Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zygmunt Woźniczka: Polska wydawała się proponować wielu Ślązakom lepszą opcję

Zygmunt Woźniczka
Polska była państwem należącym do grona państw zwycięskich i wydawała się proponować wielu Ślązakom lepszą opcję, niż przynależność do państwa, które przegrało wojnę i będzie musiało spłacać olbrzymie reparacje - mówi historyk, dr hab. prof. UŚ Zygmunt Woźniczka.

Rok 1922 to zwieńczenie wieloletniego procesu, w wyniku którego Śląsk wszedł do Polski. W XIX wieku zaczęło się budzić odrodzenie narodowe na Śląsku. Cały ten proces nabrał dynamizmu w okresie pierwszej wojny światowej, która została przegrana przez Niemcy. Na Górnym Śląsku pojawiły się olbrzymie trudności ekonomiczne, co wzbudziło niezadowolenie śląskiej klasy robotniczej. Buntowała się ona przeciwko głodowym pensjom i nędzy.

Z drugiej strony, pojawiło się państwo polskie za Brynicą, które stwarzało inną alternatywę. Polska była państwem należącym do grona państw zwycięskich i wydawała się proponować wielu Ślązakom lepszą opcję, niż przynależność do państwa, które przegrało wojnę i będzie musiało spłacać olbrzymie reparacje na rzecz zwycięzców. Na to nałożyła się również działalność polskich działaczy niepodległościowych. Do tego doszły także działania władz polskich i społeczeństwa polskiego, które wysyłało tutaj emisariuszy i pomagało w okresie plebiscytu, a przede wszystkim podczas trzeciego powstania śląskiego. Bez poparcia Polski nie odniosłoby ono sukcesu i nie zakończyłoby się zwycięstwem.

Ale pamiętajmy, że po zakończeniu powstania jeszcze przez wiele miesięcy toczyły się targi dyplomatyczne. Ostatecznie bardziej uprzemysłowioną część Śląska przyłączono do Polski. Na te decyzję wpłynęło przede wszystkim stanowisko Francji. Rzadko się zdarzało, by Polacy w okresie powstania mieli poparcie jednego z wielkich mocarstw. A tak było w przypadku trzeciego powstania śląskiego. Tutaj akurat w przypadku Śląska, interes Polski i części Ślązaków nałożył się na interes Francji. Francja bowiem chciała osłabić Niemcy i wolała, by ten wielki okręg przemysłowy należał do Polski.

Alojzy Lysko o włączeniu części Śląska do Polski: To przełom i wielka radość. A potem rozczarowanie [PRZECZYTAJ WYWIAD]

Lysko, Karwat i Woźniczka komentują przyłączenie części Górnego Śląska do Polski w 1922 roku - zobacz wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zygmunt Woźniczka: Polska wydawała się proponować wielu Ślązakom lepszą opcję - Dziennik Zachodni