Smolorz: Metropolia „Brzęczyszczykiewice”

    Smolorz: Metropolia „Brzęczyszczykiewice”

    Paweł Smolorz

    Dziennik Zachodni

    Aktualizacja:

    Dziennik Zachodni

    Smolorz: Metropolia „Brzęczyszczykiewice”
    Przy okazji ustanowienia metropolii, cudowne dziecko cesarza Uszoka poległo w prymitywnej bitwie o jej nazwę. Prezydent Sosnowca tak wystraszył „królewicza z Młyńskiej”, że ten pitnął z ringu jeszcze przed gongiem.
    Smolorz: Metropolia „Brzęczyszczykiewice”
    Urzędujący prezydent Katowic dopiero rok temu pozbył się oficjalnie swojej „opatrzności na etacie”, znaczy swojego politycznego ojca, czyli poprzednika Piotra Uszoka, i właściwie dopiero teraz przyszło mu podjąć historyczną decyzję. I od razu pośliznął się na sosnowieckim bananie i przejdzie do historii już nie tylko jako kolejny włodarz firmujący galerie handlowe z papyndekla, hipsterski high life, daktyle nad sztuczną rzeczką z przybrzeżnym haźlem, ale przede wszystkim jako symbol śląskiej spolegliwości.


    CZYTAJCIE TEŻ:
    Silesia, GZM, a może Wielkie Katowice? O co chodzi z nazwą dla związku miast

    Kompleks „wasserpolaka”, wyssany z mlekiem matek Polek „ludowych”, który mojemu pokoleniu, czyli pokoleniu prezydenta Marcina Krupy, nadal radzi, by się nie wychylać, został wykorzystany przez zagłębiowskie know-how. Taka farsa; prezydent Chęciński ugrał swoje na podobno nieistniejących już animozjach śląsko-dąbrowskich. To dowodzi, że Zagłębiacy, w drabinie polskiej „ewolucji” społecznej, zawsze byli lepiej od Ślązaków przystosowani do życia.

    Poza śląską dumą (akurat tu najmniej istotną) jest jeszcze w sprawie metropolii efekt marketingowy, który może zostać spartaczony. Bo nie jest prawdą - a tą myślą podobno kierował się nasz katowicki spec od negocjacji - że „nazwa ma trzeciorzędne znaczenie”. W biznesie liczy się brand, a w metropolii chodzi o biznes.

    Więc idziemy w świat z brandem w stylu „Brzęczyszczykiewice”, zamiast targować się pod wielowiekową łacińską marką „Silesia” (bo w języku obcym nie ma Zagłębia!), rozpoznawalną na całym świecie. „Made in Gornoslasko-Zaglebiowska Metropolia”. A co to?



    Czytaj także

      Komentarze (106)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Schadenfreude

      kazek (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

      Rzeczywiście nazwa jest nieprzetłumaczalna, ale to problem idiotów, krtorzy wymyślili coś takiego jak wojewodztwo sląskie w obecnym kształce. Niech teraz jedzą tę żabę.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Proponuję "Metropolia Chebzie"

      f2 (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 9

      Cały świat bankierów od razu będzie wiedział co to za region i ustawi się w kolejce po przydział inwestycji.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Jo mom lepszy pomys

      Francik Posypa (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 8

      A niy lepij - "Sosnowiecko Metropolia filatelystow" na terytorium Gorolowic to je Zaguymbio? Co niy dobry pomys - filatelista drugi zorty (f2)?

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Panie Smolorz to zadziwiające rzesz haiterów z Polski

      walczy ze Ślązakiem który nie został uznany przez PO (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 6

      ci haiterzy obrońcy dobrego imienia Polskości mają ten jedyny wymarzony rząd z rodu PiS
      od prawie dwóch lat mogą dokonywać samodzielnych wyborów, nie zwracając na opozycje
      Większość w...rozwiń całość

      ci haiterzy obrońcy dobrego imienia Polskości mają ten jedyny wymarzony rząd z rodu PiS
      od prawie dwóch lat mogą dokonywać samodzielnych wyborów, nie zwracając na opozycje
      Większość w parlamencie III RP jest jednoznaczna stawia głos zgodnie z partyjnym
      wymogiem PiS, odczucia ich wyższości można zauważyć na każdym zakręcie.

      COŚ tutaj nie tak poszło skoro to COŚ tak manifestuje co dziennie swoją wielkość

      Dzisiaj jest trudno się zorientować przeciętnemu obywatelowi raz nacjonaliści
      a innym razem lewacy, jedni obrzucają drugich ale nic z tego nie wynika ...

      To tak ja wybory w USA wielkie zdobycze głosujących, pokazały manipulacje
      w maszynach do głosowania mija pół roku a tu dalej jest ten sam wołodia z saszom
      co co czyni wielkie zagrożenia dla świata- czasami są w to wplątywani Prusacy jako straszak
      dla małorolnych - ale coś tu nie gra Habsburgowie czy Hohenzollernowie przestały istnieć
      po pierwszej wojnie światowej, car Rosji został zamordowany w początkach rewolucji
      Sowieckiej przyniesionej w walizkach dolarów z USA czy lub Wartburga fajne auto
      a le tylko dwusuw.

      Dzisiaj Niemcom wmawia się że multi kulti to jedyny propagowany kierunek dla rozwoju państwa
      Polakom że Ślązacy to Prusacy, ale niedawno na wiecach Śląskich na koszulkach
      Pisano Ni Miemiec Ni Polok ino Ślonzok, potem narracja zmieniła i pisano Ni Polok ino Śonzok
      Parę lat temu MN z okolic Opola czyli Śląska GÓRNEGO jakim są tak samo Katowice
      nalatywała na wszystko co Śląskie z okręgu czarnego Śląska, Ślązacy pozostali Ślązakami
      pomimo że 600 lat byli oderwani od Polski Jagiellonów Sobieskich Wazów czy Sasów
      kolejność nie ważna i kilku pomiędzy niemi - to nie ma sensu bo każdy z tych przywódców
      Polskich był lennikiem albo mówiąc oględnie Ruskich lub Niemieckich i działał na polecenie tego kto mu płacił.
      Ślązacy po 600 set latach powrócili do macierzy, ale po co mieli powracać przecież oni są u siebie
      i nie muszą wracać do żadnej macierzy.

      Ciekawe kiedy w tym kraju nad vistulom zrozumieją że Szewc Dratewka który ten jedyny
      poskromił Smoka, nie wiem czy Wawelskiego czy nie, ale gadzinę doprowadził do rozpaczy
      co ze smutku przed jutrem wybuchła w sobie...

      Legendy są dobre dla naiwnych ale czy legenda nie mówi że gadzina nie pożerała
      bydła w koszernym przejęciu stworzonym przez gadzinę ...

      Ten świat sam się zakłamuje raz 8G jednomyślnie wprowadza pakiet klimatyczny
      a po wyborach sierotka 7G zostaje pozbawiona głównego darczyńcy
      i myśli co z tym fantem zrobić, ba nawet domaga się zadość uczynienia za
      swoje posługi.

      Program Śląska z przed kilku lat był dobrym programem, odizolować się o twórczości
      i twórców SiFi którzy emerytom podnoszą emeryturę o 8,5 zł a sami mając kwotę
      wolną od podatków w ilości 27 tysięcy - przecież dzisiejszy przeciętny emeryt
      nie dogoni jeźdźca z wiejskiej za 100 lat

      Twórcy Vistuli nie są pijani ale wy tak.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Co ma wspolnego zaglombie z Gornym Slaskiem?GRANICE!

      Oberschlesier (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 9

      "Zagłębie Dąbrowskie – region geograficzno-historyczny w zachodniej Małopolsce, na pograniczu z Górnym Śląskiem..."


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Oberschlesier

      nawet polacy się zorientowali (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      że COP centralny okrę przemysłowy to coś na modłe robienia debili z polaków

      Polak głupi przed szkoda i po szkodzie.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      jedno jest w 100 % pewne

      Buhahahahah (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

      Sandman jest był i będzie głupi ale ten co z nim wdaje się w dyskusję jest jeszcze głupszy


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Buhahahahah

      stwierdził że partyjne (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4

      organy mogą napisać lub wskazać coś co jest zgodne z motłochem czyli narodem

      ÓF Buhahahahah (gość) 04.06.17, 15:49:56 ma zamiar rozkładać na czynniki pierwsze
      idiotów biorąc przykład z idiotów...rozwiń całość

      organy mogą napisać lub wskazać coś co jest zgodne z motłochem czyli narodem

      ÓF Buhahahahah (gość) 04.06.17, 15:49:56 ma zamiar rozkładać na czynniki pierwsze
      idiotów biorąc przykład z idiotów ze swojego otoczenia.

      Sandman Buhahahahah przebiegłe zwierzątko o maślanych oczkach

      jedno jest w 100 % pewnezwiń

      Zdjęcie autora komentarza
      Gris Got prusofile. Za Niymca to był ordnung, nicht war?

      Sandman

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 16

      Taka autonomia by już dawno prusoki zrobili. A wy byście sie radowali, prężyli radośnie swoje wyciągnięte prawe ręce i śpiewali hajli, hajlo. Nich war Ślonojcze? hehehehe


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Sandmann

      Yjwald (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4

      To bol richtig Ordnung, taki Ciul jak ty, by tak dugo niy smrodziol

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      deine wahr, ist nicht wahr

      pszczyniok (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

      nicht wahr ?

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      sandman, staro ciulo,

      Tyta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 7

      jak prawe rynce wyciągalo, to sie hajli, hajlo niy śpiywalo.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Leko poprawka - Tyta

      Francik Posypa (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

      Niy gorsz sie na mie Tyta, ale musza Cie trocha poprawic. Bo ta spjywka leci inaksij, nisz jom Poloki pokrynciouy.
      Sam mosz pjyrszo sztrofa i link na spjywanie:

      ...Ein Heller und ein Batzen, die...rozwiń całość

      Niy gorsz sie na mie Tyta, ale musza Cie trocha poprawic. Bo ta spjywka leci inaksij, nisz jom Poloki pokrynciouy.
      Sam mosz pjyrszo sztrofa i link na spjywanie:

      ...Ein Heller und ein Batzen, die waren beide mein.
      Der Heller ward zu Wasser, der Batzen ward zu Wein.
      Ja, der Heller ward zu Wasser, der Batzen ward zu Wein.
      Heidi, Heido, Heidi heido, ha, ha,
      heidi, heido, ha, ha
      heidi, heido, hei, ha, ha, ha, ha, ha.

      http://www.lieder-archiv.de/ein_heller_und_ein_batzen-notenblatt_300681.htmlzwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Gris Got Sandman przeciętniaku historyczny !!!!

      Chris LaRose: (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      https://www.youtube.com/watch?v=aEED7EO3SLw

      Heili Heilo (A Pennsylvania German Song)

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Cosz sam dużo pisać

      pszczyniok (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

      Jak boło 1000 lot tymu,tak je i dzisioj.
      Wszyske unie,pszijaźnie poszły w PIZDU.
      Wto kocho poltoni dzisioj we Ełropje ???.
      Z polactfym max.pora lot i inne narody majom pełno żić.
      Tan norod je...rozwiń całość

      Jak boło 1000 lot tymu,tak je i dzisioj.
      Wszyske unie,pszijaźnie poszły w PIZDU.
      Wto kocho poltoni dzisioj we Ełropje ???.
      Z polactfym max.pora lot i inne narody majom pełno żić.
      Tan norod je psychicznie cołki czos NADUPCONY,PONKT
      Cołki czos kcom sie bić,yno niy majom czym,chamerykony i tak wom kopnom we ŻIĆ !!!zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      BRYNO BRYNICZANIN jaRUŃ Z CCCP=PÓlaK

      777 (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1


      Polak,

      by się (gość) 03.06.17, 06:22:00

      Zgłoś naruszenie treści
      Już oceniłeś tę opinię.
      / +7

      wykazac wyważa otwarte już drzwi! Polak, każdą krytykę uważa za zamach na państwo lub naród!...rozwiń całość


      Polak,

      by się (gość) 03.06.17, 06:22:00

      Zgłoś naruszenie treści
      Już oceniłeś tę opinię.
      / +7

      wykazac wyważa otwarte już drzwi! Polak, każdą krytykę uważa za zamach na państwo lub naród! Polak bez uzdy jest faktorem niepokoju - dlatego już raz zniknął z mapy Europy. Prosze zwrócic uwagę, jakiego galimatiasu sprokurował swoją reinkarnacja w 1918 roku. Po 45 roku, mając cały Śląsk do dyspozycji, urządził go tak, by mendy typu ŁOREGUANO mogły pieprzyc o terytorialnej i ludnościowej mniejszosci w tak skrojonym dla " wyższych " celów pseudo województwie. Takimi prymitywnymi sposobami nie przysparzacie sobie przyjaciół, przykład kresów wschodnich niczego was nie nauczył. I tu i tam, weszliście waszymi brudnymi butami do ich czystych łóżek!!!!zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Oregano i panie Chęciński

      powinniście zrozumieć (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

      wasza polityka prowadzi do ukłonu w stronę Ferkel
      wiecej multikolti jak za całym hohsztaplerskim
      mawianiu ludności Śląska czy Zagłębia

      Oregano - Konstytucja III Maja to przekręt na skalę...rozwiń całość

      wasza polityka prowadzi do ukłonu w stronę Ferkel
      wiecej multikolti jak za całym hohsztaplerskim
      mawianiu ludności Śląska czy Zagłębia

      Oregano - Konstytucja III Maja to przekręt na skalę światową
      z jednej strony wmawia się Polakom że to nowoczesność i pierwsza
      No jak pierwsza to jest najlepsza - a z drugiej strony w tej samej konstytucji
      zostały wymazana tak tak wymazane zapiski że Polaka to kraj chrześcijański
      Najważniejsze nastąpi, w tamtym czasie nawet sam KLER nie zaprotestował
      to jest fakt niezrozumiały, a dzisiaj nawet ją popiera
      Oregano Czy można mieć pretensje do Franciszka że bredzi przez sen? zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Chęciński racji nie ma, ale zwady powodują Ślunzoki

      Oregano (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3 / 13

      Miało być od razu województwo katowickie i teraz metropolia katowicka, a tak przepychamy się o coraz to głupsze nazwy. A jak szanowny redachtór nie rozumie, że ktoś na Zagłębiu nie ma ochoty być...rozwiń całość

      Miało być od razu województwo katowickie i teraz metropolia katowicka, a tak przepychamy się o coraz to głupsze nazwy. A jak szanowny redachtór nie rozumie, że ktoś na Zagłębiu nie ma ochoty być częścią Silesii, bo już rzygać mu się chce jak za każdym razem jak wyjmuje dowód widzi "śląskie" to może zróbmy tak - bez zwady i wycofywania się nazwijmy metropolię "Zagłębie Dąbrowskie" i przyjmijmy flagę biało-zielono-czerwoną, a z początkiem 2018 województwo przemianujemy na Zachodnio-Małopolskie. Usuniemy z sejmiku żółty i niebieski razem z tym pseudo adlerkiem i zastąpimy go królewskim orłem w koronie na białym i czerwonym tle. Wtedy rozumiem, że szanowny pan redachtór wykaże zrozumienie i bez jęknięcie pogodzi się z sytuacją. Prawda jest taka, że zbyt dużo już pruskiego badziewia wypełnia śląską przestrzeń publiczną. Śląsk to Polska czy się to panu redachtórkowi, RAŚolom, czy inkszym bRudnym afom podoba czy nie.zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Oregano

      Chęciński racji nie ma, ale zwady powodują Ślunzoki (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

      Oregano Ślunzoki czy jak to sandman nazywa Szlzireirzy

      Bo to i to nie jest reformowalne, no może w gwarze z wulca

      Oregano nie zachowuj się jak uchodźca bo możesz zostać zaproszony przez ferkel do...rozwiń całość

      Oregano Ślunzoki czy jak to sandman nazywa Szlzireirzy

      Bo to i to nie jest reformowalne, no może w gwarze z wulca

      Oregano nie zachowuj się jak uchodźca bo możesz zostać zaproszony przez ferkel do tańca,
      a wtedy Chęci poznania świata mogą pogodzić ze Szarmą

      Oregano - Szarma to taki mało postrzegany posiłek dla tłumu
      jest obfity da się zjeść ale na dłuższe żywienie okazuje się toksyczny....

      Oregano porównaj ilość KEBABÓW prowadzonych przez znawców Kebabów
      na Śląsku i Wawie - nie przyrównuj jakiejś Maryski co prowadzi Kebab
      do swojej samooceny ???zwiń

      Najnowsze wiadomości

      Zobacz więcej

      Najczęściej czytane

      DZ poleca

      Wideo

      Gry On Line - Zagraj Reklama