Ważne
  Włodzimierz Cimoszewicz: Andrzej Duda jest żałosną figurą,...

  Włodzimierz Cimoszewicz: Andrzej Duda jest żałosną figurą, która uczestniczy w psuciu Polski

  Dorota Kowalska

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Cimoszewicz: Ludzie PiS nie znają współczesnego świata, źle się w nim poruszają

  Cimoszewicz: Ludzie PiS nie znają współczesnego świata, źle się w nim poruszają ©Piotr Smoliński

  Mamy przed sobą kilka złych, przygnębiających lat: coraz głębsze i bardziej emocjonalne podziały w społeczeństwie, ośmieszanie Polski w świecie, odpływ inwestycji igrzyska medialne. Nie wykluczyłbym represji politycznych i inwigilacji - mówi Włodzimierz Cimoszewicz, były premier.
  Cimoszewicz: Ludzie PiS nie znają współczesnego świata, źle się w nim poruszają

  Cimoszewicz: Ludzie PiS nie znają współczesnego świata, źle się w nim poruszają ©Piotr Smoliński

  Jak Pan myśli, co teraz zrobi Prawo i Sprawiedliwość w sprawie Trybunału Konstytucyjnego? Będzie dążyło do kompromisu? Gra na czas?
  Mają kłopot. Ewidentnie nie docenili reakcji demokratycznych instytucji i sojuszników. Ustępstwa to dla PiS-u podwójna porażka.
  Prestiżowa byłaby najbardziej widoczna i trudna dla strawienia dla zagorzałych zwolenników. Ale chodzi też o możliwość realizowania rzeczywistego celu PiS-u, jakim jest zagarnięcie i utrwalenie władzy wykraczającej poza ramy obecnej konstytucji. Dlatego gra na czas jest taktyką, która odsuwa decyzje. Ale to nie da rezultatu. PiS musi ustąpić w kwestii wyroków Trybunału Konstytucyjnego i prawdopodobnie także w sprawie zaakceptowania ważnie wybranych sędziów.

  Jak Pan odebrał ostatnie sejmowe wystąpienie premier Beaty Szydło? Było dość agresywne, atakujące Unię Europejską?
  Było zdumiewające. Histeryczne, obelżywe, antyeuropejskie. Jedyną jego zaletą było to, że ujawniało prawdziwe oblicze pani Szydło i PiS-u. Sfrustrowani ignoranci żyjący w mrocznym świecie własnych fobii i obsesji. W normalnych warunkach byłoby to wystąpienie dyskwalifikujące. Obawiam się jednak, że szybko zapomnimy o nim pod wpływem kolejnych pyskówek rodem z magla.

  TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY CIĄGLE OSIĄ SPORU. CZY JEST SZANSA NA ROZEJM?


  Po tym wystąpieniu Frans Timmermans przyjechał do Polski. Dlaczego?
  Komisja Europejska nie prowadzi postępowania wyjaśniającego w sprawie Polski z entuzjazmem. W Europie jest wiele innych problemów. Nie chcą więc zaogniania konfliktu, a jednocześnie nie pozwolą sobie na takie oskarżenia, jakie słyszą z Polski. Timmermans przyjechał, żeby zademonstrować dobrą wolę, gotowość do rozmów i żeby kontynuować presje na PiS.

  Po tej dość niespodziewanej wizycie, rozmowie z premier Szydło, Timmermans zgodził się, że rozwiązanie konfliktu wokół TK można wypracować tylko w Polsce. Myśli Pan, że Unia Europejska już sobie odpuściła polskie problemy?
  Oczywiście nie. Spór wokół Trybunału Konstytucyjnego musi być rozwiązany w Polsce. Nikt z Unii Europejskiej nie opublikuje wyroków trybunału ani nie przyjmie ślubowania od sędziów. Nie oznacza to jednak, że PiS może robić, co zechce. Jest polska konstytucja i są traktaty europejskie, które przyjęliśmy i tym samym uznaliśmy kompetencje takich instytucji, jak Unia Europejska lub Rada Europy.

  Jaki jest plan Jarosława Kaczyńskiego? Jaki ma pomysł na Polskę?
  Tego nie wiemy z całą pewnością, ale sporo można się domyślić. Chodzi mu o uzyskanie silniejszej i trwałej władzy, ograniczenie liberalnej demokracji, uzyskanie wpływu na kształtowanie świadomości społeczeństwa przy wykorzystaniu mediów, polityki kulturalnej i edukacyjnej. Wszystko to oznacza mniej wolności, silniejsze odseparowanie Polski od świata.

  JAN LITYŃSKI: KACZYŃSKI NIE ROZUMIE, ŻE OSŁABIANIE UE TO OSŁABIANIE POLSKI [WYWIAD]


  Te ataki na Unię Europejska, na Stany Zjednoczone, jaki właściwie mają sens? Ponoć prezesowi Kaczyńskiemu zależało na dobrych stosunkach z Ameryką.
  Nie mają sensu, bo szkodzą Polsce, ale są logicznie związane z polityką wewnętrzną PiS-u i z postrzeganiem świata zewnętrznego, jako zagrożenia. Ludzie PiS-u nie znają współczesnego świata, źle się w nim czują i poruszają. Absurd ataków na USA jest szczególnie widoczny teraz, gdy uważamy, że nasze bezpieczeństwo zewnętrzne jest zagrożone. Bez stuprocentowego zaangażowania Waszyngtonu trudno sobie wyobrazić wiarygodne gwarancje dla nas.

  Zostając przy Stanach Zjednoczonych, myśli Pan, że Donald Trump ma szansę na wygranie wyborów prezydenckich?
  Ostatnie sondaże pokazują, że ma. Trump ma jednak znacznie większy elektorat negatywny od Clinton. Nie może też liczyć na większość kolorowych wyborców, a stanowią oni bardzo duży odsetek głosujących. Sporo się jeszcze wydarzy w kampanii wyborczej. Będzie ona brudna i bezwzględna. Za kilka tygodni wejdzie na ekrany dokumentalny film pod tytułem ,,Clinton Cash” czyli ,,Gotówka Clintonów”. Będzie on bardzo szczegółowo opowiadał o zarabianiu dziesiątków milionów dolarów przez Billa i Hilary. Trudny moment dla kandydatki demokratów. Ona z kolei będzie przypominała wszystkie liczne klęski biznesowe Trumpa, jego nieczyste interesy i kompromitujące sprawy osobiste. Ameryka po raz kolejny będzie się kompromitowała w oczach świata.

  Co znaczyłaby ta wygrana dla Polski i świata?
  To zależy, czy Trump robiłby to, co zapowiada. Jeśli tak, to należałoby się liczyć między innymi z ograniczaniem zaangażowania USA w bezpieczeństwo sojuszników, dogadaniem się z Rosją, zapewne bez przymuszenia jej do przestrzegania prawa międzynarodowego. Nie mam wątpliwości, że pozycja USA w świecie uległaby osłabieniu, a to nie leży w naszym interesie.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (84)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cimoszewicz

   causa10 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Z takim słownictwem to do przygłupów - biorę poprawkę , że długo już siedzi pan w lesie (może lepiej niech tak zostanie)

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Czerwony pająk

   Paweł (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Panie Cioci siedź lesie z szumem od Polmos poznań i styl ryja Katalonii.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zalosny

   Bobr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   Ten panu wydaje sie ze jest jeszcze w polityce-a tu Bory
   Żałosny komuch

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Źalosny nygus

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 8

   Wszystkowiedzace zero.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   krytyka

   princessa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

   to ty Panie Cimoszewiczu jesteś żałosny.Woskowa figuro bez kompetencji bez sukcesów.przegrany człowieku

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O co chodzi?

   M. Bajer, Poznań. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

   Bardzo mądry koleś p. Premier Cimoszewicz! Lubię Jego wypowiedzi. Tak mądry, że zaszył się w swoim majątku, chyba w Białowierzy gdzieś i spokojnie sobie żyje, z dala od tej pieprzonej polityki i...rozwiń całość

   Bardzo mądry koleś p. Premier Cimoszewicz! Lubię Jego wypowiedzi. Tak mądry, że zaszył się w swoim majątku, chyba w Białowierzy gdzieś i spokojnie sobie żyje, z dala od tej pieprzonej polityki i całego tego syfa. Chwała Mu za to!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Cimoszewicz wie i rozumie wszystko?

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 11

   Unia Europejska jest już jak tonący okręt! Wkrótce zobaczymy jak wszystkie jego szczury będą skakać do wody!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Naród wybrał

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

   Artykuł 4.1. Konstytucji:
   Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

   Naród wybrał w wyborach powszechnych swego przedstawiciela, Andrzeja Dudę, aby realizował artykuł 126.2....rozwiń całość

   Artykuł 4.1. Konstytucji:
   Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.

   Naród wybrał w wyborach powszechnych swego przedstawiciela, Andrzeja Dudę, aby realizował artykuł 126.2. Konstytucji, który mówi:

   "Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej CZUWA NAD PRZESTRZEGANIEM Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium."

   W zakończeniu sporu z Trybunałem Konstytucyjnym może pomóc Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej TYLKO Naród przez udział w REFERENDUM z JEDNYM PYTANIEM:

   PYTANIE w REFERENDUM:
   Czy popierasz UNIEWAŻNIENIE, ŁAMIĄCEJ Konstytucję, ustawy z dnia 25 czerwca 2015 roku o Trybunale Konstytucyjnym i OPRACOWANIE przez USTAWODAWCĘ USTAWY OPARTEJ NA Konstytucji, według podrozdziału, zatytułowanego: TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY?

   Naród odpowie na pytanie i spór się zakończy.zwiń


   Zdjęcie autora komentarza
   nie naród wybrał tylko ciemny

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 8

   pisowski lud

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   topielec

   Powódź anno domini 1997 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 18

   Facet odpowiedzialny za tragedię setek tysięcy osób w czasie powodzi w 1997 roku niech się więcej nie wypowiada. Jesteście towarzyszu premierze osobiście odpowiedzialny za zniszczenie wielu...rozwiń całość

   Facet odpowiedzialny za tragedię setek tysięcy osób w czasie powodzi w 1997 roku niech się więcej nie wypowiada. Jesteście towarzyszu premierze osobiście odpowiedzialny za zniszczenie wielu majątków prywatnych, gminnych, miejskich i państwowych wartych wiele miliardów złotych poprzez swoją bufonadę i nic nierobienie. Pamiętamy wam towarzyszu zatopiony Odrą Wrocław !!!! zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przestań pieprzyć

   krakowiaczek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

   nie pierdziel o powodzi bo co on winny miał wypić ta wodę palancie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   wały

   gru (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

   niech wychleje nawet a można trzeba było zabezpieczyć wały przeciwpowodziowe !!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szydło

   terefere (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   zabezpieczyła??

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Powiedzial TW Carex

   LoL (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 9

   pozdrawiamy konfidenta

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama