Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Mysłowicach. Zobacz zdjęcia i film

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
11 listopada Mysłowice obchodziły 105-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Władze miasta wraz z mieszkańcami złożyły kwiaty w miejscach pamięci i oddały hołd tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i utworzenia demokracji w naszej ojczyźnie.

11 listopada w całej Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku jest to już 105. rocznica historycznego wydarzenia.

Obchody Odzyskania Niepodległości w Mysłowicach

W Mysłowicach święto rozpoczęło się o godzinie 10.15 na złożeniu kwiatów i oddaniu hołdu tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości i utworzenia demokracji w naszej ojczyźnie. Na ulicy Bytomskiej kwiaty zostały złożone przy: tablicy upamiętniającej Franciszka Magdziorza i Franciszka Gracę - górników poległych w czasie I powstania śląskiego, tablicy na 100-lecie I powstania śląskiego, tablicy ku czci powstańców śląskich. 60 rocznica wybuchu I powstania śląskiego, tablicy pamiątkowej „Tobie Polsko”.

Niepodległość to coś, bez czego nie da się żyć. Niepodległość to bezpieczeństwo rodziny oraz nasze życiowe. To również realizacja swoich marzeń oraz nauka, historia i wszystko to, co jest związane z naszym życiem. Powinniśmy o to dbać jak o najważniejszą rzecz na ziemi, bo właśnie to sprawia, że jesteśmy szczęśliwymi ludźmi - mówił Dariusz Wójtowicz, prezydent miasta Mysłowice.

O godzinie 11 odbyła się msza święta „Za Ojczyznę” w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Mysłowicach. Po mszy władze miasta wraz z mieszkańcami udali się pod pomnik ks. kardynała Augusta Hlonda - Prymasa Polski, gdzie jak w poprzednich miejscach pamięci złożono kwiaty. Część oficjalna zakończyła się na Promenadzie, gdzie podniesiono flagę państwową na maszt oraz zapalono znicze przy obiekcie rzeźbiarsko-architektonicznym dedykowanym ofiarom Tymczasowego Więzienia i Obozu Pracy Rosengarten.

Święto Niepodległości to jest historia, która powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie, żeby nasza młodzież wiedziała, co tutaj się stało. Ta pamięć jest ważna, żeby młodzież czciła to święto. Nie bawiła się czy tańczyła, ale celebrowała, bo starsi wywalczyli to dla nich, aby ich życie było lepsze. Dlatego cieszę się, że dzisiaj było tu sporo młodych osób i widzę, że z roku na rok jest coraz większa frekwencja młodzieży - mówiła Renata Cichoń, Mysłowickie Towarzystwo Historyczne im. Jacoba Lustiga.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera