Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne artroskopie stawu barkowego w szpitalu Megrez w Tychach. To pierwsze tego typu zabiegi w tej placówce

OPRAC.:
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
Katarzyna Kapusta-Gruchlik
fot. materiały prasowe szpital Megrez w Tychach
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Megrez w Tychach lekarze przeprowadzili dwie specjalistyczne operacje artroskopii stawu barkowego. To pierwsze tego typu operacje od początku istnienia tej placówki. Ten małoinwazyjny zabieg znacząco zmniejsza ryzyko powikłań i jest nadzieją na szybki powrót do zdrowia dla wielu pacjentów z urazami barku.

Pierwsza tego typu operacja od początku istnienia szpitala

Artroskopia stawu barkowego to profesjonalny i małoinwazyjny zabieg, który pomaga pacjentom przywrócić sprawność ich uszkodzonego stawu. Umożliwienie wykonania jej w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, to spory krok w stronę polepszenia warunków leczenia oraz rozszerzenia działalności medycznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Megrez w Tychach.

Zabiegi przeprowadzone na przełomie maja i czerwca, to – jak podkreśla ordynator oddziału, Mateusz Hanslik – pierwsze tak specjalistyczne operacje stawu barkowego w 50-letniej historii tyskiego szpitala. Zostały one przeprowadzone przez lek. Michała Łaszczycę, specjalistę z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Łaszczyca wraz z lekarzami oddziału wykonał operację na dwóch pacjentach, w tym na jednym ze zwichnięciem stawu barkowo-obojczykowego.

– Liczba wykonywanych artroskopii stawu barkowego w szpitalu będzie stale rosła – zapowiada doktor Hanslik i wyjaśnia:
– kontuzje tego stawu są dosyć częste, zwłaszcza u sportowców amatorów albo u osób, które uległy wypadkom. Tymczasem niewiele ośrodków wykonuje operacje nowoczesną techniką endoskopową, w większości są to prywatne kliniki. U nas będą wykonywane w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, bo przynoszą pacjentom wiele korzyści: są mało inwazyjne, minimalizują ryzyko powikłań i pozwalają pacjentom na szybki powrót do zdrowia. Powrót do domu po artroskopii możliwy jest już dzień po zabiegu.

Zobacz koniecznie

Powrót do działalności sprzed pandemii

Od czerwca Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez zaczyna powoli przekształcać się w placówkę hybrydową. Nadal świadczona jest opieka wielospecjalistyczna dla pacjentów zakażonych koronawirusem z województwa śląskiego, którzy wymagają specjalistycznego leczenia w zakresie chorób zakaźnych, wewnętrznych, intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chirurgii rekonstrukcji narządu ruchu, okulistyki, otolaryngologii oraz neonatologii.

Równocześnie jednak szpital otwiera się stopniowo na pacjentów niezakażonych SARS-CoV-2, oczekujących na planowe operacje na oddziałach zabiegowych, m.in.: ortopedii, chirurgii, okulistyce, laryngologii, częściowo ginekologii i położnictwie.

Do działalności sprzed pandemii wróciły szpitalne zakłady rehabilitacji, diagnostyki obrazowej i badań laboratoryjnych.
Oddział Ortopedyczny w Szpitalu Megrez wraca do zabiegów planowych z zakresu endoprotezoplastyki stawu biodrowego i kolanowego oraz chirurgii urazowej. Dodatkowo – oprócz artroskopii stawu barkowego – w ramach rozszerzania usług medycznych oddziału wykonywane będą endoprotezoplastyki stawu skokowego i artroskopie stawu kolanowego z rekonstrukcją więzadeł. Pierwsza małoinwazyjna operacja stawu kolanowego została już przeprowadzona.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera