Dziadul o Archiwum X: Koszmarny sen mordercy ze sprawy...

  Dziadul o Archiwum X: Koszmarny sen mordercy ze sprawy "Skóra" w Krakowie i badania DNA

  Jan Dziadul

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jan Dziadul o Archiwum X

  Jan Dziadul o Archiwum X

  Archiwum X przyjęło zasadę, że czas nie pracuje na korzyść mordercy. Jest ściganym - ma mieć senne koszmary i ani chwili wytchnienia
  Jan Dziadul o Archiwum X

  Jan Dziadul o Archiwum X

  Jak wszyscy, poza mordercą, kibicuję krakowskim gliniarzom z Archiwum X w poszukiwaniach szczątków zamordowanej 18 lat temu studentki Uniwersytetu Jagiellońskiego Katarzyny Z. Sprawa o kryptonimie „Skóra” to ponura i wyjątkowo makabryczna zbrodnia - do dziś niewykryta.

  Wisłę ma przeszukiwać sprzęt do analizy dna rzeki, który ostatnio sprawdził się podczas poszukiwań Ewy Tylman w Warcie.

  Pierwszy w Polsce zespół ds. niewykrytych zabójstw powstał w 1999 r.; swego czasu poznałem stamtąd parę osób poprzez Instytut Ekspertyz Sądowych. Jedna z nich jest dzisiaj szefem krakowskiej grupy - schowana za kominiarką, publicznie przedstawia się jako Bogdan.

  Wówczas miały na koncie około 10 wykrytych zbrodni z tych, które latami były nie do rozwikłania; dzisiaj już ponad 40. Podobne grupy zostały powołane we wszystkich komendach wojewódzkich.

  Na przełomie wieków krakowski IES wdrażał pionierskie w kraju badania kodu genetycznego DNA, które w latach 90. poprzedniego stulecia zrewolucjonizowały w krajach zachodnich identyfikację przestępców. Sukcesy były tak znaczne - w tym dzięki Archiwum X - że odważyłem się zasugerować prof. Aleksandrowi Głazkowi, dyrektorowi IES, wykorzystanie tej metody do rozwikłania zagadki wampira z Zagłębia.

  Czy Zdzisław Marchwicki był morderczym upiorem, czy tylko ofiarą zbrodni popełnionej w majestacie prawa?

  Pomysł chwycił, ale potrzebny był jakiś biologiczny ślad z lat 60. zabezpieczony na ciałach i ubraniach 14 zamordowanych kobiet i 7 ofiar, które uszły z życiem. Wtedy można byłoby poszukać grobu Marchwickiego, pochowanego jako NN, a także szczątków Piotra Olszowego - jednego z głównych podejrzanych.

  Olszowego, malarza pokojowego, który w śledztwie przyznał się do zbrodni, uznano za chorego psychicznie i wypuszczono.

  Ostatnią ofiarą wampira była Jadwiga Kucianka zamordowana w marcu 1970 r. w Siemianowicach Śl. Wkrótce milicja dostała anonim: „to już ostatnie morderstwo, nigdy mnie nie złapiecie”. Marcową nocą Olszowy popełnił samobójstwo - wcześniej zabił rodzinę i podpalił dom. Morderstwa ustały.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   operacja skora

   Gościu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   mafia paliwowa

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Skóra

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wyprawiona skora kobiety,w specyficzny sposób. Ślady na niej pozostawione sugerujące ciosy/urazy zadane przez osobę uprawiającą sztuki walki. Motyw seksualny. Odnoszę wrażenie, że mamy do...rozwiń całość

   Wyprawiona skora kobiety,w specyficzny sposób. Ślady na niej pozostawione sugerujące ciosy/urazy zadane przez osobę uprawiającą sztuki walki. Motyw seksualny. Odnoszę wrażenie, że mamy do czynienia z "Tarzanem" dosłownie. Jednak równocześnie czuję, że doszło tutaj do mordu, w którym brało udział kilka osób, na pewnym tle. Może chcieli coś przypieczętować? Bo po co to robić? Zabijać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ...

   rocky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Wszystko wskazuje na to ze to jakis sadysta,psychopata a tacy ludzie wyrzutow sumienia nie maja . Trzymam kciuki za jak najszybsze zlapanie tego potwora,nie wiadomo co jeszcze zrobi .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie prowokuj

   baranek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

   ta facjata przyprawia mnie o mordercze myśli...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama