Richard Shirreff: Wojna Rosja-NATO może wybuchnąć już w 2017...

  Richard Shirreff: Wojna Rosja-NATO może wybuchnąć już w 2017 roku [WYWIAD]

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Logika zdarzeń, którą obserwujemy od 2014 r., skłania do postawienia tezy, że Rosja zaatakuje NATO. Oby to był scenariusz fikcyjny - mówi sir Richard Shirreff, były zastępca naczelnego dowódcy sił NATO w Europie (SHAPE).
  We właśnie wydanej książce „2017: War with Russia” postawił Pan tezę, że w przyszłym roku wybuchnie wojna między Rosją i NATO. Skąd takie przypuszczenie?
  Nie można wykluczyć takiego rozwoju sytuacji. Dlatego właśnie opublikowałem tę książkę, chciałem, żeby ona była formą pobudki - żeby uświadomić, jakie niebezpieczeństwo nam zagraża. Rosja co chwila dokonuje demonstracji siły, dwa lata temu dokonała inwazji na Ukrainę i zajęła Krym.
  W 2014 r. prezydent Putin uruchomił niebezpieczną dynamikę zdarzeń, które może przynieść różne efekty w relacjach między Rosją i NATO - także takie, które opisałem w swojej książce. Naszym obowiązkiem jest podjąć takie działania, by moje przewidywania pozostały tylko w sferze fikcji.

  CZYTAJ TEŻ | ROSJA MYSZKUJE PO OCEANACH. PUTIN MOŻE ODCIĄĆ OD INTERNETU PÓŁ ŚWIATA


  Twierdzi Pan, że wydarzenia z 2014 r. zmieniły dynamikę wydarzeń. Dlaczego nie wymienił Pan roku 2008, kiedy Rosja zaatakowała Gruzję?
  Rzeczywiście, zmiany zaczęły się w 2008 r. - tyle, że inwazja na Gruzję nie wywołało na Zachodzie odpowiedniej reakcji, szybko nastąpił powrót do wcześniejszych schematów postępowania. Wtedy Putin pewnie uznał, że używanie przez niego siły w sferze, którą on sam nazywa „bliską zagranicą” jest w porządku, a Zachód to akceptuje. Konsekwencje tego ponieśliśmy w 2014 r.

  Mówi Pan, że po 2008 r. szybko wrócono do „business as usual” w relacjach z Rosją. Odbyło się to z wielkim przytupem, w 2009 r. ogłoszono „wielki reset” w tych stosunkach. Jak to możliwe, że Zachód był wtedy tak ślepy?
  Nie tyle był ślepy, co po prostu usłyszał od Putina to, co chciał usłyszeć. A chciał wierzyć, że Rosja jest partnerem strategicznym, który wspiera Zachód w walce z innymi wyzwaniami, przede wszystkim z dżihadystami. Jednocześnie ignorowano fakt, że Rosja pod rządami Putina staje się krajem coraz bardziej autorytarnym.

  CZYTAJ TEŻ: CZY PUTIN PÓJDZIE DALEJ, NA UKRAINĘ I PAŃSTWA BAŁTYCKIE? SCENARIUSZ NOWEJ WOJNY


  Teraz udzielił mi Pan odpowiedzi jak politolog. Ale przecież w 2008 r. służył Pan w armii, pracował w kwaterze głównej NATO. Jak to możliwe, że wojskowi też tak uwierzyli Putinowi?
  Bo wtedy NATO miało całkowicie inne priorytety. Najważniejszym zadaniem była misja w Afganistanie. Jednocześnie trwały zaawansowane dyskusje o tym, w jaki sposób należy redefiniować artykuł 5. Paktu Północnoatlantyckiego (ten artykuł mówi, że atak na jednego członka Sojuszu jest atakiem na całe NATO - przyp. red.).

  Najważniejszy artykuł całego Paktu.
  Tak. On jest de facto kwintesencją tego sojuszu i należało dokonać jego przeglądu. Byłem zaangażowany w działania z tym związane. Analizowaliśmy najróżniejsze scenariusze, zastanawiając się, w jakiej sytuacji ten artykuł powinien być zastosowany. I właśnie w takiej sytuacji NATO musiało się odnaleźć w sytuacji, która nastąpiła w 2014 r., kiedy Rosja zajęła Krym.

  Wróćmy do Pana książki. Pisze Pan w niej, że Rosja w maju 2017 r. uderzy na Łotwę. Na jakiej podstawie stworzył Pan tak precyzyjny scenariusz?
  Jak już powiedziałem panu wcześniej, ten scenariusz jest całkowicie fikcyjny. Wybrałem Łotwę, ponieważ ten kraj znałem lepiej niż inne państwa bałtyckie - wcześniej podróżowałem po nim i miałem okazję go poznać z bliska. Generalnie całość oparłem na moich doświadczeniach, które zdobyłem w czasie służby w armii, to moja interpretacja możliwych zdarzeń - oparta na wydarzeniach, których byliśmy świadkami do tej pory.

  WYWIAD | KASPAROW: PUTIN GENERUJE CHAOS, BY UTRZYMAĆ SIĘ U WŁADZY. ZAATAKUJE, GDY CENY ROPY SPADNĄ NIŻEJ


  Jaki rozwój sytuacji Pan przewiduje? Rosja uderzy na Łotwę - i co dalej?
  Nie chcę wchodzić w tego typu spekulacje, bowiem już sam atak na Łotwę jest już scenariuszem bardzo hipotetycznym. Piszę o nim, bowiem liczę, że w ten sposób uda się go uniknąć, zostaną podjęte odpowiednie kroki, które pozwolą odstraszyć Rosję.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (33)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   FUCK EU

   VIKING POLAND (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   TO RACZEJ UISRAEL MARZY O TYM ... PO JEST ZADŁUŻONY PO USZY ...PONAD 20 BILIONÓW A I DOLARKI SĄ BEZ POKRYCIA...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   WARSZAWA

   warszawa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   na pewno -- wojna rosji i polski --nigdy nie nastąpi -wcale w naszym istnieniu!!!!militarnie--rzecz jasna!!! NIECHAJ PUTIN BIERZE UKRAINĘ W GRUDNIU TEGO ROK==MILITARNIE -PO WYGRANEJ TRUMPA-TO...rozwiń całość

   na pewno -- wojna rosji i polski --nigdy nie nastąpi -wcale w naszym istnieniu!!!!militarnie--rzecz jasna!!! NIECHAJ PUTIN BIERZE UKRAINĘ W GRUDNIU TEGO ROK==MILITARNIE -PO WYGRANEJ TRUMPA-TO ZAPEWNIONE JEST!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLACY

   POLACY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   PIĘKNE I PEWNE!!! REALNE TO -NA 2017 ROK===UNII EUROPEJSKIEJ LIKWIDACJA ZAPEWNIONA JEST!!! MY JEJ W POLSCE --NIE CHCEMY WCALE TU@!!!!!!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   POLACY

   POLACY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

   PRÓCZ ODBUDOWY ZSRR Z 1991 ROK-- JEGO GRANICE --TAK WYGLĄDAŁY --MUSI JESZCZE PAŃSTWO ZWANE JUGOSŁAWIA --ROZBITE MILITARNIE PRZEZ USA --POZBIERAĆ W JEDNOŚĆ DO KUPY W 2016...rozwiń całość

   PRÓCZ ODBUDOWY ZSRR Z 1991 ROK-- JEGO GRANICE --TAK WYGLĄDAŁY --MUSI JESZCZE PAŃSTWO ZWANE JUGOSŁAWIA --ROZBITE MILITARNIE PRZEZ USA --POZBIERAĆ W JEDNOŚĆ DO KUPY W 2016 ROK!!!!!!!!!! PEWNE I PRAWDZIWE JAK AMEN W PACIEŻU!!!! MA KUPĘ DO ZROBIENIA PRACY --NASZ PAN PUTIN WLADIMIR WIELKI!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   „Wielka Brytania nie ma wiecznych sojuszników, ani wiecznych wrogów; wieczne są tylko interesy Wielk

   Alexandr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   General Sir Alexander Richard David Shirreff - это курва + провокатор = 100% англо-сакс.

   Храни Боже Польшу от таких писателей и союзников.:-)

   2 года назад инвестировал в польский кинематограф,...rozwiń całość

   General Sir Alexander Richard David Shirreff - это курва + провокатор = 100% англо-сакс.

   Храни Боже Польшу от таких писателей и союзников.:-)

   2 года назад инвестировал в польский кинематограф, бываю в Лодзе и Варшаве. Встречаюсь там с коллегами и друзьями. Это личное общение помогает понять, что нас гораздо больше объединяет, чем разъединяет и помогает преодалевать стереотипы и фобии которые транслируют масс-медиа.

   Желаю всем Вам и Вашим семьям здоровья, счастья и благополучия. :-)

   Alexandrzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Od ponad 71 lat dążą do tego wielbiciele pokoju

   dobra zmiana (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

   Trzeba coś sobie udowodnić i przy okazji opróżnić magazyny dla nowych dostaw. Oczami wyobraźni już widzę jak marszałek Antonii Obłędowicz na czele dywizji kapelanów pieszych wkracza do Moskwy i...rozwiń całość

   Trzeba coś sobie udowodnić i przy okazji opróżnić magazyny dla nowych dostaw. Oczami wyobraźni już widzę jak marszałek Antonii Obłędowicz na czele dywizji kapelanów pieszych wkracza do Moskwy i zajmuje kreml. Ciekawe kto będzie niósł kurdupla w lektyce?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Richard Shirreff: Wojna Rosja-NATO może wybuchnąć już w 2017 roku

   poligon nad Wisłą (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

   No cóż producenci broni zza wielkiej wody liczą na to.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Aktualnie guziki kupie!

