MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Obchody 100-lecia Lasów Państwowych w Orzeszu. Jak wyglądało uroczyste wydarzenie? ZDJĘCIA

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
100-lecie Lasów Państwowych
100-lecie Lasów Państwowych Szymon Kwiatkowski
14 lipca w Orzeszu rozpoczęto regionalne obchody 100-lecia Lasów Państwowych. Podczas uroczystości byliśmy świadkami ślubowania nowo przyjętych do służby leśników. Jak wyglądało wydarzenie?

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie powierzchnia lasów w naszym kraju wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6%. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ok. 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

Obchody 100-lecia Lasów Państwowych

14 lipca o godzinie 11.30 w Orzeszu, a dokładniej na terenie Gospodarstwa Szkółkarskiego Królówka w Nadleśnictwie Kobiór, odbyły się regionalne obchody Dnia Leśnika. Trzeba również wspomnieć, że wydarzenie rozpoczyna regionalne obchody 100-lecia Lasów Państwowych. Obchody ogólnopolskie rozpoczęły się 12 lipca w Starym Sączu. Czego można życzyć leśnikom z okazji ich święta?

- Tego, żebyśmy rzeczywiście mogli wspólnie cieszyć się naszymi lasami, że się dalej rozwijają i nie są blokowane. Naprawdę leśnicy nic innego nie robią, tylko dbają o trwałość i zrównoważoną gospodarkę leśną. Musimy pamiętać, że tych lasów nam przybywa. Od 1945 roku do dnia dzisiejszego mamy wzrost praktycznie o 50% lesistości naszego kraju. Także należy zaufać fachowcom i dać nam spokojnie pracować — mówił Damian Sieber, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Podczas uroczystości byliśmy świadkami powołania dziekana korpusu nadleśniczych. Następnie przeprowadzono ślubowanie nowo przyjętych do służby leśników. Koniec wydarzenia przypieczętowało wręczenie awansów dla nadleśniczych, naczelników, głównych specjalistów oraz pracowników Biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Nowo przyjęci leśnicy

Podczas uroczystych wydarzeń do służby przyjęci zostali nowi leśnicy, którzy 7 lipca złożyli swoje przysięgi przed nowym sztandarem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Jedną z takich osób jest Przemysław Pyrek, który opowiedział DZ, dlaczego wybrał taką, a nie inną drogę kariery.

- Kiedyś, gdy chodziłem po lesie i obserwowałem naszą polską przyrodę, to tak mi się to bardzo spodobało, że poszedłem na studia leśne. Teraz jestem szczęśliwy, że mogę kultywować wiedzę leśną, dbać o dobro lasu, dobro przyrody — mówił nam nowy świeżo zaprzysiężony pracownik Lasów Państwowych.

Polskie lasy za kolejne 100 lat

Lasy Państwowe działają od 1924 roku. Mimo historycznych zakrętów i zmian, organizacja funkcjonuje do dziś, łącząc bogatą tradycję z nowoczesnością. Leśnicy pracują, żeby za kolejne 100 lat przyszłe pokolenia również mogły cieszyć się bujnymi lasami.

- Dzisiaj myślimy o tych, którzy sto lat temu, będąc leśnikami odrodzonej Rzeczpospolitej, sadzili lasy, z których pożytek biorą dopiero te nasze pokolenia, które są teraz. My, jako leśnicy, musimy myśleć o pokoleniach, które pojawią się za sto lat. Musimy więc dbać o to, żeby ten las się odnawiał. Każdą więc rzecz będziemy robić z myślą o trwałości lasu. Tak, żeby tego dobra narodowego nie zabrakło — tłumaczył Marek Mróz, naczelnik Wydziału Organizacji Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Katowicach.

Nie przeocz

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera