Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teresa Semik: Przeszłość bywa jak więzienie. Co kryją archiwa IPN?

Teresa Semik
Próbuję sobie wyobrazić, z jakim piętnem żyli historyk Kazimierz Popiołek, pisarz Stanisław Broszkiewicz czy redaktor Bolesław Surówka, uwikłani we współpracę z bezpieką w latach 50. I jak łatwo dziś ich za to oskarżyć, upokorzyć.

Tak właśnie działała kiedyś bezpieka, prowadząc swoją grę; oskarżała i upokarzała, by strachem i szantażem zmusić tych ludzi do robienia czegoś, z czym oni głęboko się nie zgadzali - do pisania donosów na kolegów.

To w jakimś sensie też są ofiary czasów stalinowskich. Z piękną przeszłością wojenną i wielką odwagą, byli łamani przez ubeków jak zapałki. Dlaczego? Bo Niemcy łamali kości, a ubecy - duszę. Piszę o tym w tekście „Kto donosił na Wilhelma Szewczyka”

Po co w ogóle wracam do tej mrocznej historii…? Bo ona żyje w archiwach IPN-u swoim życiem i stamtąd nie da się jej wymazać. Ta przeszłość jest jak najgorsze więzienie, z którego Popiołek, Broszkiewicz czy Surówka zapewne chcieliby już wyjść. Każda kara kiedyś się kończy. Wierzę, że nie spadną z piedestału swoich zasług dla nauki czy kultury. To był epizod w ich twórczym życiu, choć naganny. Być może ich losy pomogą nam lepiej zrozumieć te straszne czasy, które wymuszały na ludziach wyparcie się własnych ideałów, własnej przeszłości, a często także swojej rodziny. Ilu z nas byłoby wtedy bohaterami?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!