   Pies Szarik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   Cieszta sie Polaki! Wreszcie bedziecie mieli prawdziwego i dozgonnego sojusznika. Moze wam sie uda zreanimowac bajki o Lenino, szumiacym dokola lesie i plynacej Oce - jak Wisla szeroce...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A 2 tuziny onuc?

   Dziadek psa Szarika (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   Nieużywane.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak dzadku mozna, to biore!

   Pies Szarik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   A mozno je przerobic na brzozy, albo moze hel (tu na mysli autor ma gaz, a nie polwysep, gdzie bursztyn mozna kupic)?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZAROBI COSSKOWO LIBER HAMMERYKA

   777 elity POLACKIE TO AFY KTURE KOHAJĄ tylko PSSY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   I POłowa AZJI.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   CHcesz POkoKOju SzyKUJ SIEM NA WALKE I WOJNE Z LIBERbanksterKOM O SWOJOM KASE I BYT

   777 elity POLACKIE TO AFY KTURE KOHAJĄ tylko PSSY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   A POlaCKIE WARholSTWO uRATuje JAZGOT GEMBOWIA I POwarKI I KFIKI Z ELIT KOryt.I PRzerOsst POdmuzGOWIa I ROZOOdencie MOndr eg0 zBUFOniałEGO gołEg0 SRAMACKIgoo OD bytu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   roZOOwionrze LIBERelita

   777 elity POLACKIE TO AFY KTURE KOHAJĄ tylko PSSY (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   PRoblem nadPOpulaCYJI POssP0lssTWA.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak zwykle

   spokojny

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 12

   Analiza trafna. Oglądam codziennie rosyjskie programy TV i potwierdzam. Z tym, że priorytet stanowi wyrąbanie korytarza najkrótszą drogą z Rosji do enklawy kaliningradzkiej a ta droga wiedzie przez...rozwiń całość

   Analiza trafna. Oglądam codziennie rosyjskie programy TV i potwierdzam. Z tym, że priorytet stanowi wyrąbanie korytarza najkrótszą drogą z Rosji do enklawy kaliningradzkiej a ta droga wiedzie przez Polskę.

   Formalnie z Białorusi, ale przypominam, że ZBIR (Związek Białorusi i Rosji) ma wspólne granice i wspólną wojskowość. Dodam, że wojska rosyjskie mogłyby w ciągu kilku dni stanąć w Warszawie, bo nie ma siły żeby je powstrzymać w razie inwazji. Rosja ma ok. 1500 samolotów. Gdyby rzucili w pierwszej fali tylko pół tysiąca na Polskę byłoby jak we wrześniu 1939. Naszych paręnaście F-16 to za mało żeby powstrzymać ewentualny atak Rosji na Polskę, w którym armia rosyjska w ciągu kilku dni bez większych przeszkód stanęłaby na linii Wisły.

   Po czym NATO faktycznie rozpoczęłoby wsparcie dla Polski na zachodzie kraju, prewencyjnym wejściem Bundeswery do Polski. Na co Rosja zagroziłaby użyciem broni atomowej, proponując zawieszenie broni i rokowania. NATO i Polska się rzecz jasna zgadzają. W efekcie Rosjanie się wycofują do domu w zamian za wyjście Polski z NATO (i kilku innych krajów) oraz neutralność Polski na zasadzie „finlandyzacji“ z czasów zimnej wojny.

   Jedynym wyjściem byłoby stworzyć potęgę Stanów Zjednoczonych Europy i spać spokojnie jak USA, ale my wolimy Unię rozwalać na nacjonalistyczne państewka a Putin o tym wie i się cieszy.
   A w razie czego niech nas broni Potężne Imperium Węgierskie.
   Jesteśmy silni, zwarci, gotowi i nie oddamy ani guzika.
   Jak zwykle.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Бред

   Dmitry (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Я живу в Калининградской области и все, что здесь написано полнейший бред!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A wiesz o tym

   ajedenmjeden (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14

   że Bundeswera zrezygnowała z zakupu nowych czołgów Leopard 2 bo nie ma na nie pieniędzy ? Były ważniejsze wydatki - emigranci (zasiłki, mieszkania itp.). A przecież to Unia Europejska pełną gębą.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama