Twaróg i nowa partia regionalna: Nie traktujcie nas jak...

    Twaróg i nowa partia regionalna: Nie traktujcie nas jak dzieci

    Marek Twaróg

    Dziennik Zachodni

    Aktualizacja:

    Dziennik Zachodni

    Twaróg i nowa partia regionalna: Nie traktujcie nas jak dzieci

    ©Dziennik Zachodni

    Tylko proszę, nie traktujcie nas jak dzieci... Od rana piszemy dziś o jednej partii regionalnej, jaką zamierzają stworzyć Ruch Autonomii Śląska i Związek Górnośląski, dwie ważne organizacje lokalne. Słowo stało się ciałem kilkadziesiąt minut temu, kiedy jeden z liderów RAŚ, wicemarszałek Henryk Mercik, i szef ZG Grzegorz Franki ogłosili oficjalnie swe zamiary.
    Twaróg i nowa partia regionalna: Nie traktujcie nas jak dzieci

    ©Dziennik Zachodni

    Wszystko pięknie brzmiało. Chcemy partii regionalnej, która zadba o nasze, regionalne interesy. Powalczymy o jakość życia na Śląsku, dobre drogi, komunikację, służbę zdrowia, czyste powietrze. Nie chcemy, by rządziły nami partie centralne. Musimy się zjednoczyć, wspólnie można więcej.

    Dużo było o samorządności, że ważna, że potrafimy się zorganizować, bo historia, bo tradycja, bo przed wojną pokazaliśmy.
    Święte słowa. Gdy jednak „Dziennik Zachodni” zadał liderom kluczowe pytanie, miny zrzedły. A pytanie to dotyczyło postulatu autonomii. Bo od odpowiedzi na to pytanie zależy wszystko w tym projekcie: czy jest przełomowy dla RAŚ, czy jest przełomowy dla ZG, czy jest przełomowy dla śląskiej sceny politycznej. Ale odpowiedzi nie było. Było dukanie o samorządności, która to przecież przed wojną była autonomią i że jest jakieś dziedzictwo. „Ale czy będzie postulat autonomii?” – dopytujemy raz jeszcze. Odpowiedź: „Będzie postulat samorządności” albo „Nie straszymy…” i tak dalej. Komunały i wata.

    Wszystko i nic. Nikogo nie urazić. O niczym nie powiedzieć. Nie tędy droga, nie traktujcie nas – dziennikarzy – i nas – ewentualnych wyborców – jak idiotów. Chcemy jasnej deklaracji. Czy to oznacza odejście od głupiego celu dotyczącego autonomii dla Śląska w 2020 roku? Wszyscy wiemy, że to jest kluczowe, że to jest (chcemy czy nie chcemy) oś śląskiej dyskusji. Że to będzie decydować, kto za wami pójdzie i w jakiej liczbie. Nie uciekajcie od prostych odpowiedzi. Tylko proszę, nie traktujcie nas jak dzieci...

    Gość Dnia DZ i Radia Piekary. Franki: Partia Śląska? ZG i RAŚ stworzą nowe ugrupowanie regionalne - ZOBACZ WIDEO:


    Czytaj także

      Komentarze (30)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Panie Redachtorze

      Polska to dzifny kraik co sie trzima Vistuli jak Gorzołki (gość)

      Zgłoś naruszenie treści

      Świat według i wokół PO ( dla małorozwiniętychwtemacie Platforma Obywatelska)
      Lata wczesne od 2000 i dalej nawet skromne filmidła TVN objawiły zaczyn gerujący
      na obywatelach III RP co straszyły...rozwiń całość

      Świat według i wokół PO ( dla małorozwiniętychwtemacie Platforma Obywatelska)
      Lata wczesne od 2000 i dalej nawet skromne filmidła TVN objawiły zaczyn gerujący
      na obywatelach III RP co straszyły z ambony Sejmidła z wsi polskiej o natarciu
      niejakiej Frau Steinbach kreując tą panią jako OGRZYCĘ atakującą na domostwa
      biednej przesiedlonej Polskiej rodzinny z kresów wschodnich która, była tak oczywiście
      atakowana przez Frau Steinbach że lękliwość dokonała wylewu krwi do mózgu
      że poparcie dla tej partyjnej partyji Lubowiczów Marksa wytworzyła tak silny
      toksyczny odczyn że drobni wyborcy przestraszyli się że istnieje zmartwychwstanie
      i ten niedobry chłopak na H ... zwróci się o swoje ziemie.
      Tak odbywał się świętojański zjazd zwolenników wczesnoporonnej Platformy Obywatelskiej.
      Nie minęło parę lat a pan Olechowski lider ( lider to z języka saskiego)
      porzucił tą partyjkę bez prawa na przyszłość ???

      Słowa Jrosława wzbudziły pewien komfort dla PO który, ogłosił że ...
      "Ślązacy to odwieczna opcja Niemiecka" wyborcy tej partyjnej świty wznieciły
      pewien mały dyskomfort wzniecając ogień olimpijki w prowizorycznym
      wyścigu, dążenia do władzy
      Czy wyborcy mają pewne wyobrażenie że wybierając III-PZPR nie mają wpływu
      na ich manipulacje przecież to oni są władzą suwerennie wybraną przez obywateli.
      Tak tak to Władza suwerennie wybrana przez obywateli, obywateli którzy po tym skarleją
      ja zarzynane świnie na swoich wybranych przedstawicieli.
      Przecież wy obywatele ich wybraliście w suwerennych wyborach potem na nich
      rzucacie łajno krowie wystarczy przeczytać komentarze uczestników wyborów przymusowych
      ogólnopolskiego towarzystwa |Przymusowego Leczenia Psychiatrycznego |
      Aby mieć obraz stanu gospodarki Państwa Polskiego.

      Slogany i hasła uśredniające aby wybór był jasny, jedni podatni są kreowani
      na modłę przyjmowania Imigrantów zarobkowych ( nie uchodźców wojennych)
      Niemcy nie są tak głupie jak to wmawia się czytelnikom czy oglądaczom TV narodnaja

      Dlaczego KOMUNIZM jest rozdrabniany na czynniki pierwsze w EU aby zastraszać
      i szczuć obywateli EU przeciw sobie, raz tęczowym ruchom się wmawia że są ponad prawem
      co ich środowisko mało rozwinięte podejmuje mordercze kroki dla swojej chciwości ...
      ( związki partnerskie podstawą do tworzenia rodziny - )
      Istnieje pewna opcja która twierdzi że Bóg istnieje - tylko czyj Bóg i w jakiej postaci...

      Są ugrupowania co niosą pewien odczyn nie do odrzucenia które, mówią ...
      jeżeli Bóg nie istnieje ( nie ważne kim jest bóg dla tych co sobie przyswoili za boga )
      to wyobraźmy sobie świat bez Boga ( a na to zwolennicy Boga czy klocki LEGO
      wsypane do pomarańczowego BĘBENKA , wstrząsane przez tysiąclecia
      w chaosie są zdolne do wybudowania domu w którym, może zamieszać człowiek)
      Cenna uwaga, dzisiaj jest wielu BOGÓW i czy to powtórka z mitologii Greckiej
      zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Psy szczekają

      a karawana (życie) (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      idzie dalej.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      karawan/

      # (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1


      Trzeba tylko uważac, żeby sie nie załapać raczej na karawan.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Uwielbiam Gorzelika, mój dziadek też jest z Przemyśla

      Damian (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

      Nie ma lepszych Hanysów, niż my - chłopaki z Podbeskidzia


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Uwielbiam Adolfa

      mój dziadek (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

      też był z Braunau. Nie ma lepszych Poloków jak chłopaki z cysarskiego, uwielbiali go.

      Zdjęcie autora komentarza
      Gris Got Raśiożyty.Chciołbych sie zapytać, czy dali twierdzicie że Polska to małpa?

      Sandman

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

      Czy może dostaliście już inne instrukcje z zentralle? hehehehehehe
      Myśla że dogodocie się z ZG wspaniale. Oni kofają Polske i wy kofacie Polskę. Nicht war?


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Sandman

      QUIZ - Czy znasz język śląski? (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

      Dopasuj słowo do opisu
      Język śląski nie jest łatwy. Mieszkańcy innych części Polski są bezradni, bo niczego nie rozumieją....rozwiń całość

      Dopasuj słowo do opisu
      Język śląski nie jest łatwy. Mieszkańcy innych części Polski są bezradni, bo niczego nie rozumieją.
      http://www.dziennikzachodni.pl/quiz/3124,czy_znasz_jezyk_slaski_dopasuj_slowo_do_opisu,q,t.html

      Ale także Ślązakom zdarzają się pomyłki. Jak dobrze znasz śląski? Dopasuj słowa po śląsku do opisu. Ale ty chyba do nich nie należysz Sandman?zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      sandmanku

      Tyta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

      a czamu by my mieli zmiynic zdanie?
      90 lot widac, ze za gorola sie nic niy zmiyniolo,
      niycywilizowano holota ze wschodu dalij ruinuje Slonsk,

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Sandman

      tyś mało rozwinięty (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

      nie umiesz napisać swojej myśli tylko powtarzasz frazesy bez pokrycia
      PO dzisiaj to małostkowa partyjka a ty ciągle nawołujesz do PO

      Ciekawy brodaty gość z ciebie bez pejsów - Komunizm to...rozwiń całość

      nie umiesz napisać swojej myśli tylko powtarzasz frazesy bez pokrycia
      PO dzisiaj to małostkowa partyjka a ty ciągle nawołujesz do PO

      Ciekawy brodaty gość z ciebie bez pejsów - Komunizm to rodzinne ...zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Sandman

      aby nie być posądzony o germanizmy (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

      proponuję PiSownię "nicht wahr?"

      Ograniczaj się do ślimtania, ale nie proponuj j. Śląskiego jako gwary

      Twoja gwara to obiekt prześmiewczo-porównawczy - proponuję ......rozwiń całość

      proponuję PiSownię "nicht wahr?"

      Ograniczaj się do ślimtania, ale nie proponuj j. Śląskiego jako gwary

      Twoja gwara to obiekt prześmiewczo-porównawczy - proponuję ...

      https://www.youtube.com/watch?v=w3AsLr8YwPQ

      .......................co ten Kabaret Moralnego Niepokoju - GWARA miał na myśli
      tworząc takie skromne widowisko na temat GWARY??????????????????????zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Dupcys bercik fleki

      A co do małpy - (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

      To nie my, to były premier UK porównał Polaków do małp. Borok małpy.

      Zdjęcie autora komentarza
      Wreszcie powstała Partia dla wszystkich mieszkańców Śląska

      BlogMarasa

      Zgłoś naruszenie treści / 7 / 5

      Jak dzieci to traktuje nas Warszawa, skłócając między sobą.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Jestem z Katowic i kocham Legię

      Sławek (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

      I nikomu nic do tego


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Sławek, gorolu

      Tyta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

      przeca my Slonzoki niy poradzymy nic za to,
      ze ci Ponboczek rozum odebrol

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Sławek

      to że masz odmienną ORIENTACJĘ (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      to nie wmawiaj innym że są odpowiedzialni za spalenie tęczy
      na Placu ZBAWICIELA w Wawie

      Takie pizdolino jeździ po włoskich (faszystowskich) Gleise-ch

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      autonomia

      Herbert (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

      Autononomia to nie jest wynalazek przedwojenny lecz istniał już dawniej jako statuty WOLNYCH PAŃSTW STANOWYCH ciekawe iż nie istniały takowe na terenie RZECZPOSPOLITEJ


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Polska nie ma tradycji federacyjnych, co dzisiaj jest jej atutem

      Kormelowice Zeitung (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

      Jest trochę mniejszości narodowych i wystarczy. Co ciekawe, wszystkie (łącznie z Niemiecką Mniejszością) opowiedziały się przeciwko powoływaniu sztucznej szlonckiej mniejszości narodowej.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Kormelowice Zeitung

      ty kundlu mówisz o mniejszościach (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      to skomentuj Ukraińców we Wrocławiu jako mniejszość

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Brawo!

      Kris (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

      Przez lata sympatyzowałem z ZG, ale do Sejmiku głosowałem na RAŚ. Brawo Panowie! Wreszcie dobra decyzja. A zawodzeniem zaskoczonego red. Twaroga się nie przejmujcie.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Macierz

      Zyga (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

      Precz z rasiokami.Dumny Ślązak w mojej kochanej Ojczyźnie Polsce.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Zyga

      Ziemie Oświęcimskie czy Siewierskie (gość)

      Zgłoś naruszenie treści

      to także Śląsk i tak ma być, Śląsk nie jest po drugiej stronie VISTULI

      nie można dzielić rdzennej krainy Śląska zgodnie z komitetem
      wyborczym KONKLAWE

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Ślonzoki Razem

      Henderusimus (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 9

      A to że Ślonzoki Razem już kończą zbieranie podpisów pod statutem partii o tej samej nazwie w DZ milczenie srogie. No cóż ulubieniec DZ Gorzelik już nie ma czym mamić bo Autonomia 2020 idzie w...rozwiń całość

      A to że Ślonzoki Razem już kończą zbieranie podpisów pod statutem partii o tej samej nazwie w DZ milczenie srogie. No cóż ulubieniec DZ Gorzelik już nie ma czym mamić bo Autonomia 2020 idzie w stertę kompromitacji, no to Mercika (nie mylić z Myrcikiem od Kupki) SZEFUNIU wystawił, żeby tak jak Jedność Górnośląską uwaliłzwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Millionen unterszriftyn, Roczniok?

      Miglanc (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

      To ty, Rocznioczku sam dupisz fleki? Forzicynder i tyn kiery wyforsztelowoł Erse Szyzlongpartai Oberschlesien? Tyn kiery nazamlowoł millionen unterszriften? Kaj łone som, pytom kaj? Pewnikiym...rozwiń całość

      To ty, Rocznioczku sam dupisz fleki? Forzicynder i tyn kiery wyforsztelowoł Erse Szyzlongpartai Oberschlesien? Tyn kiery nazamlowoł millionen unterszriften? Kaj łone som, pytom kaj? Pewnikiym kieryś do haźla wynios.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Już nie wiem

      A może Sandman ma rację (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 14 / 11

      Czy RAŚ tak jak inne partie tylko walczy o stołki?
      Przerażające!


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      A...

      Tyta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

      a kto o nie, nie walczy?


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Ty też tytol walczysz o stołek?

      f2 (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3 / 8

      Masz już coś na oku w rasiu?


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      f2

      opanuj swoje rasistowski zapędy Polskie Lewackie (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3

      najwięksi rasiści to Lewacy od czasów opublikowania
      dzieł Marksa zwolennika KOMUCHA KOMUNIZMU

      ten rozdział należy otworzyć - rozdział komunizmu
      myśli co wymordowała więcej ludzi na tej...rozwiń całość

      najwięksi rasiści to Lewacy od czasów opublikowania
      dzieł Marksa zwolennika KOMUCHA KOMUNIZMU

      ten rozdział należy otworzyć - rozdział komunizmu
      myśli co wymordowała więcej ludzi na tej planecie ...zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      f2, gorolu,

      Tyta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2

      jo walcza ino o jedna noga z tego stolka,
      coby ci niom przidupcyc.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      francy 2

      Herbert (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

      Nójlepszy przykład walki o stołek to wyprawa smoleńska możesz wsiąś za sterami F16 i poleciec dej przykład F2 jak sie walczy zamiast opluwac RAS


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      O franco

      f2 (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

      To tobie f2 kojarzy się z samolotem, bo mnie nie. Poza tym ja nie opluwam rasia. Jest jeszcze gorzej.

      Najnowsze wiadomości

      Zobacz więcej

      Najczęściej czytane

      DZ poleca

      Wideo

      Gry On Line - Zagraj Reklama