Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szołtysek: Adwentowe wieńce z Niemiec

Marek Szołtysek
Około stu lat temu niektórzy Polacy krytykowali śląską kulturę za to, że zaakceptowała i przyjęła za swoją niemiecką wówczas tradycję strojenia choinki na święta Bożego Narodzenia. I proszę, minęło kilka dziesięcioleci, a we współczesnej Polsce wystrojone świąteczne choinki są niemal uważane już za staropolską tradycję.

Podobnie jest z czekoladowym adwentowym kalendarzem, który wymyślili niemieccy ewangelicy w 1851 roku. Zaś dopiero po 1989 roku, czyli po komunizmie, w naszych sklepach pojawiły się owe adwentowe kalendarze, czyli takie cieniutkie pudełka z okienkami. Z tych okienek codziennie w adwencie wydziera się jedną karteczkę i wyjada jeden czekoladowy cukierek. Kalendarze te jednak są dzisiaj pewnym uproszczeniem, bo nie dzielą adwentu na cztery adwentowe niedziele, ale jest to po prostu kalendarz na grudzień. Od pierwszego do Wigilii. Ale adwent nie pokrywa się z kalendarzem miesięcznym.

A właśnie, adwent, to 4 tygodnie - liczone niedzielami - poprzedzają święto Bożego Narodzenia 25 grudnia. A ponieważ w języku łacińskim owo przyjście, w domyśle Mesjasza, określa słowo „adventus”, to cały ten czas przed Bożym Narodzeniem nazywamy adwentem. Po śląsku zaś mówi się - adwynt. Okres ten ma także odniesienie do Matki Boskiej, bo to ona przecież przyjęła nowinę od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie matką Syna Bożego. Dlatego też ku czci Najświętszej Panienki odprawiane są w adwencie poranne msze zwane roratami. W swej is-tocie adwent odnosi się jednak do sym-bolicznego oczekiwania na narodzenie Jezusa. Dlatego właśnie w kościołach katolickich w adwencie przygotowywane są symboliczne schody, po których schodzi z nieba na ziemię Dzieciątko Jezus.

To jednak nie koniec współczesnej adwentowej kultury. Bo tak jak kiedyś od Niemców przejęliśmy choinkę i potem czekoladowy adwentowy kalendarz - tak też z krajów niemieckojęzycznych pochodzą adwentowe jarmarki i adwentowy wieniec. A starsza jest tradycja jarmarków zwanych z niemiecka: Weihnachtsmarkt (Jarmark bożonarodzeniowy), Adventsmarkt (Jarmark adwentowy) albo Christkindlesmarkt (Jarmark Dzieciątka Jezus). W niemieckich miastach tradycja takich targów sięga już XIV wieku. Natomiast współcześnie tradycja jarmarków adwentowych próbuje się zakorzenić także na Śląsku. Wydaje się, że największym śląskim jarmarkiem adwentowym jest ten dwudniowy - w Katowicach na Nikiszowcu, który w tym roku będzie w weekend 3 i 4 grudnia. Jaka zaś jest historia wieńców adwentowych? Wymyślił ją protestancki pastor ks. Jan Henryk Wichern w Hamburgu w 1839 r., a każda z czterech świec tego wieńca symbolizuje jeden tydzień adwentu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szołtysek: Adwentowe wieńce z Niemiec - Dziennik Zachodni