Ważne
  Prof. Rychard: PiS zajmuje się sam sobą. Robi to samo co...

  Prof. Rychard: PiS zajmuje się sam sobą. Robi to samo co wcześniej Platforma

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  prof. Andrzej Rychard - socjolog, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii. Komentator radiowy i telewizyjny

  prof. Andrzej Rychard - socjolog, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii. Komentator radiowy i telewizyjny ©Bartek Syta

  - Problem z „misiewiczami” w spółkach skarbu państwa jest dewastujący dla PiS, który przeszedł szedł do wyborów pod hasłami walki z podobnymi układami - mówi prof. Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk, w rozmowie z Agatonem Kozińskim.
  prof. Andrzej Rychard - socjolog, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii. Komentator radiowy i telewizyjny

  prof. Andrzej Rychard - socjolog, dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii. Komentator radiowy i telewizyjny ©Bartek Syta

  Dawid Jackiewicz przestał być ministrem, ale ciągle jest problem „misiewiczów” w spółkach skarbu państwa. Jak bardzo ciąży on PiS-owi?
  Trochę dziwny ten problem, narodził się właściwie z niczego. Wcześniej nic o tym nie wiedzieliśmy, nie było żadnych sygnałów, mówiących o tym, że coś złego w tych spółkach się dzieje. Ale też pamiętajmy, że niedawno PiS rozszerzył akcję kontrolną o rok: chodzi też o ostatni rok rządów PO. Czyli, nie wiemy, do końca, o co chodzi.


  Źródło: polskatimes.pl/x-news


  Ale nawet gdy chodzi o PiS, to sporo o tym szeptano, ale nikt tego problemu nie artykułował głośno.
  Dziś wiele wskazuje na to, że w tych spółkach zdążyła powstać ogromna sieć. To jest bardzo dewastujące dla PiS, które przecież pod hasłami walki z podobnymi układami szło do władzy.

  Problem stał się głośny po tym, jak zdefiniowali go Jarosław Kaczyński i Joachim Brudziński. Czy ta taktyka uprzedzania ataku pozwoli PiS-owi przejść suchą stopą przez ten kryzys?
  Suchą przez niego nie przejdą na pewno. Ale rzeczywiście reakcja była w miarę szybka. W ten sposób partia stara się bronić, pokazywać, że sama umie definiować problemy i je rozwiązywać.

  Nie lepiej jednak było po cichu rozwiązać problem, bez definiowania go? Sam Pan zauważył, że o tym się właściwie nie mówiło.
  Gdyby zaczęli to robić miesiąc temu, pewnie mogliby to zrobić po cichu. Dziś było na to za późno. Choć z drugiej strony znając zdolność PiS do przedstawiania własnej interpretacji wydarzeń, być może udałoby się tej partii przekonać opinię publiczną, że nic złego się nie dzieje. Prawdę mówiąc byłem zdziwiony siłą reakcji PiS-u na całą sytuację. I dodanie tego roku ostatnich rządów PO trochę rzecz wyjaśnia.

  CZYTAJ TAKŻE: Andrzej Rychard: Wiele działań PiS oceniam źle, ale widzę elementy racjonalności w programie partii

  Myśli Pan, że to po prostu bitwa między koteriami wewnątrz PiS, w której nie chodzi o żadne standardy?
  Na pewno, a także chęć dyskredytacji PO. Większość tego typu akcji czyszczących jest wynikiem gier politycznych. Tyle, że jednocześnie nie mamy żadnej gwarancji, że ci, którzy przyjdą na miejsce obecnie usuwanych, będą od nich lepsi. A poza tym: nie do końca wiemy, czy ta gra polega tylko na pokazaniu walki o czystość szeregów PiS, czy na kolejnej próbie osłabienia PO.

  Przez PiS przetacza się walec medialny, ale jego wyborcy są przyzwyczajeni do tego, że ich partia jest krytykowana, są na to impregnowani. Teraz zareagują podobnie?
  Rzeczywiście, duża część elektoratu PiS jest impregnowana na krytykę. Ale ta partia ostatnie wybory wygrała, bo zdobyła szersze poparcie niż swego tradycyjnego elektoratu, zagłosowali na nią także ludzi młodzi, z większych miast - a takie osoby na tego typu kwestie są dużo bardziej wyczulone.

  PiS jakby w reakcji na wybuch afery zapowiedział podwyżki emerytur. Wcześniej wprowadził program 500+. To wystarczy, by nie stracić sympatii wyborców?
  Dla zdecydowanej większości elektoratu PiS benefity socjalne są najważniejsze, problemy moralne nie są dla nich tak istotne. Choć na pewno te osoby zwrócą uwagę na tąpnięcie gospodarcze, gdyby do niego doszło. Gdy zacznie brakować pieniędzy, ci wyborcy pójdą gdzieś indziej.

  Kumoterstwo, nepotyzm w spółkach skarbu państwa są problemem od początku lat 90. Dlaczego tak trudno o dobre standardy zarządzania majątkiem państwowym?
  Bo nie do końca wprowadziliśmy wolny rynek w Polsce. Ciągle nie określiliśmy precyzyjnie, jakie dziedziny życia w kraju reguluje rynek, a jakie państwo. To efekt tego, że nasz kapitalizm i nasza demokracja ciągle się kształtują. Na to jeszcze nakłada się wyjątkowo duże zainteresowanie Polaków aferami, bo nie zdarzają się one u nas częściej niż w innych krajach. Choć daleko nam do takich standardów, jakie obowiązują w Skandynawii.
  1 3 4 5 »

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PiS zajmuje się sobą

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   PiS zajmuje się sobą, a wszyscy poza tym zajmują się plotkami o PiS-ie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Krotka pamiec

   Richard (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Czy pamietacie jak byly premier Pawlak na zywo w telewizji podczas konferencji prasowej powiedzial ze ma zaufanie do swojej matki /ponad 80 letniej/ i dlatego ona musi byc w radzie nadzorczej...rozwiń całość

   Czy pamietacie jak byly premier Pawlak na zywo w telewizji podczas konferencji prasowej powiedzial ze ma zaufanie do swojej matki /ponad 80 letniej/ i dlatego ona musi byc w radzie nadzorczej spolki skarbu panstwa.Jakos wtedy nikt nie pytal czy skonczyla kurs jakie ma wyksztalcenie i tym podobnych rzeczy. Nie slyszalem tez na sali sejmowej okrzykow Pawlaki zamiast Misiewicze. Czemu wtedy przemadrzale profesorki siedzialy cicho? Bo wiedzieli ze tak czy owak chlopki maja ich gadki z tylu? KLAPCIE DZIOBAMI DALEJ KIEDYS KTOS WAM JE ZAMKNIE.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pierdu pierdu

   wg 'zaKODowanych" odpowiadać ma PiS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   a konfitury, jak przez 8 lat rządów PO-PSL, ma żreć towarzycho, co kwiczy, bo jeszcze nie wszystkie oderwane od koryta :)
   Wypalić gorącym żelazem do korzeni !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Durniu

   Hahaha (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Durniu, PO zajmowało się wyłącznie złodziejstwem.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Durniu

   Durny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   PiS z pewnością przyszedł do spółek aby sie w nich modlić o lepszy wynik finansowy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pod tym względem przyznaję ci rację

   Dylemat:kolesiostwo,czy złodziejstwo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Jak słyszę,że w Polsce nie jest więcej korupcji jak w innych państwach,to mi się chce śmiać.
   Po przegrało wybory nie dlatego,że PiS miał taki dobry program,tylko dlatego,że było za dużo afer...rozwiń całość

   Jak słyszę,że w Polsce nie jest więcej korupcji jak w innych państwach,to mi się chce śmiać.
   Po przegrało wybory nie dlatego,że PiS miał taki dobry program,tylko dlatego,że było za dużo afer finansowych,czynnych mafii,a tak do końca nikt nie mógł ich wyjaśnić.
   Bo przecież tak radykalne bogacenie się jednostek musiało mieć poparcie polityków.
   PiS przegra(tylko pytanie z kim) wówczas,gdy w Polsce zacznie brakować pieniędzy,a zaczne,bo każdy już woli kolesiów w Spółkach Skarbu Państwa,niż złodziejstwa na szeroką skalę i układzików.
   Czynnikiem ,który będzie miał duży wpływ na sytuację w Polsce to wynik wyborów w Ameryce,ale jeszcze większe znaczenie będą miały wybory w Niemczech.
   Jeśli przegra Angela Merkel,to sytuacja ekonomiczna Polski mocno się pogorszy.Więc wówczas będzie miał PiS duży orzech do zgryzienia,tym bardziej,że wyraźnie szczuje przeciw Niemcom.
   Ważne też jest,czy z drugiej strony jakaś partia będzie czysta,nie uwikłana w afery,no i w jaki sposób PiS będzie rozliczał złodziei.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama