Twaróg: Ósmy grzech główny współczesnego świata

  Twaróg: Ósmy grzech główny współczesnego świata

  Marek Twaróg

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Marek Twaróg redaktor naczelny Dziennika Zachodniego

  Marek Twaróg redaktor naczelny Dziennika Zachodniego ©Dziennik Zachodni

  Oczywiście, samo zjawisko tzw. hejtu to nic innego, jak połączenie pychy, zazdrości, może i gniewu - mówią mądrzy ludzie. Cóż, nie ma więc po co smażyć petycji gdzieś wyżej o poszerzenie katalogu grzechów głównych.
  Marek Twaróg redaktor naczelny Dziennika Zachodniego

  Marek Twaróg redaktor naczelny Dziennika Zachodniego ©Dziennik Zachodni

  Ten ósmy grzech współczesnego świata dotyka twórców i odbiorców mediów z największą bezwzględnością, prawdopodobnie więc dlatego jest o nim tak głośno. A także dlatego, że boimy się hejtu bardziej niż starych, dobrze rozpoznanych w erze przedinternetowej przewin w stylu objadanie się czy chciwość. Już nie mówiąc o lenistwie, co - z codziennej obserwacji wnoszę - wielu chyba już dawno uznało wręcz za cnotę.


  Może nie jest to najlepsze miejsce na moralizowanie. Wielki Piątek i święta sprawiły jednak, że znów sięgnęliśmy do rachunku sumienia mediów, także mediów społecznościowych. Przyjrzeliśmy się naszym zachowaniom i patologiom, których jesteśmy świadkami, a może i twórcami. Nie ma bowiem dnia, by w rwącym potoku informacji ważnych, ale i głupotek, łatwych pytań i trudnych odpowiedzi, zwykłych zaczepek czy banalnych dialogów, nie pojawiła się trucizna hejtu. Jednak wylewanie pomyj z ukrycia, to całe pyskowanie zza węgła, ci tzw. anonimowi internauci nikogo już nie wzruszają. Teraz przyszedł czas na hejt 3.0 - pod nazwiskiem. Z niezwykłą wręcz łatwością przychodzi dziś niektórym rzucanie mięsem i bluzgi pod nazwiskiem. Niektórzy są z tego nawet wyraźnie dumni, widząc w tym życiową szansę na wyróżnienie się z tłumu.

  "Dopóki nie skorzystałem z internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów" - ten cytat pół Polski, nawet naukowe autorytety, przypisują Lemowi. To prawdopodobnie fałszywy trop, Lem nigdy tak nie powiedział. Tak czy owak, jest niezwykle trafny. A przekonuję się o tym codziennie, czytając internetowe wpisy ostro walczącej o lepsze jutro publicystycznej drużyny moich kolegów po fachu i ich wyznawców.

  Tylko że teraz sam nie wiem, czy powielając go, nie wpisuję się w hejt. W wersji light co prawda, w końcu to tylko „idiota”, ale jednak. Pomyślę o tym, Wielki Piątek temu sprzyja.


  *Hit internetu. Złap kurczaka i zajączka. Interaktywna zabawa na święta wielkanocne. [SPRÓBUJ]

  *Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
  *Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
  *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama