Metropolia. Pierwsi w kraju i jedyni. Dobrze byłoby pokazać...

    Metropolia. Pierwsi w kraju i jedyni. Dobrze byłoby pokazać Polsce, że to ma sens

    Marek Twaróg

    Dziennik Zachodni

    Aktualizacja:

    Dziennik Zachodni

    Metropolia. Pierwsi w kraju i jedyni. Dobrze byłoby pokazać Polsce, że to ma sens
    Musiałem dość zabawnie wyglądać, gdy tak siedziałem przy komputerze i przeglądałem te wszystkie teksty, które przez lata powstały o metropolii śląskiej. Ile to sobie pokiwałem głową z politowaniem, pokręciłem nią z niedowierzaniem, pochrząkałem z zażenowaniem.
    Metropolia. Pierwsi w kraju i jedyni. Dobrze byłoby pokazać Polsce, że to ma sens
    No, trochę tośmy sobie o tej metropolii popisali w DZ, trzeba przyznać. Żeby nie wpaść w kombatancki ton, to przypomnę tylko jedną sytuację: gdy Marcin Zasada przyszedł do mnie z szyderczą nazwą PLUM (Prospołeczny Licznik Ustawy Metropolitalnej) i przekonywał, że śliwka, że kompot, że PO wpadła, składając tak niemądrą obietnicę…

    - Będziemy liczyli sto dni od wyborów, bo w tym czasie Platforma obiecała w kampanii 2011 roku metropolię, to jasne. Ale jaki PLUM? - pytałem bezradnie.

    - Śliwka, z angielska, kompot, że wpadli…

    - Nie ma mowy, nikt tego nie zrozumie.

    Cóż, jak to bywa, ugiąłem się. PLUM pojawiał się potem na łamach niemal każdego dnia przez… co najmniej 1410 dni, bo tak długo nie udawało się z ustawą zbyt wiele zrobić, a nazwa PLUM znalazła się nawet w interpelacjach poselskich. Władza się zmieniała, projekty upadały, kolejni posłowie wgryzali się w temat, połowa regionalnej reprezentacji poselskiej się do nas nie odzywała.

    Aż wreszcie w ostatni wtorek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ojców sukcesu, jak zwykle, jest dużo. Trochę szkoda, że nie zdobyto się na podziękowania tym wszystkim posłom, dziś w opozycji, którzy co prawda nie doprowadzili sprawy do końca, ale jednak dzielnie walczyli, często z własnym środowiskiem politycznym. Dla zachowania równowagi, można by też wspomnieć o sławetnej wizycie wiceminister cyfryzacji z PO (minister Boni unikał tematu), na którą w 2012 roku w Katowicach wszyscy liczyli, a która wykazała się brakiem taktu, a właściwie to i kompetencji.

    Prawda jest taka, że gdyby to ode mnie zależało, to za ojców metropolii uznałbym czytelników DZ, którzy szczególnie żywo reagowali na naszą akcję i niezmiennie zagrzewali nas do boju.

    Gdyby jednak otrząsnąć się z tych wspominek starego wiarusa, to mamy dziś sytuację następującą. Jest ustawa, w połowie roku będzie metropolia, która w pełni zacznie działać od nowego roku. Pełnomocnikiem i najważniejszą na tym etapie figurą jest, z mocy ustawy, prezydent Katowic. Potem ukonstytuuje się zgromadzenie (po jednym członku z każdej gminy), a następnie wybrany zostanie przewodniczący zarządu, który dobierze sobie współpracowników (jeszcze 4). Metropolia ma własne dochody (5 procent z PIT mieszkańców oraz składki gmin).

    Tyle technikaliów. Jak wykorzystamy tę ustawę dla dobra aglomeracji? Rok temu, może dwa, firma doradcza PwC zatytułowała raport na temat śląskiej metropolii symbolicznie: „Śląski diament wymaga lepszego szlifu”. Wskazywała w nim, że najmocniejszymi stronami Katowic (w ujęciu także metropolitalnym) jest doskonałe położenie, infrastruktura, rynek pracy, uczelnie wyższe i absolwenci oraz dość zdrowe finanse. Po stronie problemów mamy natomiast niekorzystny wizerunek, trudną sytuację demograficzną, stosunkowo małe kwoty pozyskiwane z UE.

    Widać więc, gdzie czeka nas najwięcej pracy. Dobrze, gdyby jak najszybciej przejść technikalia, choć - przewiduję, widząc ruchy w niektórych miastach - bez tarć się tutaj nie obędzie. Jakie konkretnie miasta w metropolii? Kto szefem metropolii? Gdzie jej siedziba? A pamiętajmy, że na horyzoncie jeszcze wybory samorządowe, po których bardzo wiele może się zmienić (bo w grę mogą wejść nie tylko preferencje mieszkańców, ale i zakazy administracyjne - np. dwukadencyjność prezydentów, burmistrzów, wójtów).

    Polityka więc bez wątpienia wejdzie w paradę ważnej cywilizacyjnej szansie, przed którą stoi aglomeracja śląsko-zagłębiowska (konurbacja, ściśle rzecz biorąc). Z jednej strony: po 8 latach politycznych przepychanek powinniśmy być właściwie przyzwyczajeni. Ale z drugiej strony: powinniśmy już rozumieć, że nie mamy ani miesiąca do stracenia. Świat dawno docenił fakt, że metropolie działają lepiej. Mamy więc teraz na Śląsku ważne zadanie: nie tylko dobrze się zorganizować, ale również pokazać wszystkim w Polsce, że metropolia ma sens. Trójmiasto nam się przyjrzy, podobnie Warszawa. Do roboty.

    PS. Dziękuję za słowa poparcia, które usłyszałem i przeczytałem po tym, jak wstawiłem się za Bytomiem, walczącym o siedzibę metropolii. Pewnie, że nie jest to najbardziej palący dziś problem, jednak załatwienie tej sprawy po myśli bytomskich radnych, mogłoby być symbolem śląskiej zgody wokół metropolii. A także - jak uwielbiają mówić sportowi sprawozdawcy - „dobrym prognostykiem na przyszłość”.

    ZOBACZCIE FILM: opinie polityków po podpisaniu ustawy metropolitalnej w Katowicach


    Czytaj także

      Komentarze (13)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Wylismy piersi!

      Matka Bosak (gość)

      Zgłoś naruszenie treści

      Racja - bo dobre piersi, to połowa sukcesu! A moze i sexu?

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      nadzieja

      tadek (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

      Mam nadzieję, ze lwią część kosztów tego kolejnego potworka administracyjnego, przejmie polskojęzyczny DZ, jego wydawca, Polska Presse, a także pan Twaróg, promujący tą kolejną administracyjną...rozwiń całość

      Mam nadzieję, ze lwią część kosztów tego kolejnego potworka administracyjnego, przejmie polskojęzyczny DZ, jego wydawca, Polska Presse, a także pan Twaróg, promujący tą kolejną administracyjną hybrydę.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Autonomiczny ras(ś)owy ludek górnosląski kwiczy radośnie od kilku dni

      Śmiech (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 7

      Jak przystało na ras(ś)owych nieuków ze stajni gorzelikowej, nie przeczytali nawet Polskiej Ustawy Metropolitarnej a już wybierają stolice Ślonskiego Państwa Metropolitarnego i zbierają dechy na...rozwiń całość

      Jak przystało na ras(ś)owych nieuków ze stajni gorzelikowej, nie przeczytali nawet Polskiej Ustawy Metropolitarnej a już wybierają stolice Ślonskiego Państwa Metropolitarnego i zbierają dechy na budowę płotu żeby gorole z Polski nie przeniknęły do nowego Ślonskiego Państwa Metropolitarnego hahahahahazwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Dupkiem jestas

      aa (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

      aa

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      redaktorek dał znowu głos

      kazek (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

      Panie Twaróg czy edukację historyczną i geograficzną zakończył pan nim zaczął? Śląsk się panu ze wszystkim i zawsze kojarzy. To najlepszy argument, żeby zniszczyć tego rodzącego się potworka w...rozwiń całość

      Panie Twaróg czy edukację historyczną i geograficzną zakończył pan nim zaczął? Śląsk się panu ze wszystkim i zawsze kojarzy. To najlepszy argument, żeby zniszczyć tego rodzącego się potworka w zarodku. Jeżeli podobne głupstwa powtarzają enteligenci, to co myśleć o ćwierćinteligentach wychowanych przez takie gazetki jak DZ.zwiń

      Zdjęcie autora komentarza
      budżet Katowic to 1,5 mld zł

      Hans bleib do

      Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

      budżet "metropolii" to 250 mln zł buahahahaha
      znowu polski pis na wodę, fotomontaż. Kikut samorządności na warszawskiej smyczy

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      ciekawe dlaczego tu i teraz takie poczynania ?

      Jeśli ktoś wmawia propagandowo przez Zielonych (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

      że człowiek jest na równi ze zwierzętami, to to mi śmierdzi narodowym socjalizmem
      Narodowy Socjalizm ma wiele twarzy, z jednej pragnie dać ludziom wszystko
      tylko skąd to wszystko jest, ano stąd...rozwiń całość

      że człowiek jest na równi ze zwierzętami, to to mi śmierdzi narodowym socjalizmem
      Narodowy Socjalizm ma wiele twarzy, z jednej pragnie dać ludziom wszystko
      tylko skąd to wszystko jest, ano stąd że w pierwszej kolejności Narodowy Socjalizm
      odbierze w formie różnych podatków i pokus pt. Maluch dla każdego obywatela PRL
      Oczywiście na przedpłaty tz. jeśli pan pani wpłaci na wymarzone AUTO serwowane
      w obietnicach partyjnych, to zgodnie z obietnicami partyjnymi dostanie wymarzone
      AUTO po okresie umownym 2- lat, zaznaczam po okresie umownym 2-lat !!!

      Tz. że Kowalski, Nowak czy Rybak może ale nie musi, na obiecane przepłacone AUTO...

      I tu wraca prawo Archimedesa - nie koniecznie ciało zanurzone w cieczy musi być
      wyparte przez tą ciecz, ponieważ nauka dzisiejsza zatrzymała się na niektórych
      zdobyczach niejakiego Nobla ojca i istoty co dało ludzkości DYNAMIT
      I tutaj są dwa aspekty prawdy ojca DYNAMITU CHCIWOŚĆ I rozwój
      Jak dotąd CHCIWOŚĆ miała przewagę nad rozwojem
      Niedawna śmierć Rockefellera z biegiem czasu i przestrzeni została przedstawiona
      bardzo ale to bardzo skromnie w mediach " Żył sobie powiedzmy CZŁOWIEK
      i zmarł w wieku 101 lat ( gdyby to dotyczyło osoby naturalnie żyjącej i zejścia )
      to media by roztrwoniły by swój cały m,majątek aby nagłośnić ten fakt.

      I tu nasuwa się CHCIWOŚĆ rozpaczająca się ramionami pomiędzy kowalskim
      millerem a ludem co za pstryknięciem przełącznika mnożą problemy dla ...

      KOnieczne jest jasne spojrzenie na dzień dzisiejszy miller walczy z napływem
      Kowalski walczy przeciw napływowi ale na przeszkodzie staje narodowo socjaldemokratyczne
      ustrojstwo, które zagarnia myślenia - jak z tego gnoju stworzonego przez nas samych
      możemy coś jeszcze wycisnąć na własne potrzeby ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,zwiń

      Zdjęcie autora komentarza
      Gris Got maine fanatische, etnische, metropolitische, raśistische kameraden...

      Sandman

      Zgłoś naruszenie treści / 3 / 12

      Kruppa wom zarozki za te 5 procynt od podatku naściongo roztomajtych inwestorów. Z Kielc, wom naściongo. Z Krakowa wom naściongo. usw. A te inwestory zapłacom za kampania Kruppy. I tak sie to...rozwiń całość

      Kruppa wom zarozki za te 5 procynt od podatku naściongo roztomajtych inwestorów. Z Kielc, wom naściongo. Z Krakowa wom naściongo. usw. A te inwestory zapłacom za kampania Kruppy. I tak sie to wszyjsko krynci...zwiń

      Zdjęcie autora komentarza
      piękna mi "metropolia" z Siewierzem i Sławkowem

      Hans bleib do

      Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

      gdzie zagłębiowskie kundle szczekają d.pami


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Dupą szczekają tylko na uober-hakenkrojca

      f2 (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 9

      Musiałeś się włóczyć po okolicy.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      no a co zrobić jak ze Spodka do Katowic jest 10 minut a Drezna 8 godz ??

      no a co zrobić jak ze Spodka do Katowic jest 10 minut a Drezna 8 godz ?? (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      no a co zrobić jak ze Spodka do Katowic jest 10 minut a Drezna 8 godz ??

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Metropolia nie przestaje zdumiewać i zachwycać...

      O⚒ S (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

      ....które swoją wielkością i urodą słynie na cało Europa .To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze Metropoli
      Śląsk kraj bardziej zachodnI
      i bardziej przemysłowym, a więc przybliżo nos do krajów...rozwiń całość

      ....które swoją wielkością i urodą słynie na cało Europa .To pięknie, gdy człowiek jest dumny ze Metropoli
      Śląsk kraj bardziej zachodnI
      i bardziej przemysłowym, a więc przybliżo nos do krajów wyżej rozwiniętych.,od swojego początku jestysmy w strefie wpływów europejskich

      czego nie mozna powiedzieć o drugiej stro.........zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      kibel urodził mysz

      rysiek (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      Myśli spisane w kiblu.

      Najnowsze wiadomości

      Zobacz więcej

      Najczęściej czytane

      DZ poleca

      Wideo

      Gry On Line - Zagraj Reklama