Smolorz: Na początku był Bieniasz...

  Smolorz: Na początku był Bieniasz...

  Paweł Smolorz

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Smolorz: Na początku był Bieniasz...
  Rzadko pamiętamy o ludziach, dzięki którym refleksja nad Górnym Śląskiem stała się materiałem budującym współczesną śląską tożsamość. Niewątpliwie taką postacią był Stanisław Bieniasz, twórca nieco zapomniany, szczególnie w gronie młodych Ślązaków, w których tli się potrzeba poszukiwania własnego „ja”.
  Smolorz: Na początku był Bieniasz...
  To w Pawłowie, dziś dzielnicy Zabrza, która po plebiscycie - w linii rzeki Czarnawka - stała się pograniczem niemiecko-polskim, urodził się w 1950 roku Stanisław Bieniasz. Od 2015 roku ten wybitny znawca Śląska, pisarz i dramaturg, jest tam patronem jednej z ulic.

  Bez wątpienia, gdy poszukuje się ojców górnośląskiego przebudzenia w Polsce po 1989 r., to Bieniasz jest postacią kluczową. Jako jeden z pierwszych trafnie oceniał stosunki polsko-niemieckie, kierując je na tory pojednania.
  Potrafił to robić, bo nie tkwił w sztywnych butach nacjonalizmów. Wychodził ponad romantyczne rozpamiętywanie krzywd, budując treść tak, by widzieć Śląsk w zgodzie dla wszystkich: dla przesiedleńców z Kresów, Ślązaków, Polaków, Polaków-Ślązaków, Niemców-Ślązaków. Ale był przy tym surowy, więc szybko dostał łatkę „kontrowersyjnego”.

  Interes Śląska był dla niego najważniejszy. Pisał o powstaniach śląskich: „…były tragedią dla tej ziemi (…). Brzmi to nieprzyjemnie dla polskiego ucha, lecz trzeba się nareszcie nauczyć, że nie wszystko, co dobre dla kraju, jest dobre dla wszystkich”. Nie bał się twierdzić, że Ślązak nigdy nie będzie stuprocentowym Polakiem ani stuprocentowym Niemcem. Ślązak jest pomiędzy i być może dlatego wierzył, że „Górny Śląsk powinien stać się polskim oknem na Europę Zachodnią”. Zmarł niespodziewanie, mając zaledwie 51 lat. Pozostawił po sobie wciąż żywe refleksje nad Śląskiem. W 2011 r. Wojciech Sarnowicz i Krzysztof Karwat nakręcili o nim film. Warto go zobaczyć. Film „Śląsk według Bieniasza” będzie można zobaczyć w Kinoteatrze Rialto w Katowicach 30 listopada o godz. 18. Zapraszamy.


  *Sprawdź, czy nadajesz się na policjanta TEST PSYCHOLOGICZNY
  *Znajdź tanie ubezpieczenie OC za samochód TABELE Z PRZYKŁADAMI
  *Samolot runął na ziemię w Rudnikach. 2 osoby nie żyją ZDJĘCIA
  *Ponad 2 tys. Świadków Jehowy na zgromadzeniu w Sosnowcu ZDJĘCIA
  *Lech Wałęsa Król MEMÓW ...i wtedy ja mu mówię
  *Kontrowersyjne ZDJĘCIA dziewczyn na kalendarzu 2017 ZDJĘCIA

  Katastrofa samolotu pod Częstochową

  Czytaj także

   Komentarze (92)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To mocie recht Smolorz

   Ślonzok nigdy nie bydzie 100% Polakiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Ale Poloki ło ty nie wiedzom i duś marzom ło sadzonkach GMO
   co im kartofel sprawi na świenta...

   Zdjęcie autora komentarza
   nie ma czegoś takiego jak Ślązak-Polak albo Ślązak-Niemiec bo Ślązak TO Polak (a ścisle mówiąc Polok

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 13

   A Niemiec to Schlesier. Po co zakłamywać rzeczywistość. Przyjmując pański tok myślenia redachtorze można też mówić o Ślązakach-Romach z Miechowic, albo Ślązakach-Łemkach z Rokitnicy...


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @sandmännchen

   Schlauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Można jeszcze wyodrębnic Ślązaków- Kieleckich, Lubelskich, Kargulów. Krakowskich no i oczywiście Warszawskich. A co do Schlesierów, nie każdy Niemiec to Schlesier jak nam tu wmawiasz. Moze...rozwiń całość

   Można jeszcze wyodrębnic Ślązaków- Kieleckich, Lubelskich, Kargulów. Krakowskich no i oczywiście Warszawskich. A co do Schlesierów, nie każdy Niemiec to Schlesier jak nam tu wmawiasz. Moze wyjasnisz skąd się ci ludzie wzięli np. w Rokietnicy?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   A Niemiec to Schlesier. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

   ty mosz ała i dwa bpoloki...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jedne a te same obrzygane pyski

   SLONSK ZAWSZE SLONSKI (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   filatelista os f1 do f16 sandman karmelowy smiech kropka i stary juz Slazak ciekawe kim był za młodu hahahahaha

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielkim nieszczęściem tego kraju jest,

   Schlauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   że decydujący wpływ na to co się tu dzieje od wieków ma wschód Polski. Oni narzucają nam narrację historyczną bo nie wypada przecież przyznac się do dziadka w Wehrmachcie, ani tym bardziej...rozwiń całość

   że decydujący wpływ na to co się tu dzieje od wieków ma wschód Polski. Oni narzucają nam narrację historyczną bo nie wypada przecież przyznac się do dziadka w Wehrmachcie, ani tym bardziej chwalic się jego żelaznym krzyżem. A przyznanie się, że się miało lub ma niemieckich przodków, pachnie ostracyzmem. Można miec różnych, byle nie niemieckich. To przemilczanie lub zakłamanie naszej historii, to ich dzieło. Według nich Polacy i Niemcy tylko walczyli z sobą, a bracia ze wschodu przynieśli nam cywilizację i hot cultur. Gdy Śląsk był Provinz Oberschlesien, tłumaczyło się jego polozenie w taki sposób: Wo Deutschland an Asien grenzt - da liegt Oberschlesien.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Schlauer

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   und es hat sich nichts geändert


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Tyta

   Schlauer (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Doch, doch, wir sind jezt ein Bestandteil Asiens, das sich gen Westen ausgebreitet hat, mit schrecklichen folgen für uns und unsere Heimat.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Schlauer

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6

   doch, zu schlechterem.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman i przyjaciele?

   Jak bankierzy stworzyli nazizm - lekcja historii - 1 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Nazizm nie mógłby odegrać znaczącej roli w historii XX wieku bez zaangażowania bankierów z Nowego Jorku i Londynu. Elity finansowe znakomicie przeprowadziły całą operację, przejmując dzięki temu...rozwiń całość

   Nazizm nie mógłby odegrać znaczącej roli w historii XX wieku bez zaangażowania bankierów z Nowego Jorku i Londynu. Elity finansowe znakomicie przeprowadziły całą operację, przejmując dzięki temu kontrolę nad systemem finansowym w Niemczech, a w efekcie kontrolę polityczną nad centralną Europą.

   Jak to się zaczęło?

   Po zakończeniu I Wojny Światowej zarówno Francja, jak i Wielka Brytania miały do spłacenia ogromne długi względem Stanów Zjednoczonych. Z tego powodu oba państwa postanowiły nałożyć gigantyczne reparacje na Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi musieli ratować się dodrukiem waluty, co doprowadziło do hiperinflacji. W 1923 roku jeden dolar był wart 4,2 bln marek niemieckich.

   W międzyczasie powstał plan, który miał stworzyć dobre warunki dla amerykańskich inwestycji w Niemczech. Strategia została opracowana w oparciu o instrukcje prezesa Banku Anglii oraz przy wsparciu finansowym JP Morgan. Sformułował ją Hjalmar Schacht z Dresdner Bank. Co ciekawe, zrobił to na życzenie Johna Fostera Dullesa, późniejszego Sekretarza Stanu w gabinecie Eisenhowera. Proces miał miejsce w latach 1922-1923, natomiast pod koniec 1923 roku Schacht został dyrektorem Reichsbanku. W ten sposób doprowadzono do połączenia anglo-amerykańskiego oraz niemieckiego systemu finansowego.

   Latem 1924 roku, projekt ujrzał światło dzienne pod nazwą Planu Dawesa, od nazwiska dyrektora Morgan Group. Zaproponowano wówczas obcięcie reparacji niemieckich o połowę oraz rozwiązano problem pozyskania funduszy dla Niemiec. Priorytetem była stabilizacja waluty, co znacznie ułatwiło przeprowadzenie inwestycji na terenie naszych zachodnich sąsiadów.

   Zgodnie z planem, Niemcom została udzielona pożyczka w wysokości 200 mln dolarów, przy czym połowa tej sumy pochodziła od JP Morgan. Kwota brzmi niewinnie? Nie w tamtych czasach. Obecnie deficyt Stanów Zjednoczonych liczy się w bilionach, jednak w 1924 roku 200 mln dolarów stanowiło 2% wszystkich wpływów do budżetu USA.

   Przejęcie niemieckiego przemysłu

   Spłata długów Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii odbywała się według specyficznego schematu, zwanego Cyklem Weimarskim. Złoto, którym Niemcy spłacały reparacje wojenne, nagle znikało w Stanach Zjednoczonych. Kruszec był zwracany do Niemiec w formie planu pomocowego, a stamtąd wysyłany był do Francji i Wielkiej Brytanii. Państwa spłacały nim długi wobec USA. Następnie złoto ponownie było wysyłane do Niemiec, tym razem już na ustalony procent. Kraj ten został uzależniony od długu, a ewentualne odcięcie dopływu kapitału oznaczałoby rychłe bankructwo państwa.

   Formalnie kredyt udzielany był po to, aby zabezpieczyć płatności. W rzeczywistości działania te doprowadziły do odbudowy niemieckiego przemysłu wojskowego. Prawdziwa płatność odbywała się w akcjach niemieckich przedsiębiorstw, które po kolei trafiały w ręce amerykańskiego kapitału. W latach 1924-1929 łączna wartość zagranicznych inwestycji w niemiecki przemysł wyniosła 15 mld dolarów. W 1929 roku niemiecki przemysł był drugim największym na świecie, znajdując się jednakże pod znaczną kontrolą amerykańskich grup z sektora finansowego.

   Rockefeller Standard Oil przejął IG Farben. Przedsiębiorstwo to odegrało znaczącą rolę w działaniach nazistów podczas II Wojny Światowej, a w 1930 roku pokryło 45% wszystkich wydatków związanych z kampanią Hitlera. Przykładów jest więcej. General Electric przejęło niemieckie radio, natomiast firma telekomunikacyjna ITT zyskała kontrolę nad Siemensem. General Motors przejął Opla, a Henry Ford nabył 100% udziałów w Volkswagenie.

   Amerykańsko-niemiecka współpraca była ścisła do tego stopnia, że pod kontrolą Amerykanów znalazły się wielkie banki np. Deutsche Bank, Dresdner Bank czy Donat Bank.

   .........................zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @Sandman i przyjaciele?

   Jak bankierzy stworzyli nazizm - lekcja historii - 2 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   Demokracja wybiera Hitlera

   Począwszy od 1923 roku, Adolf Hitler otrzymywał duże sumy pieniędzy ze Szwecji i Szwajcarii. W tym pierwszym przypadku źródłem była rodzina Wallenberg. Formowaniem...rozwiń całość

   Demokracja wybiera Hitlera

   Począwszy od 1923 roku, Adolf Hitler otrzymywał duże sumy pieniędzy ze Szwecji i Szwajcarii. W tym pierwszym przypadku źródłem była rodzina Wallenberg. Formowaniem Hitlera jako polityka zajął się Ernst Franz Sedgwick Handstaengl, absolwent Uniwersytetu Harvarda.

   Po kilku latach Hitler był już przygotowany do pełnienia wyznaczonej roli, jednak ze względu na dobrą koniunkturę gospodarczą jego partia nie cieszyła się dużym poparciem. Zdecydowano zatem o zainicjowaniu kryzysu na Wall Street. FED oraz JP Morgan postanowiły zawiesić pożyczki dla Niemiec, co spowodowało kryzys bankowy oraz recesję w Europie Środkowej. Wielka Brytania ogłosiła zawieszenie standardu złota, wywołując w ten sposób kompletny chaos w międzynarodowym systemie płatności.

   Na początku 1932 roku doszło do spotkania, na którym przedyskutowano sposób finansowania NSDAP. Rok później program Hitlera został zaakceptowany. Jeszcze w trakcie 1933 roku Adolf Hitler został kanclerzem Niemiec. Nie potrzebował do tego zamachu stanu, a wystarczyło uzyskanie dobrego wyniku w demokratycznych wyborach. Trudna sytuacja gospodarcza sprawiła, że miliony Niemców zdecydowały się zaufać NSDAP.

   Podsumowanie

   Wydarzenia z lat 1919-1933 pokazują w jaki sposób wzmocniona została pozycja nie tyle Stanów Zjednoczonych, co przede wszystkim elit finansowych. Wpływowe osoby zdołały przejąć władzę nad jedną z największych gospodarek świata, a następnie obsadzić stanowisko szefa rządu swoim kandydatem.

   Jeden z najokrutniejszych dyktatorów w historii świata został wybrany w sposób demokratyczny. Szanse na taki wynik wyborów znacząco wzrosły, kiedy ludzie zaczęli się kierować emocjami, a nie rozumem. W tym celu uprzednio wywołany został kryzys finansowy, który boleśnie odczuło również niemieckie społeczeństwo. Marzący o powrocie do lepszych czasów Niemcy zaufali Hitlerowi, ponieważ mówił im dokładnie to, co chcieli usłyszeć.

   Niezwykle istotny w całej historii kryzys z 1929 roku, został poprzedzony ośmioletnim dodrukiem pieniądza. Brzmi znajomo? Od momentu wybuchu ostatniego kryzysu minęło 8 lat. Banki centralne przez cały ten czas drukują jak oszalałe, zamieniając się jedynie rolami – najpierw przewodził FED, teraz BoJ oraz EBC. Wystarczy jedna decyzja, abyśmy doświadczyli kryzysu znacznie poważniejszego od tego z 2008 roku.

   W chwili obecnej mamy do czynienia z realnym zagrożeniem konfilktem zbrojnym na skalę globalną. Podczas działań wojennych atmosfera wrogości nakręca się wraz ze wzrostem liczby ofiar. Za późno jest wówczas na uzmysłowienie sobie, że obie strony konfilktu mogą być finansowanie z tego samego źródła. Tymczasem powyższy artykuł jasno pokazuje, że taka sytuacja miała miejsce podczas II Wojny Światowej.

   Warto mieć również świadomość, że po II Wojnie Światowej skoncentrowano się na zjednoczeniu Europy. Europejska Wspólnota Węgla i Stali z czasem przerodziła się w Unię Europejską, a następnie doszło do stworzenia strefy Euro. Dziś należą do niej m.in. zadłużone po uszy kraje południa Europy, które wcześniej zrezygnowały ze swojej waluty i są obecnie całkowicie zdane na łaskę EBC.

   Zespół Independent Traderzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sandman

   jak twoja teoria nauczania akademickiego Historii dowodzi (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   to przed chrztem w 966 a może 30 lat później powstał z**ążek IRP co można datować
   na wiek XV.
   Z twoich teorii wynika że nie było czegoś takiego jak Polacy

   bredzisz Sandman bredzisz, I Powstanie...rozwiń całość

   to przed chrztem w 966 a może 30 lat później powstał z**ążek IRP co można datować
   na wiek XV.
   Z twoich teorii wynika że nie było czegoś takiego jak Polacy

   bredzisz Sandman bredzisz, I Powstanie na Śląsku to objaw Komunizmu tak jak
   ojcowie założyciele II RP

   Sandman dla ciebie komunizm to już religia jak tobie podobnym zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No

   pszczyniok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   polcke zkute łby,na ochłoda w sobota proponuja wom:A Selection Of Scenes From Monty Python's Life Of Brian

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ostateczne Rozwiązanie Kwestii dolnoŚLUNSKIEJ rdzenności na ŚLUNSKU

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 15

   niemcy w latach 1926 - 1945 chcąc ostatecznie zlikwidować pamięć o RDZENNYCH, AUTOCHTONICZNYCH od TYSIĄCLECIA ,mieszkańcach SLUNSKO dolnego i górnego,

   zmienili na niemieckie kilkanaście TYSIĘCY...rozwiń całość

   niemcy w latach 1926 - 1945 chcąc ostatecznie zlikwidować pamięć o RDZENNYCH, AUTOCHTONICZNYCH od TYSIĄCLECIA ,mieszkańcach SLUNSKO dolnego i górnego,

   zmienili na niemieckie kilkanaście TYSIĘCY wielesetletnich RDZENNYCH ŚLUNSKICH nazw miejscowości i terenowych,
   wszystko po całkowitym zlikwidowaniu GODKI i samych dolnoŚLUNZOKÓW- bo mówili po polsku a nazwy również były polskie.

   Gdyby nie Powstania ŚLUNSKIE nie byłoby już ani górnoŚlunzoków, ani Godki, ani nawet nazw miejscowości , które od tysiąclecia istniały na ŚLunsku---niemcy by je zlikwidowali tak samo jak na DOLNYM ŚLUNSKU, POMORZU, ...PRUSACH.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @.

   uffff (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12

   jakiś ty głupi

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kropka - jasne, a w Bawarii, czy w Nadrenii...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

   mieszkańcy posługują się wyłącznie literackim niemieckim, podobnie jak w reszcie BRD. W Polsce już nawet Kresowiacy na ziemiach zachodnich mówią polskim literackim. RP ujednoliciła język polski,...rozwiń całość

   mieszkańcy posługują się wyłącznie literackim niemieckim, podobnie jak w reszcie BRD. W Polsce już nawet Kresowiacy na ziemiach zachodnich mówią polskim literackim. RP ujednoliciła język polski, jak nigdy wcześniej. A ty - kropka - głupoty ludziom wciskasz.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   coś jeszcze...nie wiem jak w NADrenii...ale w Bawarii.

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   na wsiach , na pewno hochdeutsch jest w mniejszości.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nie rozumiesz różnicy między ZWALCZANIEM

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

   a zamieraniem/wymieraniem dialektu, języka.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kazde Powstanie jest tragedia

   stary juz Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 11

   ludzie doprowadzeni do ostatecznosci chwytaja za bron. Zamiast gledzic o rzekomym pokojowym wspolzyciu na Gornym Slasku , warto zastanowic sie co ludzi popchnelo do walki zbrojnej...skoro zyli od...rozwiń całość

   ludzie doprowadzeni do ostatecznosci chwytaja za bron. Zamiast gledzic o rzekomym pokojowym wspolzyciu na Gornym Slasku , warto zastanowic sie co ludzi popchnelo do walki zbrojnej...skoro zyli od zawsze w zgodzie . To sie kupy nie trzymo .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Staro pierdoło

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Tego co ci karlus poniżyj pisze, wykuj "ba blacha" i niy zapomnij tysz twojym wnukom zacytować.
   Poszli do walki, bo niy mieli pojyncio co Polok jes, co jym na Ślonsk prziniesie, wierzyli w...rozwiń całość

   Tego co ci karlus poniżyj pisze, wykuj "ba blacha" i niy zapomnij tysz twojym wnukom zacytować.
   Poszli do walki, bo niy mieli pojyncio co Polok jes, co jym na Ślonsk prziniesie, wierzyli w "obiecanki i prziżeczynia". Żodyn u nos niy znoł Poloka, a jusz nojmnij Korfanty.
   Poznoł go... ino niy tak jak chciołzwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @stary juz Slazak

   karlus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

   Twój cytat: "...warto zastanowic sie co ludzi popchnelo do walki zbrojnej..."
   Powiem ci polcki patrioto ze cielmicczyzny, NIE ludzi tylko polcką biedotę:
   - obiecane przez zdrajcę Korfanciorza -...rozwiń całość

   Twój cytat: "...warto zastanowic sie co ludzi popchnelo do walki zbrojnej..."
   Powiem ci polcki patrioto ze cielmicczyzny, NIE ludzi tylko polcką biedotę:
   - obiecane przez zdrajcę Korfanciorza - odebrane zabitym przez polckich zielonych ludzików mieszkańcom Śląska - pięć morgów pola, krowa i dom...
   To tym - gołodupców z małopolski, wielkopolski i Altreichu skusił zdrajca Korfanciorz!
   Przekonał się o tym m.in: Teofil Kupka oraz jego żona i trójka małych dzieci.
   Można zapytać inaczej:
   - co pchnęło polckich bandytów aby razem z obersquuurwysynem Hitlerem napaść na Czechosłowację w roku 1938?
   - co pchnęło polckich bandytów w latach 1945-1956, 1968, 1970, 1976, 1981...
   - co pchnęło polckich bandytów w mundurach MO, UB, SB, LWP, ORMO, ZOMO, ROMO, PZPR... którzy ofiary swoich bandyckich przesłuchań chowały potajemnie i bezimiennie na tzw. "Łączce", Służewiu, Służewcu, Cmentarzu Bródnowskim, więzieniu Mokotowskim, więzieniu nr III tzw. Toledo, Trojanowie, Palmirach...

   Wpierdzielasz się do naszej geszichty, fandzolisz polckie farmazony a zapominasz o waszych "brudnych sumieniach"? To jakaś nowa polcka świecka tradycja?
   A może zwieracze ci popuściły?
   Zluzuj majty - starość nie radość!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   SŁOWIAŃSKIE SPRAWY--ani w I ani w II Powstaniu nikt z małopolski, wielkopolski

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 13

   liczył na cokolwiek, bo walczono wtedy jeszcze głównie siłami śląskimi.
   Czy w III Powstaniu liczyli pomocnicy z reszty Polski na partykularne wzbogacenie na niemieckich okupantach, niewykluczone,...rozwiń całość

   liczył na cokolwiek, bo walczono wtedy jeszcze głównie siłami śląskimi.
   Czy w III Powstaniu liczyli pomocnicy z reszty Polski na partykularne wzbogacenie na niemieckich okupantach, niewykluczone, ale nie było to ani celem , ani powodem III Powstania, to sprawa indywidualna,zależna od moralności zapewne.---czyli tu się mylisz

   Kłamiesz natomiast pisząc o "NAPAŚCI" Polski na Czechosłowację , i jeszcze razem z hitlerem----po pierwsze:

   warunki ultimatum rządu polskiego zostały przez Rząd Czechosłowacji ZAAKCEPTOWANE
   po drugie:

   Polska ani na szczeblu oficjalnym , ani na szczeblu nieoficjalnym, ani w ŻADNYM aspekcie nie współpracowała z niemcami w sprawie Czechosłowacji.

   Reszta słusznie---bandyci pochodzenia polskiego z MO, UB,SB,ZOMO,PZPR
   dokonywali zbrodni na obywatelach polskich walczących o niepodległość RP---a co ich do tego pchnęło...???pewnie tyz niemiec...czyli Marks , Engels...i Stalin,i kolejni.

   A JEDYNYMI ,KTÓRZY "WPIERDALAJĄ SIĘ" DO NASZEJ HISTORII są niemcy i folksdojcze.
   A SPRAWY SŁOWIAN to nie sprawy germanów, więc na pewno nie powinni sie nam do SŁOWIAŃSKICH SPRAW "WPIERDALAĆ"

   hehe
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stary juz...

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

   polactwo sprowokowalo te zadymy, o czym dobrze wiysz,
   mysleli z francmanym co ugrac na oslabionych, po I ws.
   Niymcach, kwitek za to w 39-tym dostali


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   niepotrzebnie pewnie odpowiadam na

   stary juz Slazak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

   post slazakowca , ale powiem Tobie ze Powstancom przyswiecalo cos co zaden z was wraz z autorem artykulu nigdy nie spochopi . Kwitek za to coscie uczynili w I oraz II wojnie swiatowej otrzymaliscie...rozwiń całość

   post slazakowca , ale powiem Tobie ze Powstancom przyswiecalo cos co zaden z was wraz z autorem artykulu nigdy nie spochopi . Kwitek za to coscie uczynili w I oraz II wojnie swiatowej otrzymaliscie w 45 , pewnie i tak tego nigdy nie zrozumiesz .zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stary juz...

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   und wenn man keine Ahnung hat ,
   einfach mal die Fresse halten

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stary juz Slazak

   Rybniczanin-Slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

   stary juz ciulo a co Slonzoki zrobili zatkigo w 1 i 2 wojnie sw o oczywiscie co do 45 roku to sie zgadzo otrzymali my od Poloków i Rusów obozy koncentracyjne

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stary wapnioku niypoprawny

   cirano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   ....porzykej sie jeszcze o rozum do polskij krolowki

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stary juz...

   Tyta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

   dobrze ze tys te polckie cyganstwo niy zrozumiol,
   bez to mozesz dalij takie herezje osprawiac.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kwitek to dostali niemcy, gdy musieli oddać ziemie , które ukradli wcześniej

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

   czyli Prusy, Pomorze ,Ślunsk.

   hehe

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   stary juz Slazak

   Yugoslawia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   to dobry przykład !!!!!

   warto zastanowic sie co ludzi popchnelo do walki zbrojnej...skoro zyli od zawsze w zgodzie . To sie kupy nie trzymo .

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nadarzyła się niepowtarzalna szansa, po 600 latach

   . (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 8

   powrotu do Polski,
   ale masz racje, kupka teofil się nie trzymoł.

   hehe

   Zdjęcie autora komentarza
   Umvolkung (inaczej Ethnomorphose) czyli PRZEnarodowienie (etnomorfoza) (ang. trans-ethnicisation)

   Sandman

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 15

   Nie będzie żadnego Umvolkungu na Śląsku. Pomiędzy Polokami a Niemcami nie ma "Ślązaków", bo tam jest przepaść. Wykopali ją Niemcy. Najpierw w XIX wieku a potem za hitlera, jak obklejali na Śląsku...rozwiń całość

   Nie będzie żadnego Umvolkungu na Śląsku. Pomiędzy Polokami a Niemcami nie ma "Ślązaków", bo tam jest przepaść. Wykopali ją Niemcy. Najpierw w XIX wieku a potem za hitlera, jak obklejali na Śląsku domy napisami "W tym domu mówi się po polsku. Kto mówi po polsku jest lumpem". Możemy i powinniśmy tą przepaść zasypywać. Ale kto wstawia tam jakiś nowy "naród śląski", to jest za gupi żeby zrozumieć, że ten naród w tej przepaści przepadnie...zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama