Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Święta Niepodległości w Częstochowie rozpoczęte. Odprawiono mszę święto w intencji Ojczyzny

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Wideo
od 16 lat
Od uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny w Archikatedrze w Częstochowie oficjalnie rozpoczęto obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych, środowisk patriotycznych, a także kombatanci walk o niepodległą Polskę i mieszkańcy.

Obchody Święta Niepodległości w Częstochowie rozpoczęte

Częstochowskie środowiska patriotyczne 105. rocznicę obchodów Święta Niepodległości rozpoczęły od uroczyste mszy świętej w Archikatedrze Częstochowskiej. Uroczystej mszy świętej w Archikatedrze Częstochowskiej przewodniczył i homilię wygłosił arcybiskup Wacław Depo.

Kultywowanie 11 listopada jest bardzo ważne i myślę, że zawsze będzie. Powinniśmy być coraz bardziej dumni z tego, że po 123 latach okropnych okupacji i zniewolenia staliśmy się wolnym narodem - podkreślał ksiądz Ryszard Umański, proboszcz parafii św. Wojciecha, kapelan środowisk patriotycznych. - Jako Polacy jesteśmy dumnym narodem. Cieszymy się i 11 listopada dziękujemy Panu Bogu za to, że jesteśmy wolnym narodem.

Uroczystości te są szczególnie ważne w tym niepewnym czasie i przy toczących się wojnach w różnych zakątkach świata.

Dlatego też świątynie w całej Polsce powinny być zapełnione ludźmi właśnie po to, aby modlić się za ojczyznę. Ta bardzo jej potrzebuje, chociażby ze względu na zewnętrzne niebezpieczeństwa - dodał.

W uroczystej mszy świętej w Archikatedrze Częstochowskiej wzięli udział przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich, samorządowych, środowisk patriotycznych, a także kombatanci walk o niepodległą Polskę i mieszkańcy.

W dzisiejszych czasach przyszło nam się realnie zmagać z zagrożeniem dla Polski niepodległości ze strony Niemiec i Rosji. Data 11 listopada 1918 roku otwiera nam miejsce dla refleksji, jak tej niepodległości bronić - mówił poseł Szymon Giżyński. - Data 11 listopada 1918 zamknęła epokę porozbiorową. Odzyskaliśmy niepodległość wielkim, kilkudziesięcioletnim czynem zbrojnym - podkreślał.

Złożono kwiaty przy miejscach pamięci narodowej

Święto Niepodległości powinno wzbudzać we wszystkich poczucie ruchu patriotycznego i z każdym rokiem powinniśmy przywiązywać do niego większą uwagę.

- Wielcy Polacy, którzy "przynieśli" nam niepodległość - między innymi Roman Dmowski i Marszałek Józef Piłsudski - zostawili nam w testamencie wielkie wyzwania. Ich manifesty i hasła są aktualne do dziś. Motywują i mobilizują wszystkich Polaków do jedności. Twórcy niepodległości nie pochodzili przecież z jednej partii. Wywodzili się ze wszystkich możliwych frakcji politycznych i też są wzorem. Co ich łączyło? Miłość do Polski, i miłość do ojczyzny - zauważył poseł Szymon Giżyński.

Po uroczystej mszy świętej uczestnicy uroczystości pomaszerowali do miejsc pamięci narodowej, gdzie zostały złożone wieńce. Zatrzymali się między innymi przy:

  • pomniku Jana Pawła II na placu Daszyńskiego,
  • tablicy pamiątkowej gen. Stanisława Sojczyńskiego "Warszyca" w II alei,
  • pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Biegańskiego,
  • pomniku księdza Jerzego Popiełuszki pod Jasną Górą,
  • grobie Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza.

Marsz poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Truskolasów.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera