, radiostacja w Gliwicach z najwyższa na świecie drewnianą wieżą, stary młyn, stacja wodociągowa i dwa muzea poświęcone browarom i browarnictwu. Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach z najdłuższym w Polsce podziemnym spływem łodziami po zalanej sztolni została nawet wciągnięta na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!