Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odrobina tropiku w zimowe dni? Palmiarnia w Gliwicach to świetny pomysł na rodzinną wycieczkę! Zobaczcie, jakie okazy można tam spotkać

OPRAC.:
Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Wideo
od 12 lat
Zapomnijcie o zimowej szarzyźnie. Palmiarnia w Gliwicach to idealne miejsce na tropikalną eskapadę w sercu mroźnej zimy. Odkryjcie egzotyczne rośliny i kolorowe kwiaty, przenosząc się w świat tropików. Warto odwiedzić to miejsce, oferujące odrobinę egzotyki bez konieczności opuszczania Śląska. Zaglądamy do pawilonów. Co można w nich zobaczyć?

Odrobina tropiku w zimowe dni - Palmiarnia w Gliwicach. Świetny pomysł na rodzinną wycieczkę!

W XIX wieku, w okresie, gdy europejskie mocarstwa odkrywały i kolonizowały odległe kraje na różnych kontynentach, zrodziła się moda na miejskie parki i ogrody z egzotycznymi roślinami.

Wówczas w Gliwicach istniał już imponujący Park Miejski o powierzchni ośmiu hektarów, obecnie znany jako Park Chopina, rozciągający się między rzeką Kłodnicą a Kanałem Kłodnickim. To właśnie na tym obszarze zrodziła się koncepcja popularnej dziś Palmiarni.

Zapraszamy na spacer po Palmiarni w Gliwicach:

Jej geneza związana jest z powstaniem w latach 80. XIX wieku szklarni, w której eksponowano egzotyczne rośliny dla zwiedzających. Jednak dopiero w 1924 roku dyrektor ogrodów miejskich w Gliwicach, R. Riedl, nadał Palmiarni nowy wymiar.

Gliwicka Palmiarnia okres największego rozkwitu przeżyła w latach 20. i 30. XX wieku. W przeszklonych pawilonach znalazły się egzotyczne palmy, sukulenty, rośliny użytkowe i storczyki.

Już w 1925 roku wzniesiono basen o powierzchni 120 metrów kwadratowych, który gościł hiacynty wodne oraz jedną z największych wodnych roślin – victorię regię.

W kolejnych latach powstały akwaria, terraria, woliery, a także klatki dla małp, co sprawiło, że Palmiarnia w Gliwicach stała się celem licznych wycieczek turystów z całego Śląska.

Niestety, Palmiarnia padła ofiarą zniszczeń w 1945 roku. W późniejszych latach została praktycznie odnowiona od podstaw.

W 1998 roku otwarto nowoczesne obiekty szklarniowe. Obecnie powierzchnia Palmiarni obejmuje 2000 metrów kwadratowych, a najwyższy budynek mierzy 22 metry.

W czterech tematycznych pawilonach można podziwiać rośliny tropikalne, sukulenty, rośliny użytkowe, a w pawilonie historycznym – imponujące palmy, wśród nich 120-letnie feniksy kanaryjskie.

W ostatnich latach dodano cztery ogromne akwaria, prezentujące ekosystemy Amazonki, jeziora Tanganika, rzeki azjatyckiej i polskiej.

Odrobina tropików w mroźny zimowy dzień? A to wszystko bez opuszczania Śląska!
Odrobina tropików w mroźny zimowy dzień? A to wszystko bez opuszczania Śląska! Marzena Bugala-Astaszow Polska Press

Na zewnątrz Palmiarni strzegą dwie charakterystyczne rzeźby - leżących lwów.

Obecnie Gliwicka Palmiarnia to nowoczesna instytucja, stanowiąca egzotyczną oazę w samym sercu przemysłowego miasta.

Oprócz roślin tropikalnych i kaktusów, odwiedzający mogą podziwiać także mniej przyjazne gatunki, takie jak piranie czy niebezpieczne gady.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty