Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Noworoczne postanowienia na 2024 rok. Trzy główne postanowienia kobiet i mężczyzn

Grażyna Kuźnik
Noworoczne postanowienia na 2024 rok. Co sobie postanawiają kobiety, a co mężczyźni?
Noworoczne postanowienia na 2024 rok. Co sobie postanawiają kobiety, a co mężczyźni? Pexels
Noworoczne postanowienia Polaków są lustrem ich kompleksów. Pragną schudnąć, żyć zdrowiej i spędzać więcej czasu z rodziną. Tego ostatniego bardziej chcą mężczyźni.

Postanowienia noworoczne młodych matek

Polki uważają, że rodzinie poświęcają sporo czasu, dlatego na pierwszym miejscu postanowień noworocznych, według Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, stawiają ruch. Zamierzają biegać, zapisać się na siłownię, uprawiać jakiś sport. Na progu Nowego Roku obiecuje to sobie 46 proc. pytanych kobiet. Dopiero na drugim miejscu ich planów jest rodzina; chcą poświęcać jej więcej czasu. Ale w jaki sposób? Na wymyślanie wspólnych zajęć brakuje pracującym matkom czasu.

Postanowienia noworoczne starszych kobiet

Seniorki chciałyby z kolei brać udział w nauce tańca, fitness, maszerować z kijkami z przyjaciółmi. Ale brakuje im kondycji, przyjaciół i przyzwyczajeń. Według GUS, ponad 80 proc. polskich seniorów trzyma się z daleka od sportów i ćwiczeń, a czas spędza głównie w domu przed telewizorem. Ponad 71 proc. starszych osób nie spotyka się ze znajomymi w kawiarni czy na kulturalnych imprezach. Brakuje im motywacji, żeby bardziej zadbać o siebie, modniej wyglądać. Aktywne spędzanie czasu pozostaje w sferze marzeń.

Postanawiają zdrowo się odżywiać

Trzecim punktem w postanowieniach noworocznych Polek jest zdrowe jedzenie. Obiecują sobie, że będą unikać tłuszczu i mięsa, nie pozwolą bliskim jadać w fast foodach i same zrezygnują głównie ze słodyczy. Ale aż 57 proc. Polaków cierpi na nadwagę, która nie bierze się znikąd.

Postanowienia noworoczne mężczyzn

Panowie natomiast, jeśli mają jakiekolwiek postanowienia noworoczne, a głównie są to młodzi, lepiej wykształceni mężczyźni, to dotyczą rodziny. Przede wszystkim planują, że będą więcej czasu spędzać z bliskimi. Czemu trzeba aż o tym marzyć? Być może za dużo pracują, a potem chcą tylko biernie odpoczywać. Na drugim miejscu panowie stawiają ważny cel - schudnąć. To coraz większy problem Polaków. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z nadwagą zmaga się 44 proc. mężczyzn i 30 proc. kobiet, a już otyłość dotyka 18 proc. mężczyzn i 15 proc. kobiet. Czyli tęgich Polaków jest więcej niż puszystych Polek, chociaż natura ułatwia mężczyznom szybsze spalanie kalorii.

Płeć męska mocno martwi się swoim apetytem, stąd noworoczne plany schudnięcia. Niestety, z każdym rokiem, według statystyk, polscy mężczyźni ważą więcej. Eksperci twierdzą, że nie jest to tylko wina niezdrowego i zbyt obfitego jedzenia, ale głównie braku ruchu. Niemal 70 proc. Polaków nie podejmuje żadnych ćwiczeń, sportów czy treningów.

Postanawiają rzucić palenie

Na trzecim miejscu postanowień Polaków jest rzucenie palenia. Raport Polskiej Akademii Nauk z 2023 roku alarmuje, że pali co trzeci dorosły Polak. Ministerstwo Zdrowia też ma swoje noworoczne cele - chce, żeby do 2030 roku odsetek Polaków z nałogiem nikotynowym wynosił zaledwie 5 proc. Na razie jest to prawie 30 proc. i ostatnio ten odsetek rośnie.

Chociaż wielu ekspertów jest pesymistycznie nastawionych do tego, że palacze będą rzucać nałóg - według światowych statystyk do palenia nigdy nie wraca bardzo mały odsetek uzależnionych - to są jednak kraje, które dobrze sobie radzą z tym trudnym problemem. W Wielkiej Brytanii pali papierosy 13 proc. społeczeństwa, a w Szwecji tylko 6 proc. W tych krajach propaguje się wyroby zamienne dla papierosów, które mimo że nadal szkodzą, to jednak nie stanowią takiego ryzyka zdrowotnego.

Czy realizujemy postanowienia noworoczne?

Postanowienia bywają słuszne, lecz z ich utrzymaniem jest źle. Zresztą według CBOS, tylko dwie piąte Polaków ustala swoje cele na Nowy Rok z pełnym przekonaniem, że je zrealizuje. Ledwo co piąty badany przypomina sobie później, że miał jakieś, chociaż je wcześniej podał, a około 80 proc. badanych w ogóle zaprzecza, że je posiadało. Jedynie 8 proc. ustaleń zostaje spełnionych - podobno. Ale przecież nic straconego, co roku jest Nowy Rok.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera