Smolorz: "Korfanty" z Czeladzi

  Smolorz: "Korfanty" z Czeladzi

  Paweł Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Smolorz: "Korfanty" z Czeladzi
  Zza Brynicy płyną do nas radosne nowiny. Poseł PiS Waldemar Andzel zaapelował do Antoniego Macierewicza, aby jak najszybciej utworzyć jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej na Górnym Śląsku, bo… działają tutaj organizacje proniemieckie.
  Smolorz: "Korfanty" z Czeladzi
  Zagłębiowski fajter o polskość regionu dorzucił do pieca, który wcześniej „rozhajcował” ambitnie prof. Aleksander Nalaskowski - o zgrozo (!), doradca Pierwszego Obywatela; w bełkotliwym felietonie nawoływał do zamknięcia, wraz z „krewkimi narodowcami”, Jerzego Gorzelika (skądinąd ciekawe, czemu pan prof. też wsadza do pierdla narodowców?).

  Dlań szef RAŚ jest dowódcą piątej kolumny w Polsce, która „jawnie, za pomocą dostępnych i wytworzonych mediów, podejmuje czynności propagandowe i organizacyjne, których celem jest oderwanie Śląska od Polski”.
  Co oczywiste - wyczerpuje „znamiona zdrady głównej”. Z pozycji śląskiego fotela to zabawne, ale we współczesnym barejowskim klimacie Polski ani pan prof. Nalaskowski, ani pan poseł Andzel z pewnością nie zostaną uznani za kabareciarzy; są jedynie podażą na popyt i parafrazując francuskiego filozofa Voltaire’a: „Gdyby RAŚ-u nie było, należałoby go wymyślić”. Doświadczenie uczy, że ludzie silnej wiary potrafią dostrzec Matkę Boską na szybie brudnego piekarnika.

  To samo doświadczenie uczy, że nie ma sensu twierdzić, iż to tylko tłusta plama. Nic w tym groźnego dopóty, dopóki nie zjawi się kaznodzieja, który z plamy zrobi dogmat. Wygląda na to, że w przypadku naszego zagłębiowskiego patrioty, mamy do czynienia z przejawem łańcuchowej reakcji dogmatycznej bomby sprzed niespełna stu lat o imieniu volksdeutsch, która dziś jest absurdem do potęgi.

  Być może pan Andzel odczuwa wewnętrzną potrzebę bycia nowym Adalbertem, ale spóźnił się o 95 lat i dziś wysyła bojówki na wojnę z krupniokami, karminadlami, śląskim wusztem i szlagierlistą. Za to stare przeboje nabierają świeżości: „Panie Waldku, pan się nie boi, 2/3 Sejmu za panem stoi”...

  Paweł Smolorz
  felietonista
  smolorz.com


  *Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
  * Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
  *Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
  * Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
  *Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
  *W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

  Czytaj także

   Komentarze (57)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   dogmatyczna bomba - czy na pewno?

   Zmostu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   Dogmatyczna bomba sprzed niespełna stu lat o imieniu volksdeutsch wcale nie jest absurdem, co potwierdzają niektóre wpisy poniżej. Mentalni volksdeutsche przeżywają ostatnią już młodość wydając...rozwiń całość

   Dogmatyczna bomba sprzed niespełna stu lat o imieniu volksdeutsch wcale nie jest absurdem, co potwierdzają niektóre wpisy poniżej. Mentalni volksdeutsche przeżywają ostatnią już młodość wydając "łabędzi" kwik. Nie podaję którzy, żeby nie zrobić im przyjemnoci - najlepiej czynią to sobie sami nawzajem, jak to bywa u opóźnionych fags.

   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   moje zdanie - nie z mostu

   chrobok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Ich würde sagen – vorsichtig formulierend – Sie irren.
   Vor hundert Jahren ein Begriff, was im polnischen Hetzvokabular als Volksdeutsch die Wurzel geschlagen hatte damals noch nicht erfunden war....rozwiń całość

   Ich würde sagen – vorsichtig formulierend – Sie irren.
   Vor hundert Jahren ein Begriff, was im polnischen Hetzvokabular als Volksdeutsch die Wurzel geschlagen hatte damals noch nicht erfunden war. Und genauso die Schlesier als auch die Bayern oder Sachsen waren (und ist de Jure bis heute) Deutsche und keine Volksdeutsche.
   Der Begriff wurde erst durch die Nationalsozialisten eingeführt nachdem der Rassenwahn als politische Ideologie Platz in der Gesetzgebung gefunden hatte. Und ich glaube, dass kein Pole sowas, was die „hitlerowcy“ erfunden haben in dem Mund nehmen würde.
   Gruß
   Chrobok

   Powiedziałbym - ostroznie formuujac - jesteś w błędzie.
   Sto lat temu termin, który zakorzeil sie w polskim slownictwie jako symbol antyslaskosci Polakow - jeszcze wtedy nie istnial. I tak jak Ślązacy i Bawarczycy czyi Saksonczycy byli (i sa de jure i dzisiaj) przynalezeli do narodu niemieckiego.
   Termin ten został "wymyslony"przez hitlerowców po w ramach szaleństwa rasowego znalazł w ideologii politycznej miejsce w prawodawstwie. I wierzę, że żaden Polak nic, co wymyślili "hitlerowcy" nie przepusci przez usta.
   Pozdrawiam
   Chrobok
   zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Chrobok robi dziwne rzeczy

   Zmostu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   No chyba tylko "Pozdrawiam Chrobok" jest przetłumaczone prawidłowo. Po co używasz obcej mowy, a potem tłumaczysz ją za pomocą idiotycznego mechanicznego (czy elektronicznego) translatora - niech to...rozwiń całość

   No chyba tylko "Pozdrawiam Chrobok" jest przetłumaczone prawidłowo. Po co używasz obcej mowy, a potem tłumaczysz ją za pomocą idiotycznego mechanicznego (czy elektronicznego) translatora - niech to pozostanie tajemnicą na wieki. W każdym razie chyba nikomu to nie zaimponuje.Pisz jak umiesz, nie wstydź się. Możesz chyba używać "języka śląskiego", czyli slonckej godki, będzie lepiej, a dla ciebie na pewno. Do pióra!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kto i kiedy przychodził zza Brynicy

   Z jak Zagłębie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

   Przyjmuję racje Ślązaków, ale dodajmy. Między rokiem 1939 - 1945 wszystkie stanowiska na urzędach, zakładach pracy, a nawet w niewielkich warsztatach, obsadzane były przez Ślązaków. Niemcy mieli...rozwiń całość

   Przyjmuję racje Ślązaków, ale dodajmy. Między rokiem 1939 - 1945 wszystkie stanowiska na urzędach, zakładach pracy, a nawet w niewielkich warsztatach, obsadzane były przez Ślązaków. Niemcy mieli kłopoty w orientacji, co, kto, jak i dlaczego. Ślązacy znali język polski i byli bardzo usłużni Niemcom, a oddani do najwyższego stopnia. Nie gardzili drobnymi synekurkami ofiarowanymi przez Niemców. W zamian odpłacali wiernością psa gończego.
   Mimo to jakoś Zagłębiacy nie wywołują często z pamięci tego zjawiska (przynajmniej w DZ - jak ci podający się za Ślązaków z rzekomo korzennym certyfikatem). Może dlatego, że Zagłębiaków nie zostało wielu. Po drugie może dlatego, że od lat byli związani ze Śląskiem i wiedzieli, że linia podziału między dobrem i złem nigdy nie idzie prosto, a meandruje jak kropla wody po szybie- nawet we własnej rodzinie. Przypuszczam, że rodowici Ślązacy też nie czują potrzeby poniżania Polaków, Zagłębiaków i kogokolwiek. Na tych forach są nieobecni. Te tutejsze wpisy muszą pochodzić od ludzi leczących swoje genetyczne kompleksy własnymi odchodami. Przykry widok jak ktoś wali takie kupska pod siebie.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Brynica rzekom nie-pokoju!

   Sztygar zmianowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Widzisz "Z". Jak by w tych latach pusciyli na stanowiska gorolstwo z Zaglymbia, to by Slonck rozszabrowali pora lot wczesnij - a niy dopjyro po 1945 (zresztom robiom to do dzis).


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   daw pytania

   123 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Sztygar, czy to nie ty wybierałeś węgiel spod Bytomia? Może osobiście rozszabrowałeś geliebt Heimat, a terozki otwiyrosz pomyjok?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   #123 -( Eins, zwei, drei Polizei!)

   Sztygar zmianowy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   Pomijajac bledy w twoim psojdoniemieckim - musza Ci pedziec, co ech ani niy kopou wonglo w Bytoniu (Beuthen tysz niy), ani niy szabrowou swojego w mojim slonckim Hajmacie!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   O tych z za Brynicy.

   Memiś (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

   Tam większość z nich za dużo bryny pociągo i przez to tak głupio piszom i godajom

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Paullek zaś w akcji

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

   Zaś w awangardzie postępu. Andzel to jeden biegun, Paullek drugi biegun. A jak wiemy, dwa pratiwpałożne bieguny maja się ku sobie. Tylko może zaiskrzyć.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Filatelista juzajs pokozou jaki je dupek!

   Auch Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Ach dupersztajnie - jak jusz chces sie robiy na obeznanego yntelektualysty, to wjyc - co Paulek szkryflo sie bez jedyn "l" Panjau?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Idzie ci ciężko, ale coś czuję, że?

   Kormelowice Zeitung (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 5

   Wkrótce ukończysz kodyfikację śląskiej godki i będziesz pouczał jak się pisze ghhhorol. Najpilniejsza sprawa to są wyzwiska, bo tu "śluzbzcy zynkowie" sobie nie radzą.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   :P

   hanys1979 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   nie ma mu ganba z takim nazwiskiem dziadek sie obalo we grobie

   Zdjęcie autora komentarza
   poseł An-cwel

   Hans bleib do

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   zielony ludzik "powstańczo/śląski" w 2-3 pokoleniu, wtedy zza Brynicy przychodził rabować i gwałcić, dziś strzec swojego zrabowanego majątku przy pomocy siły


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wybiórcza pamięć?

   jack (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Rabowali i gwałcili !-to raczej,brunatne i czerwone ludziki po 1 września 1939 roku..

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Nigdy nie byli nam braćmi

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   Coś mi sie zdo, że niyftorym Zagłymbiokom zaś sie marzy bić Ślonzokow.
   Marzy sie im powrot do "pieknych czasów" miedzywojny, kiedy to bezkarnie wolno było im "niegrzecznych" , bić, prześladować,...rozwiń całość

   Coś mi sie zdo, że niyftorym Zagłymbiokom zaś sie marzy bić Ślonzokow.
   Marzy sie im powrot do "pieknych czasów" miedzywojny, kiedy to bezkarnie wolno było im "niegrzecznych" , bić, prześladować, mordować i paradować wystrojony w policyjnym, polskim mundurzezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZOMO wciąż żywe?

   123 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Tobie i podobnym do ciebie nawet świnia biała zwisłoucha nie chce być bratem ani siostrą, a co dopiero ktoś z Zagłębia, du idiot.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   cirano

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   mozno bolby czas jym zajs wpierdol spuscic


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Tutol i ziranko razem na akcji

   f2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Ormowca ziranka zawdy rzucali na ciężkie odcinki. Do dzisiaj ma tak spłaszczoną mózgownicę, że może sobie tam kufel postawić. Twoja obita na ustawkach łepetyna i ziranka będzie się akuratnie...rozwiń całość

   Ormowca ziranka zawdy rzucali na ciężkie odcinki. Do dzisiaj ma tak spłaszczoną mózgownicę, że może sobie tam kufel postawić. Twoja obita na ustawkach łepetyna i ziranka będzie się akuratnie prezentowała.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   podwójno fujara

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   W dniu 24 kwietnia 2008 roku ogłoszono, że F2 jest niewypłacalny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   f2

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   widzisz polcki boroku, jo niy mom z ustawkami nic do czyniynio,
   jo sie broniol przed wami gorolami i prziplaciol to wyrokiym,
   min. z takiymi prowokatorami jsak ty.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   He, he, wyroki dostają zawsze "niewinni"

   f2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

   A była to tak zwana "obrona konieczna" przy użyciu noża, siekiery i kastetu. Prowokatorem był gorol, któremu połamałeś wszystkie kredki w tornistrze. Sędzia nie miał nad tobą litości, no, ale...rozwiń całość

   A była to tak zwana "obrona konieczna" przy użyciu noża, siekiery i kastetu. Prowokatorem był gorol, któremu połamałeś wszystkie kredki w tornistrze. Sędzia nie miał nad tobą litości, no, ale dzięki temu nauczyłeś się tej grypsery, którą tu prezentujesz. Mam wrażenie, że ci się to wkrótce przyda.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   f2

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   o czym tu z tobom, pogorolski blyjdoku dyskutowac


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przypuszczam tyrtek, że źle rozumiesz słowo "dyskusja"

   f2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

   W twoim wypadku już nie ma o czym dyskutować. Tu trzeba kopać.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zajeranek ormowcu

   f2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

   Wiela razy skopali ci głupie ryło?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Filatel sb-owski "kopidou"

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Filatelista 2 (f2) - asz ci sie w galotach mokro robi, jak spominosz czasy, jak ejs skopywal ryla - jak ejscie to w SB zwali.
   No ale teroski czasy sie pozmjyniauy, a (p)osly dwa na suzba cie niy...rozwiń całość

   Filatelista 2 (f2) - asz ci sie w galotach mokro robi, jak spominosz czasy, jak ejs skopywal ryla - jak ejscie to w SB zwali.
   No ale teroski czasy sie pozmjyniauy, a (p)osly dwa na suzba cie niy weznom, bo kopac to w twojym wieku poradzisz jeszcze ino w nocholu!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   He, he, posypka.

   f2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 10

   Wydałeś z siebie prawdziwy pogrobowy bełkot.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do tego ciulowi dwoi sie w oczach

   filatelista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

   Posypa, dośc bryny.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sam się dziwię dlaczego stare Ślonzoki godali:

   katowiczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   "niyboszczka Polska" ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A ja jeszcze bardziej się dziwię

   Kormelowice Zeitung (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 11

   Godali nieboszczka, nieboszczka, a tutejsze karlusy twierdzą, że ich bardzo ciężko okupuje. Czy wy przypadkiem nie szkryflacie z cmentarza? To by się zgadzało, bo te tutejsze trutki-srudki, deelki...rozwiń całość

   Godali nieboszczka, nieboszczka, a tutejsze karlusy twierdzą, że ich bardzo ciężko okupuje. Czy wy przypadkiem nie szkryflacie z cmentarza? To by się zgadzało, bo te tutejsze trutki-srudki, deelki i różne hanse-bleble od dawna wyglądają na osobników opanowanych przez dybuka - przy czym zmarły demon, który ich opanował, musiał być ważną figurą w NSDAP.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Synek - dej sie zaszklic!

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   Juzajs Sandman ejs sie ozar, bo srosz jak polcki patryjota!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Twojego dybuka ciężko będzie poskromić

   Kormelowice Zeitung (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Egzorcyzmy są kosztowne. Dybuka może wyjść tylko za namową jego żyjącej rodziny, a gdzie ty teraz będziesz szukał potomków Himmlera, albo jakiegoś Goebbelsa? Powinni cię chociaż izolować od...rozwiń całość

   Egzorcyzmy są kosztowne. Dybuka może wyjść tylko za namową jego żyjącej rodziny, a gdzie ty teraz będziesz szukał potomków Himmlera, albo jakiegoś Goebbelsa? Powinni cię chociaż izolować od otoczenia kiedy ci się toczy piana z pyska na ggghhhhoroli.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   lot nad kukulczym gniazdem...

   rocky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 20 / 3

   Chodza sluchy ze posel Andzel wraz z poslem Pieta wezma udzial w eksperymencie -oboje beda siedziec na pace ciezarowki i trzymac brzoze w ktora ma uderzyc Tupolew. Kierowca ciezarowki ma byc byly...rozwiń całość

   Chodza sluchy ze posel Andzel wraz z poslem Pieta wezma udzial w eksperymencie -oboje beda siedziec na pace ciezarowki i trzymac brzoze w ktora ma uderzyc Tupolew. Kierowca ciezarowki ma byc byly asystent Antka, ten ktory niedawno otrzymal zloty order pan Misiewicz .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Uostatni Tupolev - potyngon polckich skrzideuek!

   Francik Posypa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   Mi sie zdo, co ci sie ...rocky..., cojsik pochachmynciouo.
   Dyc te dwa (p)osuy som pacholkami WarWsiafki - to niy bydom psuc uostatnij potyngi lotnictwa polckigo. Uoni bydom siedziec ze gywerami i...rozwiń całość

   Mi sie zdo, co ci sie ...rocky..., cojsik pochachmynciouo.
   Dyc te dwa (p)osuy som pacholkami WarWsiafki - to niy bydom psuc uostatnij potyngi lotnictwa polckigo. Uoni bydom siedziec ze gywerami i szczylac do Slonzokow - no bo my som dlo okupanta polckigo, pionto kolumna. A zodyn Polok niy do sie postawic sfojigo pomnika na kolumnie, kero je pionto. Jak jusz - to na pjyrszy kolumnie (kaj przet tym stou ich ukochany Josif)!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaglombie i Gorny Slask to dwie rozne krainy i tak juz zostanie....

   Oberschlesier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

   PISdzielcom sie chopki stawiajom....

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama