Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 grudnia znikają szlabany na bramkach A4 i A2. Rozpoczęły się prace dostosowujące oznakowanie przed punktem poboru opłat w Gliwicach

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Przez dwa tygodnie będą trwały prace na dojeździe do punktu poboru opłat na A4 w Żernicy. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Przez dwa tygodnie będą trwały prace na dojeździe do punktu poboru opłat na A4 w Żernicy. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Lucyna Nenow
Rozpoczęły się prace dostosowujące punkty poboru opłat na autostradzie A4 w Gliwicach do nowego systemu, który od 1 grudnia będzie obowiązywał wszystkich kierowców. A to oznacza, że w kolejnym miesiącu, dzięki systemowi e-TOLL z autostradowych bramek na dwóch odcinkach państwowych autostrad, znikną szlabany. Tak się stanie m.in. w Gliwicach Żernicy.

Rozpoczęły się prace przed punktem poboru opłat na A4 w Żernicy

Od 1 grudnia, kierowcy zamierzający pokonać odcinek autostrady A4 między Gliwicami i Wrocławiem (Sośnica -Bielany Wrocławskie) nie będą już musieli się zatrzymywać na bramkach wjazdowych na płatny odcinek autostrady. Wystarczy że zwolnią do 50 km/h. Szlabany będą cały czas otwarte. Nie oznacza to jednak, że przejazd będzie bezpłatny. Zmieni się jednak sposób poboru opłat. Znikną manualne punkty poboru opłat. Nie zapłacimy więc za przejazd ani kartą ani gotówką, w budkach nie będzie już obsługi, która skasuje opłatę za przejazd.

Na razie jednak trwają przygotowania do tego, by nowy system mógł od 1 grudnia zadziałać. Prace zapowiedział już katowicki oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Rozpoczęły się 16 listopada. Potrwają dwa tygodnie. Koniec przewidziano na 3 grudnia.

INFRASTRUKTURA BUDOWA DRÓG, ZOBACZ KONIECZNIE

- Prace na razie nie odbywają się na samym punkcie poboru opłat w Żernicy, a le na dojeździe do niego. To może powodować krótkotrwałe utrudnienia. Trzeba bowiem skorygować oznakowanie poziome oraz ustawić oznakowanie pionowe, tak by ułatwić kierowcom dojazd do bramek. Gdy zacznie funkcjonować system e-TOLL i szlabany będą cały czas otwarte kierowcy będą mieli do dyspozycji cztery pasy przejazdowe – mówi Dorota Marzyńska-Kotas, z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach.

Budowa beskidzkiego odcinka drogi ekspresowej S1Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Tunel na trasie S1 w Beskidach znów jest drążony na obejściu...

Przed dojazdem do bramek zostanie także wprowadzone ograniczenie prędkości do 50 km/h. Na razie bramki zostaną, jednak w perspektywie zarówno szlabany, jak i budki dla obsługi zostaną zlikwidowane.

Po zmianach w organizacji ruchu należy też przed przejazdem zapoznać się ze sposobami płacenia za przejazd autostradą.

Jak zapłacimy za przejazd autostradą A4 i A2?

Jak kierowcy zapłacą za przejazd? Kierowcy aut ciężarowych już są w nowym systemie e-TOLL więc nie będą mieli problemów. Z nowego systemu korzysta także sporo kierowców aut osobowych. Wykorzystują do tego aplikację etoll pl na telefonie, przy pomocy której, po zarejestrowaniu się także można opłacić przejazd.

Można też będzie zakupić e-bilet, który pozwoli nam przejechać wspomniany odcinek autostrady bez zatrzymywania się. E-bilet będzie można kupić jednak dopiero od 1 grudnia, tak zapowiedziała Krajowa Administracja Skarbowa. Można go będzie kupić elektronicznie przez aplikację etoll pl bilet lub w punktach, takich jak np. stacje benzynowe. Bilet można kupić z wyprzedzeniem jeśli podamy numer rejestracyjny samochodu, odcinek autostrady oraz planowaną datę i godzinę rozpoczęcia przejazdu. Będzie ważny 48 godzin od wskazanej daty.

Nie przeocz

Przy płatności aplikacją etoll pl, po zarejestrowaniu pojazdu wystarczy ją tylko włączyć. Można ją bezpłatnie pobrać w sklepach Google Play i App Store. Jest obsługiwana przez system Android (min. 6.0, zalecany 11+) oraz IOS (13+). W aplikacji wnosi się opłatę za przejazd i doładowuje konto. Aplikacja przekazuje dane geolokalizacyjne i w trakcie przejazdu musi być cały czas włączona. Aby korzystać z aplikacji musisz zarejestrować się w Internetowym Koncie Klienta w systemie e-TOLL. Po zakończeniu instalacji aplikacji właściciel otrzyma identyfikator biznesowy urządzenia, musi go podać w Internetowym Koncie Klienta (IKK).

Obwodnica Gliwic bezpłatna, mandaty wysokie

Nie warto próbować przejeżdżać bez wniesienia opłaty. Po autostradzie jeżdżą już bowiem naszpikowane elektronicznymi systemami radiowozy KAS, które są w stanie np. na podstawie danych z systemu, na bieżąco sprawdzać, czy pojazd o danych tablicach rejestracyjnych ma opłacony przejazd. Mandat za brak opłaty wynosi 500 złotych, a auta ciężarowe 1500 zł.

Bezpłatna za to wciąż pozostaje dla kierowców autostradowa obwodnica Gliwic.

Musisz to wiedzieć

Czym jest system e-TOLL?

Przypomnijmy. System e-TOLL to nowy system elektronicznego poboru opłat za płatne drogi i państwowe autostrady. Zastąpił dotychczasowy system poboru opłat viaTOLL.

Nowy system obowiązuje na wszystkich płatnych państwowych drogach w Polsce oraz tylko na dwóch odcinkach autostrad – A4 Gliwice Sośnica – Bielany Wrocławskie i A2 Konin -Stryków. Na razie jest obowiązkowy dla kierowców aut ciężarowych. Od grudnia tego roku, nowy system będzie obowiązkowy również dla kierowców aut osobowych.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera