Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Egzotarium w Sosnowcu będzie otwarte już 2 grudnia. Czego mogą spodziewać się odwiedzający?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
Już 2 grudnia bieżącego roku odbędzie się oficjalne otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej, czyli sosnowieckiego Egzotarium. Czego mogą spodziewać się odwiedzający?

Nowe Egzotarium w Sosnowcu

Nowe Egzotarium w Sosnowcu to jedna z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców inwestycji. Władze miasta ogłosiły, kiedy sosnowiczanie będą mogli odwiedzić obiekt.

Centrum Edukacji Ekologicznej

Umowę na przebudowę Egzotarium podpisano w 2020 roku. Stary budynek został wyburzony, a na jego miejscu powstało dzisiejsze Centrum Edukacji Ekologicznej. Miejsce jest już gotowe, a wnętrze robi ogromne wrażenie. Władze miasta ogłosiły, że oficjalne otwarcie obiektu nastąpi 2 grudnia bieżącego roku.

Egzotarium to obiekt na miarę XXI wieku. Jego budowa pochłonęła około 70 milionów złotych. Gmina Sosnowiec otrzymała dofinansowanie na kwotę 15,3 mln złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. śląskiego na lata 2014 – 2020 działanie 5.4.3 – ochrona różnorodności biologicznej. Projekt składa się z dwóch komponentów utworzenia Centrum Edukacji Ekologicznej „Egzotarium” i rewitalizacji terenów zielonych w tzw. Parku Tysiąclecia.

Co znajdzie się w środku budynku?

W budynku powstała duża sala edukacyjna, wyposażona w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp. gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii. Będą się tam odbywać warsztaty, wykłady, wystawy, a wszystko to przy pięknym widoku na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. Powstało również mini kino, w którym każdy odwiedzający będzie mógł obejrzeć film edukacyjny, dotyczący rodzimej przyrody. Korytarze i hole CEE stały się przestrzenią ekspozycyjną dla wystaw stałych i czasowych. W budynku powstaje również kawiarnia.

Ścieżkę edukacyjną wewnątrz budynku zwiedzający będzie zaczynał od poziomu -1. W tej części CEE znajdą się olbrzymie akwaria z rodzimymi gatunkami ryb, a także z rybami z całego świata, m.in. duch amazoński, pielęgnica szmaragdowa, płaszczki słodkowodne i pirania pacu. W terrariach będzie można podziwiać też gady i owady, znajdzie się tam m.in. wąż chiński i pająk topik, anakonda zielona (odpowiednik rodzimego zaskrońca), ptaszniki i drzewołazy dendrobates – jadowite żaby, które o stopniu swojej jadowitości informują poprzez zabarwienie skóry.

- Mamy tutaj rośliny z różnych stron globu. Spotkamy tu wiele zwierząt takich jak węże, żaby czy żółwie. Coś, czego nie było w starym miejscu to ogromne akwaria przygotowane w taki sposób, żeby reprezentować różne rejony naszego świata — tłumaczył Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Otoczenie również pełni funkcję edukacyjną. Wzdłuż szklanej elewacji palmiarni został wybudowany długi zbiornik wodny, gdzie utworzono zbiorowisko szuwarowe. To siedlisko porasta brzegi cieków i zbiorników wodnych – szuwar jest odzwierciedleniem biotopu znajdującego się pierwotnie nad brzegiem rzeki Przemszy. Wraz z rozwojem antropopresji i rozwojem turystyki, coraz więcej bagien i terenów jest osuszanych, a co za tym idzie, tego typu siedliska są niszczone – w tym miejscu zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć rośliny, które są zagrożone wyginięciem.

Cena biletów do Egzotarium

Miejsce przeznaczone będzie dla wszystkich odwiedzających. Obiekt jest również przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Wstęp będzie płatny, jednak na ten moment nie wiemy jaki koszt trzeba będzie ponieść, aby odwiedzić budynek. Cena jest jeszcze ustalana, ale na pewno będzie ona wyższa niż 30 złotych.

- W ciągu tygodnia będą znane ceny biletów. Oferty są jeszcze przez nas przygotowywane pod różnym kątem, mając na uwadze np. kartę mieszkańca. O szczegółach będziemy informować, ale mogę powiedzieć, że bilety będzie można nabyć przez stronę internetową Egzotarium, jak również na miejscu — informował Rafał Łysy — Myślę, że będzie to kwota powyżej 25-30 złotych. Takie miejsce wymaga ogromnych nakładów finansowych, aby moc to Egzotarium rozwijać — dodawał.

Historia Egzotarium

Historia parku otaczającego obiekt Egzotarium w Sosnowcu sięga 1936 roku. Wtedy podjęto próbę stworzenia Ogrodu Botanicznego. Sadzono ciekawe odmiany roślin południowych, ale próby nie powiodły się, ponieważ teren ze względu na wysoki stopień zapylenia był skażony. Mimo starannej pielęgnacji, rośliny nie przetrwały.

Ponownie pomysł budowy palmiarni powstał w latach 50. Budowę palmiarni i działu ryb akwariowych rozpoczęto w 1954 roku, a zakończono w 1956 i przekazano do użytku, jako placówkę dydaktyczną. W roku 1957 podjęto budowę dodatkowego pomieszczenia, do którego zostały wprowadzone pojedyncze okazy zwierząt: małpy i ptaki egzotyczne. Dla zwierząt niewymagających wysokiej temperatury stworzono wybieg na otwartej przestrzeni. Znajdowały się tam niedźwiedzie, szopy, bażanty. Ilość zwierząt w tym okresie była duża, jednakże z chwilą powstania ogrodu zoologicznego w Katowicach, decyzją ministerstwa, wybieg na wolnym powietrzu uległ likwidacji.

W 1964 roku obiekt został przyjęty do międzynarodowego rejestru placówek akwarystycznych przez University of Hawaii, Waikiki Aquarium Honolulu w Hawai w USA. W okresie początkowym Egzotarium otrzymało rośliny egzotyczne, jako dar z palmiarni krakowskiej, gliwickiej i poznańskiej. Te rośliny stanowiły główny wystrój palmiarni. W późniejszym okresie rośliny uzupełniano wyłącznie na zasadzie zakupu. W roku 1986 w palmiarni wykonano remont części przedniej (2 skrzydła i kopuła główna) wymieniono zmurszałe łączniki na stalowe i wymieniono szyby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera