Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Raciborzu. Odsłonięto wyjątkowy pomnik

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Na skwerze przed Zakładem Karnym w Raciborzu został odsłonięty monument upamiętniający bohaterów, którzy poświęcili życie niepodległej ojczyźnie.
Na skwerze przed Zakładem Karnym w Raciborzu został odsłonięty monument upamiętniający bohaterów, którzy poświęcili życie niepodległej ojczyźnie. ppor. Daniel Bazylewicz
Na skwerze przed Zakładem Karnym w Raciborzu został odsłonięty monument upamiętniający bohaterów, którzy poświęcili życie niepodległej ojczyźnie. Uroczystości miały miejsce w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przypadającego na 1 marca.

Raciborskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w poniedziałek 27 lutego, za sprawą sympozjum pn. Poszukiwania i identyfikacja Żołnierzy Wyklętych zmarłych w raciborskim więzieniu” , jakie odbyło się z udziałem kierownictwa służby więziennej w budynku Sądu Rejonowego w Raciborzu.

Chwilę później, uczestnicy wzięli udział we mszy świętej, by następnie udać się na skwer przed Zakładem Karnym w Raciborzu, gdzie odsłonięto i poświęcono Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Aktu odsłonięcia monumentu dokonali Minister Michał Woś wraz Prezesem IPN dr. Karolem Nawrockim i towarzyszącymi rodzinami, potomkami upamiętnionych osób.

- Ta dzisiejsza uroczystość w pełni poświęcona pamięci Żołnierzy Niezłomnych, Żołnierzy Wyklętych, jest także naszym wspólnym wyrazem solidarności z Ukrainą. I tym bardziej to dzisiejsze wydarzenie , to miejsce w którym jesteśmy, ten pomnik, który odsłaniamy będzie przypominał każdemu z nas, że Bóg Honor Ojczyzna, te wielkie wartości za które ginęli Żołnierze Wyklęci są wciąż aktualne. To zobowiązanie wobec każdego z nas, by każdego dnia lepiej wykonywać swoje codzienne obowiązki, by dbać o Ojczyznę, by dbać o silne państwo, bo tylko silne państwo jest w stanie obronić nas przed agresorem - podkreślał wiceminister Michał Woś.

Miejsce, w którym przetrzymywano Żołnierzy Niezłomnych

W więzieniu w Raciborzu przetrzymywano Żołnierzy Niezłomnych, którzy zmarli i spoczęli na raciborskiej „Łączce” – cmentarzu Jeruzalem.

- Instytut Pamięci Narodowej prowadzi badania, mające na celu identyfikację ich szczątków. W wyniku prac poszukiwawczych już wytypowano 7 żołnierzy podziemia niepodległościowego oraz 6 współpracowników podziemia, członków antykomunistycznej organizacji młodzieżowej i ofiar przymusowej kolektywizacji wsi - informuje Służba Więzienna.

Kolejne uroczystości odbędą się w środę 1 marca, gdy uroczyście zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca pomordowanych Żołnierzy Polskiego Podziemia Niepodległościowego na murach Cmentarza Jeruzalem.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera