Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od dzisiaj darmowe szczepienia przeciwko grypie. W woj. śląskim mamy kilkanaście tysięcy zachorowań w ciągu tygodnia

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Szczepienia przeciw grypie można podawać na tej samej wizycie szczepiennej, co inne szczepienia, np. szczepienie przeciw COVID-19
Szczepienia przeciw grypie można podawać na tej samej wizycie szczepiennej, co inne szczepienia, np. szczepienie przeciw COVID-19 K_kapica_
Darmowe szczepienia przeciw grypie rozpoczęły się w woj. śląskim. Osoby w wieku od 18 lat mogą się zaszczepić przeciwko grypie. Szczepienia są darmowe. Zgłaszający się na szczepienie nie muszą mieć recepty na szczepionkę. Wystarczy zgłosić się do wybranego punktu szczepień i umówić termin.

Przed szczepieniem należy wypełnić oświadczenie a następnie udać się na wizytę do lekarza kwalifikującego do zabiegu.

Mapa ponad 3000 punktów w Polsce, w których można wykonać szczepienie przeciw grypie, znajduje się na tej stronie:

KLIKNIJ. ZOBACZ MAPKĘ.

Na szczepienie powinny się zgłaszać osoby bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki. Nie trzeba robić przerwy pomiędzy szczepieniami np. przeciw COVID-19 i przeciw grypie.

- Szczepienia przeciw grypie chronią przed powikłaniami. Można je podawać na tej samej wizycie szczepiennej, co inne szczepienia, np. szczepienie przeciw COVID-19 czy przeciw pneumokokom - powiedziała PAP dr hab. Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH.

- Zależy nam na tym, by jak najwięcej Polaków chciało i mogło ochronić się przed grypą, dlatego od 23 listopada rozszerzamy grupę, która będzie miała możliwość przyjęcia bezpłatnej szczepionki. Zwiększamy także liczbę szczepionek w aptekach – mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Zachorowania na grypę w województwie śląskim

Sanepid na bieżąco monitoruje zachorowania na grypę. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach prowadzi cotygodniowe statystyki zachorowań na grypę w regionie. Ostatnie dane są z okresu 8-15 listopada.

W tym czasie w województwie śląskim zanotowano 11 100 przypadków zachorowań na grypę i przypadki grypopodobne, w tym 5462 dzieci do lat 14.

Hospitalizowano 29 osób, w tym 28 osób z powodu objawów ze strony układu oddechowego i 1 osobę z innych powodów.

W okresie od 8 do 15 listopada br. w województwie śląskim nie zarejestrowano zgonów z powodu grypy. Największą liczbę zachorowań zarejestrowano w:

  • 1. Wodzisławiu Śląskim – 1923 przypadki,
  • 2. Gliwicach – 1509 przypadków,
  • 3. Jaworznie – 1252 przypadki,
  • 4. Chorzowie – 1175 przypadków,
  • 5. Rudzie Śląskiej – 1105 przypadków,
  • 6. Bielsku-Białej – 913 przypadków,
  • 7. Bytomiu – 671 przypadków,
  • 8. Raciborzu – 544 przypadki,
  • 9. Częstochowie – 415 przypadków,
  • 10. Żywcu – 373 przypadki,
  • 11. Katowicach – 339 przypadków,
  • 12. Dąbrowie Górniczej – 187 przypadków,
  • 13. Rybniku – 141 przypadków,
  • 14. Kłobucku – 133 przypadki,
  • 15. Tychach – 127 przypadków,
  • 16. Lublińcu – 106 przypadków,
  • 17. Cieszynie – 92 przypadki,
  • 18. Sosnowcu – 51 przypadków,
  • 19. Zawierciu – 44 przypadki.

W całej Polsce do 31 lipca (ostatnie pełne dane) zarejestrowano 1 mln 227 tys. 739 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. 3 tys. 002 osoby zostały skierowane do szpitala.

Polacy niechętnie szczepią się przeciwko grypie. W ubiegłym roku zaszczepiło się 4 procent Polaków. Z powodu małego zainteresowania szczepieniem firmy farmaceutyczne musiały zutylizować ok. 200 tys. szczepionek.

Czy każda gorączka oznacza, ze zachorowaliśmy na covid-19? Nie! Przyczyn może być wiele, a niektóre objawy zakażenia koronawirusem mogą być podobne do grypy czy przeziębienia. Najważniejsze, by po prostu ich nie lekceważyć.Zobacz, jak wstępnie odróżnić covid-19 od grypy i przeziębienia na podstawie charakterystycznych objawów. Aby przejść do listy, przesuń zdjęcie gestem lub naciśnij strzałkę w prawo.Pamiętaj, że każdy przypadek chorego jest inny i objawy mogą się między sobą różnić. My zebraliśmy te, które występują najczęściej i są najbardziej charakterystyczne. Wszystkie niepokojące objawy należy skonsultować z lekarzem, najlepiej w formie teleporady.

Covid-19, grypa czy przeziębienie - czym się różnią objawy? ...

Punkty szczepień mogą zamawiać szczepionki przeciwko grypie w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która dostarczy do nich dawki. W tym roku do Polski trafi 5 mln dawek szczepionki. Szczepienia będą wykonywane do wyczerpania rezerwy lub do 31 marca 2022 r.

Sezon grypowy zaczął się w październiku i zbiegł się z kolejną falą wzrostu zakażeń koronawirusem. Wirus grypy przenosi się drogą kropelkową. Zarazić się można przez bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale też przez dotykanie przedmiotów, których używała. Nie zawsze więc można uniknąć kontaktu z patogenem, ale można zminimalizować ryzyko zachorowania, m.in. szczepiąc się przeciwko grypie. Dlaczego warto to zrobić, zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19.

Nie przeocz

Szczepienia zapobiegają zachorowaniom w 40‒70 proc. w zależności od sezonu grypowego i populacji osób szczepionych. Skuteczność szczepionek przeciw grypie zależy także od stanu zdrowia i wieku szczepionej osoby oraz typu/podtypu wirusa grypy wywołującego zakażenia w danym sezonie.

Lekarze podkreślają, że szczepienia zapewniają w dużym stopniu ochronę przed powikłaniami pogrypowymi. Chociaż grypa zwykle przebiega dość łagodnie, nie zagrażając bezpośrednio życiu., może powodować niebezpieczne powikłania, grożące śmiercią.

Powikłania grypy mogą ujawnić się w ciągu pierwszych kilkunastu dni trwania infekcji lub nawet w kilka tygodni po jej zakończeniu. Wśród powikłań pogrypowych wymienia się m.in. zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, anginę  paciorkowcowa, zaostrzenie choroby niedokrwiennej lub zastoinowej niewydolności serca, zaostrzenie cukrzycy, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego, zapalenie mięśnia sercowego.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera