Ważne
  Twaróg: Taki transfer z polityki do biznesu mówi wiele o...

  Twaróg: Taki transfer z polityki do biznesu mówi wiele o słabości do pieniędzy

  Marek Twaróg

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Twaróg: Taki transfer z polityki do biznesu mówi wiele o słabości do pieniędzy
  Taki transfer z polityki do biznesu mówi wiele o słabości do pieniędzy. Ale jeszcze więcej o braku prestiżu instytucji państwa. Dyskusja o nominacji Małgorzaty Sadurskiej, szefowej kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, na członka zarządu PZU, koncentruje się na nepotyzmie i potencjalnie wysokich zarobkach nowej menedżerki.
  Twaróg: Taki transfer z polityki do biznesu mówi wiele o słabości do pieniędzy
  Oto dowiedziałem się z ust jakiegoś polityka PO, że za 90 tysięcy, które ma podobno dostawać Sadurska, może sobie już po miesiącu kupić takie, a nie inne auto. A internet natychmiast podpowiedział, że ledwie jeden dzień na jej stanowisku wystarczy, by kupiła sobie jakąś najlepszą na rynku komórkę. Trochę w tym zabawy, trochę zawiści, trochę wściekłości.

  Szukałem wśród swoich znajomych na Twitterze - z każdej strony politycznej sceny - jakichś argumentów za tą nominacją.
  W gronie ludzi rozumnych i honorowych - nikt nie podjął się obrony tej decyzji. Oczywiście, zabrzmiało, że za „PO też tak było”, ale konkretnych argumentów za - brak. Dlatego przyjmuję, że jedynym wytłumaczeniem tej nominacji jest kuriozalne i pokazujące niskie standardy władzy wyjaśnienie posła Suskiego: „W zarządzie PZU potrzeba osoby, która zna program PiS. Po to, żeby realizowała program rządu, który repolonizuje rynki kapitałowe i uczciwie zarządza majątkiem Skarbu Państwa”.

  W tym przedziwnym transferze polityczno-biznesowym widać jednak coś znacznie więcej niż kumoterstwo. Zastanawiające, że w Polsce, po 25 latach demokracji, status instytucji politycznych jest tak niski, że przejście do biznesu uważa się za awans. Że najważniejsze urzędnicze stanowisko w najbardziej prestiżowej instytucji administracji państwowej (ściślej, według prawa to „organ pomocniczy prezydenta RP”), czyli Kancelarii Prezydenta RP, opuszcza się ot tak, po to, by usiąść w fotelu członka zarządu (nawet nie prezesa) spółki finansowej.

  Nawet gdyby widzieć w zamianie figur na tym miejscu jakiś zręczny plan prezydenta, próbę emancypacji, zaczątek samodzielnego działania, fakt jest taki, że szefowa Kancelarii Prezydenta RP przechodzi na stanowisko w biznesie, a wszyscy - od polityków po zwykłych wyborców - uznają to za życiowy awans. Jakieś tam służenie Polsce, etos służby publicznej, a może godność urzędnika państwowego, dawno odstawiliśmy na bok. Oczywiście, oficjalnie politycy i urzędnicy mają pełne usta komunałów o służbie państwu, ale gdy przychodzi co do czego - mamy przykład z tak zwanych najwyższych szczebli. Liczymy zera na koncie.

  Sytuacja z Małgorzatą Sadurską wiele mówi więc o postrzeganiu instytucji państwa, ale równie wiele powiedziała nam o pozycji prezydenta RP - najpewniej wbrew intencji samego Andrzeja Dudy. Może bowiem prezydent pokazał trochę samodzielności, ale komunikat poszedł w świat inny: współpracownicy opuszczają jego pokład, gdy tylko zawoła biznes.

  PS W najbliższy wtorek#95. rocznica przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Pewnie trochę podyskutujemy, pewnie będzie trochę bitew na słowa, a także niejasności nomenklaturowych. Tego dnia w DZ obszerna rozmowa z Alojzym Lyską, pisarzem, publicystą, regionalistą, ważną postacią dla Górnego Śląska. Polecam.

  TWITTER: @MAREKTWAROG  Czytaj także

   Komentarze (5)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   przyganiał kot gracy

   tadek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   To ważna kwestia, mnie z kolei interesuje, jakie trzeba mieć zasługi, żeby zostać redaktorem polskojęzycznej gazety.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kolejny FAKE NEWS Redaktora Naczelnego

   Oregano (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   A może tak Panie Marku napisać coś o odszkodowaniach za straty wojenne. Odszkodowania za samą tylko Warszawę przekraczają 50 mld dolarów USA. Może Niemcy w końcu zapłacą nam to co są nam dłużni....rozwiń całość

   A może tak Panie Marku napisać coś o odszkodowaniach za straty wojenne. Odszkodowania za samą tylko Warszawę przekraczają 50 mld dolarów USA. Może Niemcy w końcu zapłacą nam to co są nam dłużni. Nie odpuścimy im tego, a to dobry temat na artykuł w którym nie będzie Pan musiał kłamać.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   KOmPRoMIŚ PO POLACKU

   777 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   NIYCH PIS OBSADZI STOŁKI LIBER mAFIOM P0 PIESSELU WszysKOKo BUDJET GUT TAK JAK TOWARISZ DONEK.NASZA JEZD NASZOŚĆ I NASZE INO KORYTA POjace LIBER KARTELI Z PRu.
   A PIS MUSI DAĆ SWOICH BY SIE POzbyć...rozwiń całość

   NIYCH PIS OBSADZI STOŁKI LIBER mAFIOM P0 PIESSELU WszysKOKo BUDJET GUT TAK JAK TOWARISZ DONEK.NASZA JEZD NASZOŚĆ I NASZE INO KORYTA POjace LIBER KARTELI Z PRu.
   A PIS MUSI DAĆ SWOICH BY SIE POzbyć oBCYCH POLACTWA szKOdniKUF Z E:IT PO PEŁO I PIESSELU.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pani Sadurska

   toefl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   przez prawie dwa lata kierowała kancelarią prezydenta . Tam jest zatrudnionych sporo osób . Ma wykształcenie prawnicze , ma doświadczenie zawodowe i polityczne . A więc może być członkiem duże...rozwiń całość

   przez prawie dwa lata kierowała kancelarią prezydenta . Tam jest zatrudnionych sporo osób . Ma wykształcenie prawnicze , ma doświadczenie zawodowe i polityczne . A więc może być członkiem duże państwowej firmy w zakresie takich obowiązków , jakie miała do tej pory . Ja nie widzę w tym nic złego . W państwowej firmie musi być osoba kompetentna ale i taka , do której ma zaufanie właściciel , czyli skarb państwa . zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Twoje argumenty teofilu są tak logiczne

   jak nazwa waszej partii (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

   Wy chcecie prawa i sprawiedliwości po waszemu,czyli na waszą modłę.
   Przecież musisz wiedzieć,że Polak ma w genach zgarniać do siebie.
   jak się przyjrzysz anatomii człowieka,to ręce są tak...rozwiń całość

   Wy chcecie prawa i sprawiedliwości po waszemu,czyli na waszą modłę.
   Przecież musisz wiedzieć,że Polak ma w genach zgarniać do siebie.
   jak się przyjrzysz anatomii człowieka,to ręce są tak skonstruowane,śe lepiej zgarniać do siebie,nie od siebie ,dla innych.
   A ta wasza ideologia sprawiedliwości to aż odrzuca normalnie myślącego.
   Wy jesteście tak sprawiedliwi,śe rzygać się chce.Wy jesteście pruderyjni.wstrętni,odrażający.

   No i jeszcze jedno.W was nie ma Bogą,honoru,ani prawdziwej Ojczyzny.W was jest pisowska,taka zgniła!zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama