Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe atrakcje na zamku w Siewierzu. Pojawiła się armata, koszokopy, odbudowany został system obronny

OPRAC.:
Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Zamek w Siewierzu odzyskuje dawny blask, na wszystkich czekają dziś nowe atrakcjeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zamek w Siewierzu odzyskuje dawny blask, na wszystkich czekają dziś nowe atrakcjeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Miejsko-Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu
Siewierski zamek biskupów krakowskich zyskał nowe atrakcje, które jak się okazuje cieszą się od początku ogromną popularnością wśród turystów i tych, którzy chętnie spędzają czas w plenerze. Tylko w pierwszy weekend, kiedy można było znów zwiedzać muzea, galerie, odwiedzać obiekty kultury, na zamek wybrało się około 300 osób. A teraz będzie pewnie jeszcze więcej.

Nowe atrakcje na zamku w Siewierzu cieszą turystów

Zakończyły się właśnie prace budowlano-konserwatorskie związane z odtworzeniem, konserwacją i restauracją bastejowego systemu obronnego zamku w Siewierzu. Zrekonstruowane i naprawione zostały relikty muru parkanowego (artyleryjskiego), odnalezione podczas prac archeologicznych i budowlanych. Jak informuje miasto, ponadto odsłonięte i zakonserwowane zostały relikty dwóch bastei od strony południowej. Z powodu prawdopodobieństwa osuwania się skarpy zachodniej projekt zakładał odtworzenie nawierzchni tarasu artyleryjskiego z trzech stron: północnej, południowej i wschodniej. Obecnie, w ramach odrębnego zlecenia, wykonywana jest ekspertyza techniczna, która pozwoli ocenić możliwość udostępnienia do zwiedzania części zachodniej tarasu - w ramach kolejnego etapu inwestycyjnego na międzymurzu.

Zobacz zdjęcia

Dziś zwiedzanie zamku możliwe jest także z wykorzystaniem istniejącego wyjścia z barbakanu na taras artyleryjski od strony zachodniej. Z tarasu zachodniego, gdzie zaaranżowano XVI-wieczne stanowisko artyleryjskie, można przejść na taras wschodni schodami zlokalizowanymi po obu stronach barbakanu, z przejściem przez kazamaty. Tarasem wschodnim turyści mogą także spacerować wzdłuż muru zamkowego, aż do narożnika południowo-zachodniego ograniczonego balustradą z prętów stalowych. Z tarasu na dziedziniec zamkowy prowadzą drewniane schody, wykonane przy istniejącej bramie w murze zamkowym. Obszar zachodni ograniczony został z dwóch stron balustradami.

- Zamek, wraz z nowymi, odrestaurowanymi elementami, można już zwiedzać. Wszystko jest dostępne. Taras artyleryjski, koszokopy, można przejść wokół zamku, wejść do piwnic, na zamkową wieżę. Od początku nasza propozycja cieszy się dużym zainteresowaniem. W pierwszy weekend odwiedziło nas około 300 osób. W tygodniu zapraszamy od godziny 10 do 15, a w weekendy do godziny 10 do 18 – mówi Jacek Gruszczyński, dyrektor Miejsko-Gminnego Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Siewierzu.

Prace budowlano-konserwatorskie wykonała firma F.H.U. Remgips-2 Piotr Broczek z Jaworzna. Koszt inwestycji to prawie 3,3 mln złotych. Na realizację tego projektu gmina Siewierz pozyskała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 w kwocie 2,53 mln zł.

Dodatkowe informacje na temat zwiedzania zamku można uzyskać pod nr. tel. 32 67 42 461, 32 67 41 649 wew. 23 oraz bezpośrednio w Punkcie Informacji Turystycznej w Siewierzu, przy ul. Kościuszki 5.

Zamek miał duże znaczenie militarne, administracyjne i gospodarcze

Zamek pozostawał w rękach książąt śląskich do 1443 roku, kiedy to wraz z całym przyległym obszarem został sprzedany ówczesnemu biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu. Sporządzony dokument kupna ustanowił władzę książęcą dla obecnego i kolejnych biskupów krakowskich. Pod rządami duchownych zamek zaczął pełnić rolę administracyjnej i politycznej siedziby Księstwa Siewierskiego. Mieściły się tutaj siedziby ówczesnych urzędów: starosty, kanclerza i sędziów. W tym okresie zamek został rozbudowany. Biskupi krakowscy dążyli do nadania mu renesansowego wystroju poprzez wyburzenie stołpu oraz budowę skrzydła zachodniego i południowego, co nadało zamkowi charakteru rezydencjonalnego. Z biegiem czasu wzmocniono również funkcje militarne budowli poprzez budowę wieży ogniowej, barbakanu i murów obronnych, okalających zamek u jego podstawy. Obiekt został przystosowany do wykorzystania broni palnej, na stałe wyposażono go w 10 armat. Mury obronne oblewała fosa zasilana wodami z pobliskiej Przemszy.

Nie przeocz

Zamek był wielokrotnie wykorzystywany militarnie w okresie wojen, jakie przetoczyły się przez te tereny w wieku XVII i XVIII. W czasie potopu szwedzkiego stacjonowały tutaj wojska Stefana Czarnieckiego, a podczas Konfederacji Barskiej oddziały Kazimierza Puławskiego. Ostatnia większa przebudowa zamku miała miejsce pod koniec XVII w., gdy dobudowano skrzydło wschodnie i barokowy hełm na baszcie. Charakter obronno-rezydencjonalny nadany zamkowi przez kolejne przebudowy jest widoczny w ruinie do dziś. W trakcie III rozbioru Polski ziemie byłego Księstwa Siewierskiego trafiły pod zabór pruski, a na zamku urządzono manufakturę sukienniczą. Niedługo potem, w 1815 roku, zostały one wcielone do Królestwa Kongresowego. Od tej chwili Siewierz zaczął tracić na znaczeniu, a wraz z nim w stopniową ruinę popadał również zamek.

Zamek stanowi obecnie tzw. trwałą ruinę z zachowanym pełnym obwodem murów, wieżą bramną i zrekonstruowanym barbakanem. Przez ostatnie lata systematycznie prowadzone były (i nadal są) intensywne prace remontowo-konserwatorskie, które nie tylko znacznie ograniczyły dalszą dewastację obiektu, ale także przywróciły mu część dawnego uroku. Powstała wcześniej m.in. platforma widokowa wraz ze schodami w wieży bramnej zamku. Zrekonstruowano działający drewniany most zwodzony wraz z kładką dla pieszych (jako drugi w Polsce). Ponadto: wybrukowano dziedziniec, zabezpieczając przy tym jego oryginalne fragmenty, odbudowano i zabezpieczono kolejne części murów, przebudowano płytę nad piwnicą zamku z dostosowaniem stropu do użytkowania jako scena oraz odrestaurowano pomieszczenia piwniczne, w których możliwa jest ekspozycja odkryć archeologicznych.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera