Szczepański: Jaki los czeka górnictwo? To chora, ale wciąż...

  Szczepański: Jaki los czeka górnictwo? To chora, ale wciąż jeszcze żywa branża

  Marek S. Szczepański

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Niemal każdy kierowca przeżył trudniejsze chwile wtedy, gdy w samochodzie zawiodła opona. I nie chodzi tutaj szczególnie o zawstydzający przypadek złapania gumy przez pojazd prezydenta Dudy. Celowo nie używam słowa „limuzyna”, bo auto tak określane nie powinno w żaden sposób doświadczać tego typu defektu, zwłaszcza w pełnym biegu i na autostradzie. I jeszcze z takim pasażerem.
  No cóż - wszystko może się zdarzyć w bałaganiarskiej instytucji, w państwie oszczędzającym na wydatkach tam, gdzie skąpstwo jest cechą nad wyraz naganną. Ale szczęśliwie prezydent wyszedł z opresji cało. Zwykli kierowcy i pasażerowie łapiąc przysłowiowego kapcia, wystawiają trójkąt ostrzegawczy, sięgają po koło zapasowe i nieodzowny w tej sytuacji lewar.

  Mało kto wie, że urządzenie to w poprawnym, choć nieznośnym w tym przypadku języku polskim, nazywa się dźwignikiem.
  Jego najbardziej popularną odmianą jest podnośnik tłokowy, dźwigniowy, śrubowy czy wreszcie zębatkowy. Jak zwał, tak zwał, lewar jest ważnym przyjacielem kierowcy, zwłaszcza w dłuższej podróży. Ale instrument ten znany jest nie tylko w ruchu drogowym, ale również, a jakże, w systemie bankowym i finansowym. Wówczas lewarowanie, bez wnikania w zbędne szczegóły, oznacza finansowe wsparcie dla instytucji, firmy czy organizacji, która znalazła się na ekonomicznym zakręcie i grozi jej zazwyczaj widowiskowe bankructwo.

  W takiej właśnie sytuacji znalazły się górnośląskie kopalnie zgrupowane (do 1 V) w Kompanii Węglowej, Jastrzębskiej Spółce Węglowej czy wreszcie w Katowickim Holdingu. Chociaż nie - stawiana przez lata za wzór lubelska Bogdanka również przeżywa trudniejsze chwile, podobnie jak dwie kopalnie prywatne zasilane przez polski i czeski kapitał.

  Od ćwierćwiecza śledzę i badam losy branży, a dokładniej związanych z nią ludzi i jednoznacznie stwierdzam, że tak trudnego położenia finansowego, organizacyjnego, społecznego, marketingowego w niej nie notowano. Trzeba jasno powiedzieć, że lata reformatorskich zaniedbań, pielęgnowania bojaźliwej ciszy wobec załóg i kadr zarządzających węglem oraz nieodpowiedzialnych deklaracji ważnych aktorów sceny politycznej zrobiły swoje.

  Pamiętam bardzo dobrze wypowiedzi Donalda Tuska i Beaty Szydło, zapewniające o zachowaniu górniczego stanu posiadania i nielikwidowaniu kopalń i miejsc pracy. To w ludzkim wymiarze warto docenić i uhonorować, ale górnictwo nie może opierać się na księżycowej ekonomii, w której nie ma rachunku zysku i strat. Branża w obecnym kształcie jest bankrutem i wymaga radykalnych działań naprawczych. Daleko odważniejszych niż zawarte porozumienie w sprawie dwuletniego zawieszenia czternastek.

  Cieszy mnie ten kompromis, ale po poważnych rozmowach strony rządowej i związkowej spodziewałem się znacznie więcej. Przede wszystkim oczekiwałem dialogu nie o jednym elemencie górniczej płacy, jakim są wspomniane czternastki, mroczny obiekt pożądania pracowników spoza branży, ale o całej sytuacji finansowej instytucji węglowych.

  Płaca górników składa się z blisko 30 składników, wymaga zatem czytelnego uproszczenia i skorelowania z wynikiem ekonomicznym kopalni. Ołówkowe, czternastki, deputaty czy flapsy (zupy regeneracyjne) winny całkowicie zniknąć - na rzecz płacy czytelnej i przejrzystej, opartej na trzech filarach: płacy zasadniczej, wysłudze lat i pełnionej funkcji, za którą kryje się personalna odpowiedzialność. Oczywiście, umów zawartych należy dochowywać i ci gó-rnicy, którzy nabyli uprawnienia, winni zgodnie z prawem z nich korzystać. Chyba że branża nie jest w stanie ich realizować.

  Czy w takich przypadkach państwo, które jest w istocie właścicielem kopalń, nie powinno przejąć zobowiązań albo w cywilizowany sposób je zamknąć? To fundamentalne pytanie. W miniony wtorek (26 IV) podpisano dokument o powołaniu Polskiej Grupy Górniczej. W Międzynarodowym Dniu Solidarności Ludzi Pracy, zarazem w Święto Józefa Robotnika, czyli w symbolicznym dniu 1 Maja, ważny akt sanacji górnictwa stanie się faktem.

  Ale i tutaj pojawią się wątpliwości. Wiadomo bowiem, że trzy lub cztery kopalnie Kompani Węglowej są rentowne, a pozostałe, czyli siedem, od progu rentowności są - delikatnie mówiąc - odległe. Rozumiem, że nowy rząd, zgodnie z polityczną zapowiedzią, chce dać szanse wszystkim kopalniom, ale czy taki typ solidaryzmu nie pogrąży PGG?

  To ważne i zasadnicze kwestie, zważywszy, że w chorej, choć wciąż jeszcze żywej branży, pracuje 90 tysięcy ludzi, a wielu członków ich rodzin i kooperantów zależnych jest wprost od jej kondycji i uzdrowienia.

  *WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
  *Matura 2016: Jak pisać, żeby zdać ARKUSZE + ODPOWIEDZI + TESTY
  *Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
  * Kara za gwałt zbiorowy w Pietrzykowicach za niska! Jest apelacja
  *Pomysły na Majówkę 2016: Ciekawe miejsca i wydarzenia ZOBACZ I SKORZYSTAJ
  *Najlepsze prezenty na Komunię 2016: Dziecko będzie zachwycone

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jaki los

   Franek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

   Najwazniejsze,ze policja juz nie strzela do gornikow.Bandyci z PO i PSLu dzisiaij widza,ze mozna inaczej....

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Los górnictwa...

   @ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

   ...jest (będzie) taki sam jak w RF. Niemiec tylko bardziej brutalny z takim samym finałem jak "za miedzą" w roku 2018. Tej branży, przy obecnych rynkowych uwarunkowaniach (pomijam wszystkie inne...rozwiń całość

   ...jest (będzie) taki sam jak w RF. Niemiec tylko bardziej brutalny z takim samym finałem jak "za miedzą" w roku 2018. Tej branży, przy obecnych rynkowych uwarunkowaniach (pomijam wszystkie inne grzech przeszłości i te obecne zaniechania) rynku, cen, popytu etc. nikt i nic nie może pomóc. Górnictwo węgla kamiennego jest zagadnieniem społeczno-socjalno-politycznym bo dotyczy ok.100 tysięcy Górników, ich rodzin, zatrudnionych w przemyśle usług i dostaw dla tej branży ich rodzin etc. to są wszystko obywatele i w większości wyborcy. Powstanie PGG to tylko jeden z etapów dalszej konsolidacji całego GWK pod kierunkiem tej firmy...nie zapominać, że Prezes tej firmy posiada wszystkie upranienia syndyka...zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Los górnictwa i los górnika

   Gdyby czerpano z doświadczeń RF Niemiec (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   To sytuacja górników i ich rodzin byłaby klarowna.
   Tam długo wcześniej planowano wychodzenie z górnictwa,przygotowywano miejsca pracy w innych branżach dla górników,opodatkowano górnictwo znacznie...rozwiń całość

   To sytuacja górników i ich rodzin byłaby klarowna.
   Tam długo wcześniej planowano wychodzenie z górnictwa,przygotowywano miejsca pracy w innych branżach dla górników,opodatkowano górnictwo znacznie mniej niż inne branże i zaplanowano subwencje dla branży w tym trudnym okresie.Tam wszystko było zapięte na ostatni guzik,a w Polsce robi się wszystko z słowem na ustach nasermater.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Życie w kapitalizmie...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   o który górnicy walczyli za komuny. Oczywiście, o ile skończą wreszcie z socjalizmem i przywilejami emerytalnymi Jaruzelskiego.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama