MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Olimpia 0-2 Podbeskidzie. "Górale" odczarowali inauguracyjną klątwę

Już w 1. kolejce Robert Demjan potwierdził swoją wysoką skuteczność z letnich sparingów Podbeskidzia Andrzej Zgiet
W pierwszym meczu o punkty po spadku do pierwszej ligi Podbeskidzie Bielsko-Biała potwierdziło swoje ekstraklasowe aspiracje. Podopieczni Dariusza Dźwigały pokonali na wyjeździe Olimpię Grudziądz 2-0 dzięki trafieniom Roberta Demjana i Tomasza Podgórskiego.

Kibice Podbeskidzia nie mają dobrych wspomnień z meczów inaugurujących ligowe zmagania. W poszukiwaniu ostatniego zwycięstwa „Górali” w takim spotkaniu trzeba sięgnąć pamięcią aż do 2008 roku, gdy w 1. kolejce po golu Macieja Szmatiuka pokonali u siebie Wisłę Płock 1-0. Natomiast w całej 21-letniej historii klubu ani razu nie zdarzyło się, by drużyna z Bielska-Białej rozstrzygnęła na swoją korzyść inaugurujący sezon mecz na wyjeździe.

Ta sztuka po raz pierwszy udała się w Grudziądzu, choć wbrew temu co wskazuje wynik, Podbeskidzie nie miało z Olimpią łatwej przeprawy. Zwłaszcza w pierwszej połowie gospodarze często atakowali bramkę drużyny z naszego regionu. Ich ofensywę napędzał m.in. Marcin Kaczmarek, świetną okazję z bliskiej odległości miał Mariusz Malec, ale obrona Podbeskidzia ze wszystkich sytuacji wychodziła obronną ręką. I to mimo tego, że do Grudziądza nie pojechali kontuzjowany Jozef Piaček i Emilijus Zubas, którego sytuacja w bielskim klubie wciąż jest niejasna.

W ofensywie natomiast bielszczanie byli bardzo konkretni. Bardzo dobrą dyspozycję z letnich sparingów potwierdził Robert Demjan, który w 28. minucie wykorzystał precyzyjne, prostopadłe Damiana Chmiela i wygrał pojedynek z bramkarzem Jakubem Wrąblem. I choć w końcówce pierwszej połowy znów odważnie zaatakowała Olimpia, to kilka minut po wznowieniu gry po przerwie Podbeskidzie podwyższyło prowadzenie. Z piłką w polu karnym sprytnie zastawił się Daniel Feruga i wywalczył rzut karny. Z jedenastu metrów nie pomylił się Tomasz Podgórski, posyłając silny strzał w górny róg bramki Olimpii.

W drugiej połowie Podbeskidzie pokazało swoje doświadczenie – do końca meczu kontrolowało przebieg gry i sięgnęło po zasłużone zwycięstwo. Podopieczni Dariusza Dźwigały potwierdzili tym samym, że należy ich zaliczać do ścisłego grona faworytów do awansu.

PLUS MECZU: Robert Demjan
Specjalista od inauguracji. Już trzeci raz, odkąd gra w Podbeskidziu, trafił do siatki w pierwszej kolejce.

MINUS: Damian Michalik
Olimpia potrafiła sobie stwarzać sytuacje, ale pod nieobecność Brazylijczyka Nildo brakowało jej skuteczności. Występujący w roli napastnika Michalik był niewidoczny.

Olimpia Grudziądz 0-2 Podbeskidzie Bielsko-Biała
Robert Demjan 28', Tomasz Podgórski (k.) 52'

Olimpia: Jakub Wrąbel - Damian Ciechanowski (76' Patryk Skórecki), Matic Žitko, Mariusz Malec, Radosław Jasiński - Adam Banasiak, Dariusz Kłus (76' Daniel Kraska), Marcin Smoliński, Marcin Kaczmarek, Kamil Kurowski (54' Karol Angielski) Damian Michalik.

Podbeskidzie: Rafał Leszczyński - Marek Sokołowski, Robert Menzel, Adam Deja, Mariusz Magiera (80' Ariel Wawszczyk) - Tomasz Podgórski (65' Dariusz Kołodziej), Daniel Mikołajewski, Daniel Feruga, Damian Chmiel, Łukasz Sierpina - Robert Demjan (90' Kamil Jonkisz).