Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowej odsłona musicalu Rękopis Znaleziony w Saragossie Jana Potockiego w Tearze Rozrywki

Dominik Nguyen Van
Teatr Rozrywki
Teatr Rozrywki arc.
Rękopis Znaleziony w Saragossie Jana Nepomucena Potockiego to musical przedstawiony w 2 aktach. Oparta na jednym z najświetniejszych dzieł Oświecenia - „Rękopisie znalezionym w Saragossie” autorstwa Jana N. Potockiego - sztuka w adaptacji i reżyserii Macieja Wojtyszki stanowi muzyczną wariację na temat klasycznej powieści.

Rok 2015 ogłoszony został m. in. Rokiem Polskiego Teatru oraz Rokiem Jana Potockiego. Złożyły się na to dwie okazje: 250. rocznica powstania Teatru Narodowego w Warszawie oraz 200. rocznica śmierci Jana Nepomucena Potockiego. UNESCO objęłło patronat nad rocznicą śmierci Potockiego. Z tej okazji w Teatrze Rozrywki wystawione zostanie widowisko muzyczne, które oparte zostało na jednym z najbardziej znanych dzieł epoki Oświecenia, jakim jest Rękopis znaleziony w Saragossie.

Rękopis to powieść napisana w języku francuskim, która została przetłumaczona na język polski przez Edmunda Chojeckiego, a opublikowana w 1847 roku. W roku 1965 Wojciech Has przeniósł Rękopis na ekran, a rolę głównego bohatera, Alfonsa van Wordena, zagrał Zbigniew Cybulski.

Rękopis Znaleziony w Saragossie Jana Nepomucena Potockiego to musical przedstawiony w 2 aktach. Oparta na jednym z najświetniejszych dzieł Oświecenia - „Rękopisie znalezionym w Saragossie” autorstwa Jana N. Potockiego - sztuka w adaptacji i reżyserii Macieja Wojtyszki stanowi muzyczną wariację na temat klasycznej powieści. Także tu romans grozy miesza się z rozrywką spod znaku płaszcza i szpady oraz elementami filozoficznymi. Spektakl, oprócz młodzieży szkolnej, nie rozczaruje również osób pamiętających wspomnianego wcześniej kultowego filmu Wojciecha Hasa.

Rękopis znaleziony w Saragossie to mieszanina powieści awanturniczej, powiastki filozoficznej i romansu grozy. Powieść obfituje w nadzwyczajne wątki, jednakowoż dzieło Potockiego to nie tylko dobra rozrywka spod znaku płaszcza i szpady, ale też opowieść dająca wiele do myślenia. Potocki wplótł w fabułę swoje przemyślenia dotyczące religii, sensu życia, a także skrytykował kodeks honorowy, obowiązujący w tamtych czasach. Świat, wykreowany dwieście lat temu, nie stracił na swej aktualności, ponieważ Potocki odwołuje się do ponadczasowych zasad, takich jak: honor, rycerskość, czy zwycięstwo dobra nad złem.

Rękopis znaleziony w Saragossie zdobył międzynarodowe uznanie, czego dowodem są nagrody m.in. na festiwalu w San Sebastian, a także rekomendacja Martina Scorsese, który uważa film za jedno z arcydzieł nie tylko polskiej, ale też światowej kinematografii i w 2014 roku włączył go do programu prezentowanego w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie przeglądu polskiego kina Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema. Film zostanie wyświetlony w odrestaurowanej cyfrowo wersji z angielskimi napisami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!