Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa elektrociepłownia Fortum w Zabrzu, nowe kotły w Bytomiu: Nowoczesne ciepło za 200 mln euro

Bartosz Pudełko
Stara elektrociepłownia nie zniknie. Nowa stanie za nią, a historyczne budynki będą zachowane
Stara elektrociepłownia nie zniknie. Nowa stanie za nią, a historyczne budynki będą zachowane Bartosz Pudełko
Nowa elektrociepłownia w Zabrzu, nowe kotły w Zabrzu i Bytomiu i ponad 10 km sieci pomiędzy tymi miastami. To plany Fortum

Fortum w Zabrzu buduje nową elektrociepłownię:

Od 2016 roku, za sprawą m.in. dyrektyw Unii Europejskiej, muszą być stopniowo wyłączane wysłużone węglowe kotły w elektrociepłowniach. Koncern Fortum posiada takie obiekty w Zabrzu i Bytomiu. Kotły, o których mowa, stanowią lwią część tych zakładów i ich wyłączenie oznaczałoby w praktyce zamknięcie. Tak się jednak nie stanie, bo Fortum planuje stworzyć zupełnie nowy obiekt.

Fortum w Zabrzu wybuduje nową elektrociepłownię, w Miechowicach nowe kotły, a wszystko połączy ponad 10-kilometrową siecią. Inwestycja ma kosztować 200 mln euro, czyli ok. 870 mln zł. Już teraz w Zabrzu trwa budowa nowego kotła szczytowego (kotły szczytowe uruchamiane są w razie potrzeby). Będzie miał moc 45 MW i powinien być gotowy w tym roku. Również w tym roku ma się rozpocząć budowa kotła szczytowego w Miechowicach i nowej elektrociepłowni w Zabrzu.

- Będzie ona zlokalizowana na terenie obecnego zakładu, ale nieco w głębi, za istniejącymi budynkami, które zostaną zachowane chociażby ze względów historycznych - wyjaśnia Adam Kampa, menedżer ds. rozwoju EC Zabrze w Fortum.
Prace mają potrwać do 2018 roku i obejmą także budowę kolejnego kotła w Bytomiu i połączenia obu miast. W efekcie w 2022 roku, kiedy muszą zostać wyłączone ostatnie wysłużone kotły, gotowy ma być system wykorzystujący nowoczesne, wydajniejsze i bardziej ekologiczne rozwiązania.

Nowa elektrociepłownia w Zabrzu będzie produkować 730 gigawatogodzin ciepła i 550 GWh energii elektrycznej i zaopatrywać 70 tys. mieszkań w Zabrzu i Bytomiu. Do tego kotły szczytowe w Miechowicach. Nowy zakład zasilany będzie węglem, a także biomasą i alternatywnym paliwem RDF (Refuse Derived Fuel), czyli paliwem uzyskiwanym ze specjalnie przetworzonych i przygotowanych odpadów komunalnych. To proces sprawdzający się m.in. w Szwecji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty