Makowski: Miasto z perspektywy żaby jest przyjazne i...

  Makowski: Miasto z perspektywy żaby jest przyjazne i komfortowe dla ludzi

  Jarosław Makowski

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Jarosław Makowski

  Jarosław Makowski

  Na miasto można spojrzeć z dwóch perspektyw - z perspektywy ptaka (z góry) i z perspektywy żaby (z dołu). Gdyby przyglądamy się miastu z tej pierwszej, widzimy najbardziej spektakularne budowle. Czegóż więc doświadczamy, przyjmują perspektywę żaby? Otóż przyjmując tę oddolną perspektywę przekonujemy się po kilku godzinach, czy „używane miasto”, jest krojone na ludzką skalę.
  Jarosław Makowski

  Jarosław Makowski

  Na miasto można spojrzeć z dwóch perspektyw - z perspektywy ptaka (z góry) i z perspektywy żaby (z dołu). Gdyby przyglądamy się miastu z tej pierwszej, widzimy najbardziej spektakularne budowle. Przykładowo: w Katowicach widzielibyśmy Spodek, budynek NOSPRu, Muzeum Śląskie czy Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Taka perspektywa zapiera dech w piersiach. Przywołane tu obiekty dominują nad miastem. Budzą podziw i zachwyt.
  Miasto widziane z tej perspektyw wygląda, co tu dużo kryć, monumentalnie: każdy z nas wie, jakie wrażenie robią na nas zdjęcia robione z drona przywołanych obiektów. Budzą następujące myśli: chce do tego miasta pojechać. Muszę te cuda architektury zobaczyć.

  Ale czy to jest perspektywa, która oddaje nam prawdę o mieście, mieście, które - jak przecież wciąż powtarzamy, bo nauczyliśmy się już tego od duńskiego urbanisty Jan Ghela - mam być dla ludzi? By, jak sądzę, ocenić jakość życia w mieście, należy porzucić tę kuszącą perspektywę ptaka. I trzeba przyjąć - co tu dużo kryć - mało spektakularną perspektywę żaby. Trzeba zobaczyć, ba, doświadczyć miasta z perspektyw oddolnej, gdzie nie będzie widoków zapierających dech w piersi budynków. Nie zobaczymy tak dokładnie tych rozwiązań urbanistów/architektów, których celem (szkoda, że czasami jedynym), jest wprawienie nas w zachwyt i podziw. Przyjmując perspektywę żaby, doświadczasz miasta w jego codziennym życiu, jego całodobowym pędzie, jego otwartości na Ciebie, jako mieszkańca, jego użyteczności, która ma sprawiać, że Tobie, jako podmiotowi miejskiej urbanistyki i miejskiej polityki władz miasta, żyje się po prostu dobrze i komfortowo.

  Czegóż więc doświadczamy, przyjmują perspektywę żaby? Otóż przyjmując tę oddolną perspektywę przekonujemy się po kilku godzinach, czy „używane miasto”, jest krojone na ludzką skalę. A więc wychodząc z domu, przekonujemy się, czy chodniki są równo położone. Jadąc do pracy przekonujemy się, czy transport publiczny jest przyjazny: tu w grę wchodzi nie tylko punktualność autobusu czy tramwaju, ale także, czy przystanki są dobrze zlokalizowane, czy jakość transportu jest komfortowa - zimą jest w autobusie ciepło, a latem działa klimatyzacja. Gdy po pracy z dzieckiem wybieramy się na spacer, chcemy nie tylko mieć w pobliżu plac zabaw, ale także tereny zielone. Gdy chcemy zrobić zakupy, powinniśmy mieć pod ręką sklep, który oferuje podstawowe produkty. Albo, gdy wieczorem zechce nam się spotkać innych/obcych ludzi, powinniśmy wiedzieć, że istnieją miejsca - kawiarnie czy restauracje - w których spotkamy naszych sąsiadów, by móc z nimi podyskutować o sprawach boskich i ludzkich.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   sprawa nazwana konkretnie i po imieniu

   patriot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   tanio (bo za cudze pieniądze) i prosto (bo spektakularnie) próbują Katowice nadgonić 100 letnie totalne zapóźnienie. I jest to tylko ładna fasada (dosłownie) rzeczywistego problemu.
   za niedługo...rozwiń całość

   tanio (bo za cudze pieniądze) i prosto (bo spektakularnie) próbują Katowice nadgonić 100 letnie totalne zapóźnienie. I jest to tylko ładna fasada (dosłownie) rzeczywistego problemu.
   za niedługo będzie 30 lat transformacji a poza paroma wybrukowanymi placami i odmalowanymi, już istniejącymi budynkami oraz zbiorową rewitalizacja jednej kopalnii (tj. EU-finanse plus kredyty) nie dzieje się nic porównywalnego z rozwojem miasta na przełomie XIX i XXw. (też jakieś 30lat).
   to co wtedy powstawało (rozplanowanie, zabudowa, miejsca zieleni) pozostaje nadal najlepszą wizytówka miasta.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bełkot.

   ecik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

   Nic dziwnego, że wylano Pana nawet z tak mizernego grona, jak Instytut Obywatelski [sic!]. Nadal uważa Pan, że percepcja Pana nieszczęsnych czytelników nie odbiega wiele od odbiorców...rozwiń całość

   Nic dziwnego, że wylano Pana nawet z tak mizernego grona, jak Instytut Obywatelski [sic!]. Nadal uważa Pan, że percepcja Pana nieszczęsnych czytelników nie odbiega wiele od odbiorców "TeleTygodnia".
   Zdrowia życzę. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ... no właśnie.

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Grafoman. Publicystyka płyciutka. Poza tym - perspektywa żaby?! Miasto jak kałuża? Inna sprawa - perspektywa ptaka Pana Makowskiego te nikogo nie interesuje.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nie widzę w tym nic złego

   pomarzyć można (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2


   Takie miasta istnieją.A co najważniejsze takie miasta istnieją.Bo ja w takim mieszkam.Pięknym,czystym ,zielonym o wspaniałym.W mym otoczeniu mam zieleń,parki,dobrą komunikację i wiele...rozwiń całość


   Takie miasta istnieją.A co najważniejsze takie miasta istnieją.Bo ja w takim mieszkam.Pięknym,czystym ,zielonym o wspaniałym.W mym otoczeniu mam zieleń,parki,dobrą komunikację i wiele sklepów.Moje miasto jest na terenie Ruhrgebietu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dokładnie!.

   Rufin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   100/100.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama