Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ochorowiczówka w Wiśle otwarta ZDJĘCIA Muzeum Magicznego Realizmu zaprasza

JM
Ochorowiczówka to Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle
Ochorowiczówka to Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle Jakub Marcjasz
Ochorowiczówka w Wiśle już działa. To Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle, które mieści się w odnowionej wilii Juliana Ochorowicza. A już w poniedziałek, z okazji 100. rocznicy jego śmierci, w muzeum będzie można posłuchać wykładu, który poprowadzi Igor Strojecki, pasjonat genealogi, publicysta, potomek Juliana Ochorowicza. Będzie on dotyczył przyjaźni Prusa i Ochorowicza.

W Ochorowiczówce zgromadzono ponad 300 dzieł najbardziej znanych współczesnych malarzy polskich reprezentujących nurt magicznego realizmu. Wśród nich znajdują się między innymi prace: Zdzisława Beksińskiego, Tomasza Sętowskiego, Krzysztofa Izdebskiego-Cruza, Jarosława Kukowskiego, Grzegorza Michałka, Mariana Michalika, Dariusza Kalety, Marcina Kołpanowicza, Katarzyny Adamiak-Jaśnikowskiej, Jarosława Jaśnikowskiego, Artura Kolby, Artura Szołdry, Edwarda Szuttera czy Jacka Szynkarczuka. Dzieła te stanowią podstawowy zbiór muzeum, stałą ekspozycję. Pojawią się też wystawy czasowe, na których będą prezentowane dzieła artystów tworzących współczesną sztukę polską.

CZYTAJ KONIECZNIE
KIM BYŁ JULIAN OCHOROWICZ? WYNALAZCA TELEFONU I TELEWIZJI

W Ochorowiczówce prezentowana jest również stała wystawa poświęcona życiu, twórczości, badaniom i wynalazkom Juliana Ochorowicza. To właśnie tutaj prowadził on swoje badania powiązane z hipnozą, swojego przyjaciela – Juliana odwiedzał Bolesław Prus, który pisał tu „Faraona”. W „Ochorowiczówce” zwiedzający znajdą unikalne dokumenty Juliana Ochorowicza, jego maskę pośmiertną, pamiątki, rękopisy, ponad sto książek, których był autorem lub do których przygotował słowo wstępne, listy pisane z Wisły i zdjęcia, które potwierdzają tak szerokie spektrum zainteresowań naukowcy i wynalazcy. Prezentują go one także jako znakomitego dewelopera i budowniczego, który osobiście projektował wiele domków letniskowych w Wiśle, a następnie sprzedawał je lub wynajmował.

Więcej o muzeum i Julianie Ochorowiczu można znaleźć tutaj

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!