Karwat: Oblicza codziennej nienawiści z dziwnymi upiorami w...

  Karwat: Oblicza codziennej nienawiści z dziwnymi upiorami w tle

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Karwat: Oblicza codziennej nienawiści z dziwnymi upiorami w tle
  Niekontrolowane surfowanie w internecie bywa niebezpieczne. Odbijasz się od ściany do ściany, aż w końcu połykasz informacje, które do niczego nie są ci potrzebne. Gubisz azymut i sam już nie wiesz, czego szukasz. A możesz wtedy trafić na rzeczy nieprzyjemne.
  Karwat: Oblicza codziennej nienawiści z dziwnymi upiorami w tle
  Staram się takich niebezpieczeństw unikać, ale przecież też czasem wpadam we własne sidła. Oto trafiam na odbitkę kserograficzną swojego artykułu. Sprzed 30 lat! Kto ją wrzucił do sieci? Pewien literat, bo to była recenzja jego książki. Pochlebna, ale to nie ma nic do rzeczy. Po paru chwilach orientuję się, że ten mój dawny znajomy przebywa na emigracji, kręci się w środowiskach polonijnych, liderując antysemickiej sekcie, która uznaje, że wszystkie ekipy rządowe w Polsce opanowane zostały przez Żydów.
  Mało tego - Żydzi rządzą także w większych miastach, w tym na Śląsku i w Zagłębiu. Osobliwa myśl, którą można by skwitować wzruszeniem ramion, gdyby nie fakt, że antysemityzm przesłonił oczy temu człowiekowi całkowicie, o czym świadczą inne jego wypowiedzi na inne tematy. Dalibóg, zastanawiam się, czy taka zoologiczna nienawiść nie świadczy o zaburzeniach osobowościowych, czy jeszcze mieści się w ramach zdrowia psychicznego?

  Idę od nitki do kłębka, a właściwie - kłębowiska, w którym takie poglądy są na porządku dziennym. I znowu trafiam na dwie kolejne osoby, niegdyś związane ze środowiskami literacko-dziennikarskimi. Jednego ze znajomych, o którym wiedziałem, że kandydował do parlamentu z ugrupowania skrajnie prawicowego, odnajduję na filmiku z celebracji rocznicy jednego z przedwojennych pogromów żydowskich. Jestem wstrząśnięty, bo pamiętam, że w stanie wojennym ów jegomość trzymał dystans do opozycji demokratycznej, starając się raczej zbierać okruchy z pańskiego stołu. Aż taka zmiana w nim zaszła? W tle widzę flagi z emblematami dziwnie przypominającymi swastykę.

  Trzeci przypadek jest najbole-śniejszy, bo dotyczy kumpla, z którym tyle razy wiodłem polityczne dyskusje, ale nigdy nie wyczułem ani odrobiny antysemityzmu. Teraz zaś widzę, że znanych polskich i europejskich polityków - za pomocą programów graficznych - ubiera w chałaty i wkłada im na głowy jarmułki. Czy może dziwić, że nie szukam już z nim kontaktu, bo wiem, że prędzej czy później oczekiwałby ode mnie, żebym się śmiał z jego wątpliwych dowcipów?

  I pomyśleć, że to wszystko dzieje się w regionie, w którym ludzi o korzeniach żydowskich właściwie już nie ma. Prawie wszyscy już uciekli.


  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Koniec papierowych biletów KZK GOP. A gdzie są czytniki kart ŚKUP?
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Mechanik płakał jak naprawiał ZOBACZ, JAK NIE NALEŻY NAPRAWIAĆ AUT
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Szanowny Panie Redaktorze!

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   Napisał Pan w swoim artykule: "I pomyśleć, że to wszystko dzieje się w regionie, w którym ludzi o korzeniach żydowskich właściwie już nie ma. Prawie wszyscy już uciekli. "
   Rozumiem, że szkryfla...rozwiń całość

   Napisał Pan w swoim artykule: "I pomyśleć, że to wszystko dzieje się w regionie, w którym ludzi o korzeniach żydowskich właściwie już nie ma. Prawie wszyscy już uciekli. "
   Rozumiem, że szkryfla Pan o tych ludziach, kerym w 1968 roku Polska odebrała w BANDYCKI i MORDERCZO-SOWIECKI sposób obywatelstwo, pozostawiając ich jako bezpaństwowców!
   Oni nie uciekli! Redaktorze, więcej pokory!

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   uciekli?

   Władek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   lepiej było napisać : "Zaleźli się poza granicami Polski..."

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama