Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obowiązkowe szczepienie dla przedszkolaków legalne? Wojewoda ma wielkie wątpliwości

Bartłomiej Romanek
Tomasz Holod / Polskatimes
Obowiązkowe szczepienie dla przedszkolaków w Częstochowie legalne? Służby wojewody śląskiego mają wielkie wątpliwości, dlatego wszczęto postępowanie nadzorcze w tej sprawie i zwrócono się do Urzędu Miasta z prośbą o wyjaśnienie powstałych wątpliwości. Urząd ma do 29 maja czas na odpowiedź, ale wszystko wskazuje, że uchwała zostanie uchylona.

Przypomnijmy, 20 kwietnia Rada Miasta w Częstochowie podjęła uchwałę w której wprowadzono zapis, że dziecko bez szczepień nie zostanie przyjęte do żłobka. Natomiast w uchwale o przedszkolach, gdzie w kryteriach decydujących o przyjęciu do publicznej placówki przyznawane są punkty preferencyjne, za dziecko zaszczepione będzie 36 punktów - najwięcej.

Zdaniem nadzoru prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wprowadzona uchwała jest wadliwa, dlatego zarządzono postępowanie nadzorcze. - Nie spodziewaliśmy się, że decyzja w tej sprawie będzie tak trudna - mówi Krzysztof Nowak, dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

- Dotychczas wszyscy, włącznie z mediami zajmowali się tą sprawą powierzchownie, bo mówili o korzyściach wynikających z tego rozwiązania, a nikt nie przyjrzał się procesowi rekrutacji od strony prawnej. A ustawa o systemie oświaty nie przewiduje szczepień dzieci jako kryterium możliwego do wykorzystania podczas procesu rekrutacji do przedszkoli - wyjaśnia Krzysztof Nowak.

A to tylko jedna z wielu wątpliwości nadzoru prawnego. - Jak pogodzić tą uchwałę z tym, że pięciolatki muszą teraz obowiązkowo uczęszczać do przedszkoli, a od 1 września 2015 roku, gminy mają obowiązek zapewnienia czterolatkom miejsc w przedszkolu. Rodzic nie musi z tego uprawnienia korzystać, ale jeśli będzie chciał zapisać dziecko do przedszkola, to samorząd nie będzie miał prawa mu odmówić. Później podobne zapisy obejmą również trzylatki - dodaje Nowak.

Żadne przepisy nie obligują również lekarza do wydania zaświadczenia o wykonaniu obowiązkowych szczepień. Badana jest również zgodność uchwały z ustawą o ochronie danych osobowych. - Dane o szczepieniach są włączane do dokumentacji medycznej, więc wszystko wskazuje na to, że powinny być traktowane jako tzw. dane osobowe wrażliwe - mówi dyrektor Nowak.

Uprawnienia do karania grzywną rodziców, którzy nie zaszczepili dzieci, mają wojewodowie. Wojewoda śląski nie ukarał jednak dotąd żadnego z rodziców. Jak udało się nam dowiedzieć, decyzja w sprawie ewentualnego nakładania grzywien przez wojewodę, wciąż jest analizowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!