Ważne
    Twaróg: Powstanie śląskie. Dwie kwestie w pięć lat, więc...

    Twaróg: Powstanie śląskie. Dwie kwestie w pięć lat, więc może się uda

    Marek Twaróg

    Dziennik Zachodni

    Aktualizacja:

    Dziennik Zachodni

    Twaróg: Powstanie śląskie. Dwie kwestie w pięć lat, więc może się uda
    Za chwilę 95. rocznica III powstania śląskiego, skromne obchody zaplanowane, uchwała sejmiku przyjęta, a niedługo też początek debaty nad tym, jak uczcić stulecie zrywu. W końcu może to okazja do opowiedzenia Polsce o być może najważniejszym wydarzeniu śląskiej historii. Pardon - o centralnym punkcie naszej narracji historycznej, tak się teraz mówi.
    Twaróg: Powstanie śląskie. Dwie kwestie w pięć lat, więc może się uda
    Mamy więc dwie kwestie do przedyskutowania. Pierwsza - to marketing. Jak opowiedzieć światu o powstaniach śląskich tak, jak Warszawa opowiedziała o powstaniu warszawskim, albo chociaż Poznań o powstaniu wielkopolskim. Dlaczego tam opowieść jest spójna, komunikat jasny, działania promocyjne skuteczne. Tamte zrywy wszyscy znają. Naszych powstań nie.

    Kwestia druga - bagatela - zgodzić się co do tego, jak widzieć powstania śląskie.
    Ludzi małej wiary w tym miejscu przepraszam, nie sądzę, by dali się przekonać, że kiedykolwiek śląska zgoda w tej kwestii nastąpi. Czy jednak nie należy próbować? Jako że pięć lat przed nami, mamy komfort niespiesznej refleksji.

    Spójrzmy więc na ostatnią uchwałę sejmiku w sprawie uczczenia rocznicy. W końcu to nasi wybrańcy, reprezentują nas w regionalnym parlamencie, głos ludu. Ogłosili m.in. że „sejmik pragnie upamiętnić burzliwy okres walk o przynależność państwową Górnego Śląska i ich uczestników. W latach 1919- 1921 starły się różne wizje przy-szłości regionu. Poświęceniu polskich działaczy plebiscytowych i powstańców z Wojciechem Korfantym na czele odrodzona Rzeczpospolita Polska zawdzięczała uzyskanie większej części górnośląskiego okręgu przemysłowego.”

    Czytając zdanie po zdaniu, nie ma tu jakiejś większej wątpliwości. To był burzliwy okres, były różne wizje przyszłości, było poświęcenie, a odrodzona RP zawdzięcza powstańcom, co zawdzięcza. Dlatego zdziwiłem się, gdy wyczytałem u cenionych przeze mnie ludzi, że to skandal, że wizja RAŚ i że tak dalej. Bo jak to, że wszystkich upamiętniać i czy na pewno także Selbstschutz Oberschlesien? No bo jakby nie patrzeć, byli uczestnikami powstania.

    Jednak właściwie - uderzyłem się w czoło - dlaczego się dziwić? Wszak radni to politycy, sejmik to ciało polityczne, uchwała sejmiku to przejaw politycznego działania. Uzasadnione jest oczekiwanie, że polscy politycy podkreślą w takiej uchwale polski interes dawnych wydarzeń. A więc, że złożą hołd „powstańcom śląskim, którzy walczyli o polskość Górnego Śląska, a ich wytrwałość i męstwo doprowadziło do zjednoczenia z państwem polskim” (to fragment uchwały sprzed pięciu lat). I tyle, żadnych „uczestników” i „różnych wizji przyszłości”.

    Czy uzasadnione oczekiwanie, że politycy tak się zachowają, można pogodzić z równie uzasadnionym - ale z naukowego punktu widzenia - historycznym wyważaniem racji i próbą całościowego spojrzenia na spór? Nie żadne tam deprecjonowanie zrywu i relatywizowanie historii, nie rozwadnianie racji, po prostu spojrzenie z lotu ptaka.

    To jasne, że podobne pytania historia i polityka stawiają nam w kontekście wielu wydarzeń. Mamy trochę czasu, stać nas na Śląsku na to, by spokojnie o tym porozmawiać. Może gdy ustalimy na początek, co tak naprawdę chcemy w 2021 roku opowiedzieć światu, łatwiej nam będzie wziąć się do roboty.

    TWITTER: @MAREKTWAROG

    *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
    *Co za tragedia! Wybuch gazu zniszczył blok w Jaworznie. Czy to samobójstwo?
    *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
    *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będziei zachwycone
    *Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

    Czytaj także

      Komentarze (87)

      Dodajesz komentarz jako: Gość

      Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

      Liczba znaków do wpisania:

      zaloguj się

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Przepraszam redaktorze Twaróg

      ale ten pan z panem czy pani z panem (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

      pt. Sandman czy filatelista i czasami . nie są przyczynkiem prowokacji?


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Ty synku przeproś Redachtora za tych obleśnych Ślonzojczów z RAŚiu kierzy piszą świństwa na forum

      Sandman (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

      Na tym forum średnio co trzeci komentarz napisany przez Ślonzojczów zawiera antypolskie, żydożercze i pronaziolskie akcenty. Nikt tego nie moderuje. Wielokrotnie zgłaszałem te najgorsze komentarze...rozwiń całość

      Na tym forum średnio co trzeci komentarz napisany przez Ślonzojczów zawiera antypolskie, żydożercze i pronaziolskie akcenty. Nikt tego nie moderuje. Wielokrotnie zgłaszałem te najgorsze komentarze do usunięcia. I co? I NIC! Nic się nie stało i te świńskie komentarze wisiały sobie tygodniami nadal. Gdyby nie to, że IP sandmana zostało zablokowane na Der DZ, to pomyślałabym, że nikt nie czyta tych zawiadomień o naruszeniu forum. hehehehe pajace zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Gott segne Oberschlesien

      Oberschlesier 3 Generation (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

      Moja Familia pochodzi z za Buga. Podczas Wielkiego Glodu, moj Opa zjadl 24 Ukraincow, moja Oma zjadla 26 Ukraincow ( ja, ja, Kannibalismus, es ist wahr). W 1945 moja Familia zostala przesiedlona...rozwiń całość

      Moja Familia pochodzi z za Buga. Podczas Wielkiego Glodu, moj Opa zjadl 24 Ukraincow, moja Oma zjadla 26 Ukraincow ( ja, ja, Kannibalismus, es ist wahr). W 1945 moja Familia zostala przesiedlona (vertrieben) z Kresow do Beuthen/ Oberschlesien. A teraz wszyscy z mojej Famili czuja sie Gornymi Slazakami ze zorientowaniem na Niemcy. Jestesmy za wyzwoleniem naszej Nowej Ojczyzny (Unsere neue Heimat) spod nielegalnej okupacji polskiej i polaczeniem z Wielkimi Niemcami. So wahr uns Gott helfe. Grüße aus Beuthenzwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      ciekawe jak by Godoli nasi ŚLUNZOKI , gdyby Powstań NIY było

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 6 / 18

      a niymce do 1945 na caluśkim SLUNSKU bez przerwy rządzili?
      jeśli byłoby jeszcze komu GODAĆ, to byłby C U D.
      Dolny Slunsk pokozoł co niymce zrobili ze ŚLUNZOKOMI...zlikwidowaoli ich z ok. 1 mln....rozwiń całość

      a niymce do 1945 na caluśkim SLUNSKU bez przerwy rządzili?
      jeśli byłoby jeszcze komu GODAĆ, to byłby C U D.
      Dolny Slunsk pokozoł co niymce zrobili ze ŚLUNZOKOMI...zlikwidowaoli ich z ok. 1 mln. do ... 3 (słownie TRZECH) wsi , gdzie jeszcze siem GODKOM posługiwano- czyli ok. 300 osób, z ok. 1 mln.

      Najlepij widać jak ŚLUNZOKI GODAJOM w NIYMCACH dzis---RYJOKA BOJOM SIE OTWORZYĆ coby niymce niy skopcyli co ze WASSERPOLOCKOMI majom do cynienia.

      tyle jest warta wasza folksdojczowska "troska" o GODKE i TOŻSAMOŚĆ ŚLUNSKOM- G...

      zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      . (gość) 25.04.16, 18:37:19

      Bajkopisarze dzisiaj zostali doradcami (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

      tych co dzisiaj ponoć z klucza wyborczego dowodzą

      Jak bydziesz mioł wiela kluczy to zostaniesz Klucznikiem....?

      Ino nie wiem czy ty wiesz co sie do ciebie godo

      Do gorola sie godo że to modro...rozwiń całość

      tych co dzisiaj ponoć z klucza wyborczego dowodzą

      Jak bydziesz mioł wiela kluczy to zostaniesz Klucznikiem....?

      Ino nie wiem czy ty wiesz co sie do ciebie godo

      Do gorola sie godo że to modro kapusta, a gorol godo
      ja też lubię czerwoną kapustę - wspólny mianownik to kapusta
      ale przymiotnik pozostaje w innej kulturze...zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      złoto-modro Łod wjeków

      nieufny wobec goroli .. (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 17 / 2

      A to wszyjstko zaczło sie łod tego, kiej na Ślonsk zaczli przyjyżdżać ludzie z roztomajtych czyńści czyli gorole Ślonzoki niy byli tymu radzi


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Nie pitol mi tu gupot.

      otto (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

      Slazakom nie bylo do niczego potrzebna walka w tzw Powstaniu. Mieli okazje wypowiedziec sie w Plebiscycie i SIE WYPOWIEDZIELI. Zaklinanie rzeczywistości nic nie da. Te zadymy robotnicze na OS...rozwiń całość

      Slazakom nie bylo do niczego potrzebna walka w tzw Powstaniu. Mieli okazje wypowiedziec sie w Plebiscycie i SIE WYPOWIEDZIELI. Zaklinanie rzeczywistości nic nie da. Te zadymy robotnicze na OS to wynik Polskiego terroryzmu , tak jak Polska akcja LOM TERRORYZM W CZYSTEJ POSTACI. zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Mosz recht, Ślązacy nie byli radzi przyjezdnym.

      Uoberkormelowicecajtung (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 14

      "Przy germanizacji Górnego Śląska przeprowadzono akcję osadniczą, tzw. kolonizacja fryderycjańska. W samym tylko roku 1763 osiedlono na Górnym Śląsku 61 tys., zaś przez następne 40 lat ok. 110 tys....rozwiń całość

      "Przy germanizacji Górnego Śląska przeprowadzono akcję osadniczą, tzw. kolonizacja fryderycjańska. W samym tylko roku 1763 osiedlono na Górnym Śląsku 61 tys., zaś przez następne 40 lat ok. 110 tys. Niemców." (Wikipedia).

      Ślązacy nie byli radzi przyjezdnym, czemu później dali wyraz w Powstaniach Śląskich.zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Wcześniej przy najazdach mongolskich

      filatelista (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

      I epidemie dżumy, cale połacie ślaskiej ziemi opustoszały, bo owcześni Ślazacy zostali wybici lub zmarli. Na ich miejsce przybywali owczesni Gorole z rożnych stron świata. Ale rozumiem, że tytki,...rozwiń całość

      I epidemie dżumy, cale połacie ślaskiej ziemi opustoszały, bo owcześni Ślazacy zostali wybici lub zmarli. Na ich miejsce przybywali owczesni Gorole z rożnych stron świata. Ale rozumiem, że tytki, karlusy i inksze abfale maja sztambuch od narodzenia Chrystusa, hehehezwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      oczywiście, że moja Heimat to cały Sląsk 2020

      nieufny wobec goroli . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

      Jak gorole po przyjeżdzie na zachód O/S gasili światło..dmuchali na żarówka.

      Za Bugiem niektórzy tyle morgów ziemi mieli że nie byli w stanie całej do wagonu wsypać tego którym ich wywozili i...rozwiń całość

      Jak gorole po przyjeżdzie na zachód O/S gasili światło..dmuchali na żarówka.

      Za Bugiem niektórzy tyle morgów ziemi mieli że nie byli w stanie całej do wagonu wsypać tego którym ich wywozili i teraz się o majątek upominają. zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Nieufny, to są stereotypy na temat goroli

      Uoberkormelowicecajtung (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 2 / 12

      O tych żarówkach najczęściej stare omy godały żeby ukryć, że same były dmuchane.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Uoberkormelowicecajtung

      i taka jest ta wasza (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

      kultura wschodu dalekiego (Ural) czy bliskiego...
      lub, a może twoja kultura została poddana
      kłamstewkom czynu politycznego, co nigdy nie
      pokrywało się w rzeczywistości?

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      fana na wietrze!!!!

      korfanciorz (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

      Ze korfanciorz jest naiwny to prowda !!!! Jak im korfanty obiecol 5morgow pola i krowa to prali sie o ta polska jak gupki!!!! ico? polska im dala ????? biedy w trzi d.....y !!!! Przyszol adik i...rozwiń całość

      Ze korfanciorz jest naiwny to prowda !!!! Jak im korfanty obiecol 5morgow pola i krowa to prali sie o ta polska jak gupki!!!! ico? polska im dala ????? biedy w trzi d.....y !!!! Przyszol adik i wybuchla wojna !!!! podpisywali VL dwoma rynkoma i darli na front jako miemce az gwizdalo !!!! 45rok !! Nastol czas dobrobytu PRLu ico? dostali oniformy powstancow i blachy na piersi ze ich krzywiolo!!!! jezdzieli po szkolach i osprawiali dzieciom jak ta ana od zadku brali !!!! przyszol 90rok w miemcach placom Os renta !!! ico ? darli do Reichu po renta az gwizdalo !!!! Taki jest slonzok !!!! mocny i gupi !!!! Glück auf OS !!!!!zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      RAŚtapowcy, jesteście persona non grata na Śląsku! Zrozumiano? No...

      Sandman (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 8 / 19

      Boże mój, jak jo niy ciyrpia RAŚtapowców. Te ochydne kreatury dr Gorzeliksteina sa dla mnie gorzij niż kożuch z mlyka. fuj. Gorzij niż szpinak błeee...


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Tyn pieron mo coś ze kożucha

      filatelista (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 6 / 11

      W przemyskim jes pieronsko zimno i kożuch jak znod.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      filatelista

      po co robisz z siebie idioty (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

      to jest dopiero bełkot ?


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      oooo RAŚtapowcy łagodnieją?

      Sandman (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 3 / 9

      Czujecie się słabsi RAŚtapowcy, że takie łagodne komentarze pociskocie? A gdzie chamskie wyzwiska? Nie ma? Czujecie koniec lebry. hehehehe Strach wos oblecioł. Skarzycie sie jak jakie mięczaki. tfu

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Jerona, mom to samo

      filatelista (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 10

      Ta kozioleninowsko bródka, chudzienko szłapka i szczurkowato lacha. Jak go widza, mom dreszcze, heksa mie ciśnie i pressa mi sie dźwigo.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Ciekawostki przyrodnicze z Kormelowic

      Uoberkormelowicecajtung (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 11

      W Kormelowicach jeden wyhodował królika bardzo do chudzieńkiego podobnego, zwłaszcza w uśmiechu z odsłoniętymi górnymi ząbkami. Umyślił sobie, że po rozmnożeniu zarobi na wypożyczaniu królików na...rozwiń całość

      W Kormelowicach jeden wyhodował królika bardzo do chudzieńkiego podobnego, zwłaszcza w uśmiechu z odsłoniętymi górnymi ząbkami. Umyślił sobie, że po rozmnożeniu zarobi na wypożyczaniu królików na doroczne marsze. Będą kicały z fanami jak Pyiter. zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Jeronie, to mono tyn przemyski firerek

      filatelista (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

      Jes ze tych udomowionych hazoków. Pieronie, genetyka i szlonzko nauka robi srogi postęp.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      od goroli oddzielo nos niewielko rzeczka Brynica.

      Zygfryd ; ) (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

      Śląsk kraj bardziej zachodnI i bardziej przemysłowym, a więc przybliżała nos do krajów wyżej rozwiniętych


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      a łod Niymców WIĘKSZA, Odra.

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 7 / 12

      Dla niymców jesteście tylko wasserPOLACKEN, nic wiyncyj , nic mniyj.

      Więc nie podstawiaj kopyt żabo wodna, tam gdzie niemcy KONIE kują.

      hehehe


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      gorole chytać wartko za kofry i wracać curik tam skund zeście sie przikludziły!

      Zygfryd ; ) (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 11 / 4

      Śląsk był lepiej uprzemysłowiony i rozwinięty niż gorole

      ,jak by Śląsk był by małym państwem to z czasem by był gospodarczo bardziej rozwinięty niż nie
      jeden kraj ,my mom naszo historia i kultura


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Zygfryd

      Uoberkormelowicecajtung (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 4 / 13

      Gdyby, gdyby, gdyby, a tu wieki minęły i ani razu Śląsk państwem nie był. Po wielkim dobrobycie został jedynie ślad w postaci wodzionki, która swoim skomplikowanym (he, he) składem świadczy o...rozwiń całość

      Gdyby, gdyby, gdyby, a tu wieki minęły i ani razu Śląsk państwem nie był. Po wielkim dobrobycie został jedynie ślad w postaci wodzionki, która swoim skomplikowanym (he, he) składem świadczy o zasobności gospodarczej. Patrz "Cholonek". Po kiełbasę trzeba było się przekradać na polską stronę pod ostrzałem niemieckiej straży granicznej. Środkiem płatniczym był kradziony z kopalni karbid.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Szanowny panie redaktorze, jak zawsze : politycy tworza historie i nie z lotu ptaka ,tylko z wiezy

      Oberschlesier (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

      Po pierwsze: problem marketingu odpada, bo kogo interesuja tzw. „powstania“ , ktorych nigdy nie bylo ?
      Po drugie: jak widziec cos, czego nie bylo?
      Moze lepiej przedstawic historie z lat 1919-21...rozwiń całość

      Po pierwsze: problem marketingu odpada, bo kogo interesuja tzw. „powstania“ , ktorych nigdy nie bylo ?
      Po drugie: jak widziec cos, czego nie bylo?
      Moze lepiej przedstawic historie z lat 1919-21 taka jaka byla, a nie z lotu ptaka , lub z wiezy spadochronowej….
      zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      sandmanku,

      Tyta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 16 / 5

      niy dupscie flekow i tonij polckij propagandy,
      to niy bola niynawisc do prostych Ślonzoków,
      yno odwet za zamordowanych Ślonzoków przez polskich bandytow i zadymiarzy,
      wie man in den Wald...rozwiń całość

      niy dupscie flekow i tonij polckij propagandy,
      to niy bola niynawisc do prostych Ślonzoków,
      yno odwet za zamordowanych Ślonzoków przez polskich bandytow i zadymiarzy,
      wie man in den Wald hineinruft, so schallt es wieder heraus!,
      tako malo zasada w zyciu,
      po polskiymu to,
      jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom. abo jakos tak.zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      "prości Ślonzocy" - Da liegt der hund begraben tytka...

      Sandman (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 10 / 15

      Dlo wos Niymcow "prości Ślonzocy" to (byli, hihihihi) ci kierzy siedzą cicho na rziciach i zadupiają na wos na grubie abo w hucie. Ale ci kierzy godajom, że som Polakami (a ściśle mówiąc -...rozwiń całość

      Dlo wos Niymcow "prości Ślonzocy" to (byli, hihihihi) ci kierzy siedzą cicho na rziciach i zadupiają na wos na grubie abo w hucie. Ale ci kierzy godajom, że som Polakami (a ściśle mówiąc - Polokami), to wywrotowy element. Beztoż sie niy lybiymy tytka. I beztoż juzaś na Śląsku bydzie sie dzioło. no chyba, że prziwrecie te wasze pruskie ryże pomyjoki... Prziwrecie? No...zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      @Sandmenel

      karlus (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

      Skoro już odważyłeś się 71-letni purcie zagadać po niemiecku to na pewno zrozumiesz to przysłowie: " Alter schützt vor Torheit nicht" czyli w języku polckich okupantów Śląska: " Wiek nie broni...rozwiń całość

      Skoro już odważyłeś się 71-letni purcie zagadać po niemiecku to na pewno zrozumiesz to przysłowie: " Alter schützt vor Torheit nicht" czyli w języku polckich okupantów Śląska: " Wiek nie broni przed głupotą"!
      Najlepiej przekonał się o tym twój "father", keremu to tuplikował po ryjoku sztajgier prusko-niemiecki na Leningrubie...

      Nicht war - polcki przygłupie?zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      karlus, to podejrzany typ

      Uoberkormelowicecajtung (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 6 / 12

      Za grosz nie ma śląskiego wychowania, cały przesiąknięty językiem wyniesionym z pod szynku. Wyraźnie swoimi wpisami na forum chce zatrzeć własne mętne pochodzenie.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      uober...

      Tyta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

      mętne pochodzenie., to mosz ty zabrynicki Abfallu.

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Zadziwiająca jest zwierzęca nienawiść tutejszych forumowych Niemców wobec Powstańców Śląskich.

      Sandman (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 10 / 15

      We wrześniu 1939 Niemcy ze zwierzęca nienawiścią mordowali złapanych Powstańców. Czym to uzasadnić, że taki niby kulturalny naród niemiecki tak bardzo nienawidził prostych Ślązaków? Moim zdaniem to...rozwiń całość

      We wrześniu 1939 Niemcy ze zwierzęca nienawiścią mordowali złapanych Powstańców. Czym to uzasadnić, że taki niby kulturalny naród niemiecki tak bardzo nienawidził prostych Ślązaków? Moim zdaniem to trauma klęski poniesionej przez Niemców w Powstaniach. Niemcy tak nienawidzili Ślązaków, że nawet gmach Muzeum Śląskiego rozburzyli. Oczywiście teraz już u Niemców tej nienawiści nie widać, hihihihi, No przynajmniej poza tym forum, bo tutejsze komentarze aż roją się od nienawiści do Powstańców.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Czas posypać łby popiołem i wyznać grzechy...

      karlus (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 17 / 9

      Wiele negatywnego powiedziano i napisano o polakach, bo oni o sobie to tylko w superlatywach! Wszystkie Polaki to niewinne lelije i aniołki bez skazy!

      Prawda jest jednak brutalna.
      Aby nie być...rozwiń całość

      Wiele negatywnego powiedziano i napisano o polakach, bo oni o sobie to tylko w superlatywach! Wszystkie Polaki to niewinne lelije i aniołki bez skazy!

      Prawda jest jednak brutalna.
      Aby nie być posądzonym o stronniczość, przytoczę słowa m.in. Woltera - syna "narodu francuskiego", tak ukochanego przez Polskę i polaków, a w latach 1921-1939 kolaborującego z Polską.
      Po francusku to brzmiało tak:
      "Un polonais – c’est un charmeur; deux polonais – une bagarre; trois polonais, eh bien, c’est la question polonaise."
      czyli w tłumaczeniu na język polski:
      "Jeden Polak to istny czar, dwóch Polaków – to awantura, trzech Polaków – och, to już jest Polski problem."
      Wolter w Polsce krytykował przede wszystkim anarchię i nietolerancję, zgubną dla Polski. W poemacie O prawie przyrodzonym pisał: "Polak równie w swych czynach jak w mówieniu śmiały,
      Słowem jednym bieg Seymu zatrzymuje cały".

      Poznał się na polakach również Ich wielki poeta Jan Kochanowski. W Pieśni o Spustoszeniu Podola pisał:
      "Cieszy mię ten rym: Polak mądry po szkodzie.
      Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
      Nową przypowieść Polak sobie kupi
      Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi."

      I na koniec słowa króla polckiego węgierskiego pochodzenia Istvána Báthorego czyli Stefana Batorego:
      "Polacy, mimo męstwa, naród płochy, wytrwałości nie ma, zabawę woli niż pracę… Fantazji dużo, ale gdy się na słowa wyczerpią, do czynu ochoty i siły brak."

      Czas posypać łby popiołem - filateliści, Śmiechy i reszta basztardów z cielmickiej guberni...zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Co do Woltera

      filatelista (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

      Przeszedł kiedyś do niego znajomy i zobaczył futro, cenne futro. Okazało sie, że to rosyjski prezent za teksty, te, ktore przytoczyłeś o Polakach. Prawda tegoż Woltera nie interesowała, tylko kasa,...rozwiń całość

      Przeszedł kiedyś do niego znajomy i zobaczył futro, cenne futro. Okazało sie, że to rosyjski prezent za teksty, te, ktore przytoczyłeś o Polakach. Prawda tegoż Woltera nie interesowała, tylko kasa, misiu kasa.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Wy RAŚtapowcy z tyj rozpaczy to niedługo do komiksu o Tytusie sięgnięcie, hehehehe

      Sandman (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 7 / 15

      Karłus przipomino złodzieja kiery złapany z ręką w cudzej kieszeni wrzeszczy "łapać złodzieja". Oj mordowało wasze państwo, oj mordowało. Oj przyjmowaliście ustawy raśistowskie. Oj urzędy wasze...rozwiń całość

      Karłus przipomino złodzieja kiery złapany z ręką w cudzej kieszeni wrzeszczy "łapać złodzieja". Oj mordowało wasze państwo, oj mordowało. Oj przyjmowaliście ustawy raśistowskie. Oj urzędy wasze klasyfikowały ludzi rasowo. Oj koleje wasze żelazne woziły ludzi do gazu a państwo wasze płaciło kolejom pora marek od przewiezionego Żyda. Przemysł śmierci. byliście w nim trybikami, a teraz polecacie innym posypywanie głów popiołem
      Pisz karłus. Pisz więcej. Pokazuj co mocie w głowach. Nos Ślązaków to nie zaskakuje, bo wos znomy jak zły szeląg. Za długo byliście naszymi sąsiadami, żebyśmy wos nie znali. Pisz synek.zwiń

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      karlus,

      Tyta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 14 / 4

      juz skoncz z tym posypywanieym popiolym,
      bo jeszcze ftory z "nich" leb do zeleznioka wcisnie.

      szykownyj niydzieli Ci winszuja, przi kawie i kolocu.

      ;-))


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      @Tyta

      karlus (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 12 / 6

      No i wykrakałeś z tym żeleźniokiem ;-)
      Pokazał się przipalony łeb cielmicki i bredzi coś o mordowaniu, RAŚ-u i o jakiś kolejach...
      Myślisz, że jego głupota jest wrodzona, abo na kursach OHP się...rozwiń całość

      No i wykrakałeś z tym żeleźniokiem ;-)
      Pokazał się przipalony łeb cielmicki i bredzi coś o mordowaniu, RAŚ-u i o jakiś kolejach...
      Myślisz, że jego głupota jest wrodzona, abo na kursach OHP się tego nabawił?

      Kołocz z posypkom był tym razem z Dębieńska, a kawa mocna i aromatyczna :-)
      Szykownej niedzieli Ci życza!
      3V się!zwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Kołocz, dobrze ,że niymce to wymyślili

      . (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 9

      bo folksdojcze niy miołyby co jeść.

      hmhmhm.


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      .

      Tyta (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

      ale cie Ponboczek pokarali,

      :-(

      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Panie redaktorze niejakie Poljaki mimo updku komuny tkwia w historycznej blazenadzie Gebelsowskiej

      otto (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 12 / 8

      do dzisiaj, Prosze o wyjasnienie polskiego klamstwa historycznego ZIEMIE ODZYSKANE???? Odzyskane to sa ziemie co byly pod zaborami. A co ma z tym wspolnego Slask??? Slask to takie ziemie...rozwiń całość

      do dzisiaj, Prosze o wyjasnienie polskiego klamstwa historycznego ZIEMIE ODZYSKANE???? Odzyskane to sa ziemie co byly pod zaborami. A co ma z tym wspolnego Slask??? Slask to takie ziemie odzyskane jak dla Hitlera w 1939r byla Polska hehehezwiń


      Autor komentarza nie dodał zdjęcia
      Uottronek, ujawnij kogo tutaj reprezentujesz?

      Uoberkormelowicecajtung (gość)

      Zgłoś naruszenie treści / 5 / 10

      Bo jak tak za Niemcami obstajesz, to przeca tam już władza kalifatu. Przy twoim baranim łbie może dojść do pomyłki. Oni są nadzwyczaj sprawni w uboju rytualnym.

      Najnowsze wiadomości

      Zobacz więcej

      Najczęściej czytane

      DZ poleca

      Wideo

      Gry On Line - Zagraj Reklama