Karwat: Samorządy na przedwyborczym celowniku. W tym z „tą”...

  Karwat: Samorządy na przedwyborczym celowniku. W tym z „tą” opcją!

  Krzysztof Karwat

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Karwat: Samorządy na przedwyborczym celowniku. W tym z „tą” opcją!
  Niektórzy twierdzą, że to już kampania przedwyborcza. Że to przygotowania pod zmiany w ordyna-cjach. Stąd ten frontalny atak na organizacje regionalne. I na Górny Śląsk jako taki. Pesymiści wieszczą, że chodzi o to, by w wyborach samorządowych starły się tylko partie polityczne.
  Karwat: Samorządy na przedwyborczym celowniku. W tym z „tą” opcją!
  Nie sądzę, by to było możliwe, bo drastycznie zostałyby ograniczone prawa obywatel-skie i konstytucyjne. Naiwność? Ciągle chcę wierzyć, że władza nie wyjdzie poza fundamentalne kanony prawne, nawet jeśli nie ma już nad sobą instytucji, które mogłyby tego dopilnować. To wiara trudna i wymagająca, bo coraz częściej zdarza się, że wprowadzane są rozwiązania doraźne, działające wstecz.

  To przypadek ustawy o zgromadzeniach, przegłosowanej tylko po to, by bez dys-komfortu mogły odbywać się comiesięczne mityngi polityczne na Krakowskim Przedmieściu.
  Wcześniej kilkakrotnie w ciągu paru miesięcy nowelizowano ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, dostosowując poprawki do konkretnych personaliów, a i tak paru sędziów trzeba było odsunąć lub wysłać na urlop, a dopuścić do procedowania tych, którzy zajęli miejsca legalnie wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu. Środowiska i instytucje prawnicze mają w tej sprawie jednolity pogląd. I w Polsce, i w Europie.

  Informacje o ewentualnym niedopuszczeniu do wyborów obecnych wójtów, burmistrzów i prezydentów to rodzaj kontrolowanego przecieku, który służy wysondowaniu opinii publicznej, sprawdzeniu, jak daleko można się posunąć, zakreś-leniu pola konfliktu, skali protestów. Nikt jeszcze nie wie, czym to się skończy, choć samorządowcy zawczasu zwierają szyki i przygotowują się do konfrontacji. Nawet w kręgach rządowych słychać głosy, że nie wolno cofać zegara wyborczego, bo to niekonstytucyjne. I że nie ma przesłanek, by skracać kadencję samorządów i sejmików, bo i o tym się mówi.

  Czy w tym kontekście sugestie, że samorządy służą obcym interesom narodowym, są wypuszczane przypadkowo? Kilka tygodni temu w telewizyjnym „Magazynie śledczym” przypuszczono atak na koalicję rządzącą w województwie śląs-kim. Przede wszystkim na Ruch Autonomii Śląska, jak zaznaczono na wstępie z udawanym zdziwieniem - „organizacji działającej w naszym kraju legalnie” (swoją drogą, szkoda, że media publiczne z równie wielkim zapałem nie przyglądają się organizacjom jawnie głoszącym hasła rasistowskie, ksenofobiczne i antyeuropejskie). W reportażu bodaj dwukrotnie pojawiła się insynuacja, że stowarzyszenie to może działać na rzecz… interesów moskiewskich.

  Jednym z argumentów miałaby być odezwa do władz rosyjskich, zawierająca prośbę o niewykierowywanie rakiet w stronę Górnego Śląska, bo ten - historycznie rzecz ujmując - z Polską ma niewiele wspólnego. Podgrzewany stary kotlet. Rzeczywiście, parę lat temu taki głos się pojawił. Kuriozum! Czy ma jakieś znaczenie, że to nie RAŚ wydał go z siebie? Ba, jeśli dobrze pamiętam, poddał go srogiej krytyce i wykpił.

  Nic to jednak nie znaczy. Z perspektywy stolicy widać i słychać inaczej. Oto bowiem w jednej z prorządowych gazet były wiceminister obrony narodowej, udzielając wywiadu na temat zagrożeń płynących ze Wschodu, słowo w słowo powtarza te same bzdury. I znowu na cenzurowanym - Ruch Autonomii Śląska. W tym materiale prasowym przywołuje się jednak… Dolny Śląsk, więc nie wiadomo, czy minister nie wiedział, o czym mówi, czy się przejęzyczył, czy też dziennikarz nie rozróżnia Katowic i Wrocławia. Wsio rawno - jak mówią przyjaciele Ślązaków.

  A na poważnie? Akurat tych, którzy przeżyli wkroczenie Armii Czerwonej na Śląsk i ich potomków nie trzeba pouczać, czym był i jest imperializm moskiewski. To Ślązacy w liczbie kilkudziesięciu tysięcy osób wyjechali w roku 1945 na przymusową „ekskursję” do Kraju Rad i tak im się tam „spodobało”, że większość nie wróciła.

  Pamięć o tym jest żywa, tym bardziej że przez parę dekad nie wolno się było do niej od-woływać. Zarzucanie im dziś sympatii prorosyjskich (proreżimowych) jest czymś wyjątkowo niedorzecznym. Ba, wysiłki powinny iść w odwrotną - by tak rzec - stronę.

  Mieszkańców Śląska należałoby raczej przekonywać, że nie wszystko, co przyszło i co idzie ze Wschodu, jest z definicji złe i groźne. Że tam też istnieją obszary wolnej kultury i niezależnej myśli, które powinny być w naszym kraju doceniane i wspierane.

  Na miejscu tych, którzy są zaniepokojeni rzekomą proro-syjskością Ślązaków, zachęcałbym, by przeanalizowali deklaracje ideowe ruchów nacjonalistycznych, które z trudem skrywają szacunek dla Putina, ot-warcie zastępując go wrogością wobec Ukrainy i jej wysiłków zmierzających do utrzymania niepodległości. Prezydent Rosji jawi się w ich oczach jako prawdziwy patriota, który ponad wszystkie racje stawia honor narodowy. Brzmi znajomo?

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   .My som u sie i żodyn gorol niy bydzie nom godoł jak momy goda

   ⚒ Na żółto i na niebiesko ; ) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   a godka to niy wszystko my momy inno kultura i mentalnosc od wos, w świecie, w którym język i nadawanie nazw oznaczają władzę, cisza jest opresją, jest przemocą.

   Zdjęcie autora komentarza
   czemu może służyć oskarżenie o prorosyjskośc

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 1

   moze świadczyć los Mateusza Piskorskiego lidera rzeczywiście prorosyjskiej partii Zmiana który od roku siedzi w więzieniu, właściwie bez żadnych konkretnych zarzutów...rozwiń całość

   moze świadczyć los Mateusza Piskorskiego lidera rzeczywiście prorosyjskiej partii Zmiana który od roku siedzi w więzieniu, właściwie bez żadnych konkretnych zarzutów
   http://partia-zmiana.pl/2016/11/23/wiezienie-polityczne-pis/

   Oby Gorzelika nie zamknęli na Pawiaku jak Korfantego.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama