Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowe Muzeum Śląskie: Darmowe zwiedzanie także w listopadzie? Co widać z wieży widokowej?

DN
Zabawy dla dzieci, darmowy wjazd na taras widokowy na wieży szybu Warszawa, darmowe zwiedzanie Muzeum Śląskiego - tego nowego, jeszcze pustego, wykłady, filmy - w październikowe soboty w strefie kultury w Katowicach zawsze było tłoczno.

Akcja "Kto żyw bieży do wieży" miała skończyć się w październiku, ale jest bardzo możliwe, że będzie się odbywać także w listopadzie. Pod warunkiem, że pogoda dopisze. Wówczas plan może być podobny do tego z sobót październikowych: w każdą sobotę o godz. 12.30 rozpoczynały się bloki tematyczne poświęcone wieżom, o 12.45 było oprowadzanie po terenie dawnej KWK „Katowice” , o 13 i 14.15 - oprowadzanie po wnętrzach nowej siedziby Muzeum Śląskiego, od 14 do 15.30 - darmowe przejażdżki po okolicy nyską, a od 12 do 15.30 - darmowy wjazd na wieżę szybu Warszawa. Były też konkursy dla dzieci.

W połowie listopadzie ma być też czynna wystawa w podziemnej sali muzeum, jednak już wiadomo, że potem - w związku z przeprowadzką muzeum z alei Korfantego do strefy kultury - raczej już zwiedzania podziemnych sal nie będzie. Aż do czerwca 2015, kiedy nowe Muzeum Śląskie ma zostać otwarte.

Wieża ma 47 metrów wysokości, ale taras zlokalizowany jest na 36 m. Przy dobrej pogodzie, jak w sobotę, 25 października 2014, na zachodzie doskonale widać nowe biurowce na Dębie, osiedle Tysiąclecia i Stadion Śląski. A bliżej nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i jej otoczenie, a także Międzynarodowe Centrum Kongresowe z zielonym dachem z alejkami i Spodek.

Gdy spojrzycie na południe, zobaczycie najpierw bibliotekę akademicką i budowany biurowiec LC Copr, dalej kościół mariacki, archikatedrę, osiedle przy Mikołowskiej, biurowce przy A4, kopalnię Wujek-Śląsk na Brynowie. Oczywiście - także osiedle Paderewskiego i gwiazdy. Na wschód - prócz Bogucic i Dąbrówki Małej, także sporą część Sosnowca, łącznie ze Środulą i Zagórzem, a na północ: górę Dorotkę w Będzinie-Grodźcu, Wełnowiec, Bytków z wieżą telewizyjną. A bliżej - zabytkowe, jeszcze nie wyremontowane budynki po kopalni Katowice.

Na wieżę wjeżdża się windą. Taras pomieści naraz ok. 20-30 osób.

Choć Muzeum Śląskie nie jest jeszcze oficjalnie czynne i nie ma w nim eksponatów, możemy się tu napić kawy (ok. 5 zł), herbaty i coś zjeść (np. burgera za ok. 10 zł). Obok wieży stoją bowiem tzw. food trucki, czyli po prostu - bary na kółkach. A kawę można wypić np. na leżaku - leżaki są wystawiane przed przyszłą restaurację.

W ostatnią sobotę października ludzi wokół muzeum i NOSPR było sporo. To teraz najchętniej fotografowane miejsce w Katowicach. Nie zabrakło i państwa młodych podczas ślubnej sesji. Obejrzyjcie zdjęcia: oto co widać z tarasu widokowego wieży szybu Warszawa, części nowego Muzeum Śląskiego na terenie po dawnej kopalni Katowice, przy DTŚ. Najpierw jest widok na zachód, potem północ, wschód, południa, a na koniec - budynki muzeum.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty