Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szołtysek: Udowodnić Ponboczka. Czy Bóg istnieje na Śląsku?

Marek Szołtysek
Marek Szołtysek
Marek Szołtysek arc.
Bóg, nazywany po śląsku - Ponboczkiym, stanowi w śląskości bardzo ważny chrześcijański filar, podtrzymujący zasady istnienia regionalnej kultury. I jest tak niezależnie od wyznania, bo przecież w takim samym stopniu dotyczy to ewangelików na Śląsku Cieszyńskim czy katolików na całym historycznym Górnym Śląsku.

Krótko mówiąc, śląska kultura regionalna do tego stopnia bardzo poważnie traktuje sprawy wiary i religii, że nigdy nawet nie próbowała wypracować jakiegoś własnego intelektualnego argumentu na istnienie Boga. Bo po prostu - mówi tradycyjny Ślązok - Ponboczek je i tela! (Bóg istnieje i koniec!). A jakby kazać tradycyjnie myślącemu Ślązokowi rozwinąć to twierdzenie, to powie: Nasze starki i starziki od samego piyrwy w Ponboczka wierzyli, dlatego nam też w niego trzeba wierzyć.

Tak argumentowane tradycją istnienia Boga nie pokazuje jeszcze wyraźnie oryginalności śląskiej wiary, bo w zasadzie cała Polska tak postrzega chrześcijaństwo.

Na Śląsku bowiem - i to stanowi różnicę - ten typ wierzenia czy myślenia o Bogu został od XIX wieku wzmocniony w niemieckiej szkole wpojonymi zasadami: obowiązkowością, punktualnością czy pracowitością. A w takich okolicznościach, jeżeli nawet w jakiejś śląskiej głowie pojawiła się wątpliwość, czy Bóg istnieje czy nie, to i tak schodziło to na plan dalszy, bo przede wszystkim ważne było, żeby w niedzielę iść do kościoła i się nie spóźnić - bo tak trzeba i koniec, kropka.

W ten sposób wiara Ślązoków do tego stopnia została umocniona i jakby wdrukowana w ich regionalne umysły i serca, że przetrwała czasy niemieckiej laicyzacji, rewolucji przemysłowej i potem komunistycznej ateizacji.
A żywym dowodem zwycięskiego chrześcijańskiego starcia z tymi zagrożeniami była i ciągle jeszcze jest tradycja pielgrzymek mężczyzn do Piekar Śląskich. A jest to zjawisko w innych miejscach na świecie niewystępujące.

Przyszedł jednak XXI wiek i w dorosłe życie wchodzi nowe pokolenie Ślązoków. Są to ludzie chowani w dobrobycie - dlatego tak bardzo już Ponboczka nie potrzebują. Pokolenie to coraz rzadziej rozmawia ze starszymi, a coraz częściej tkwi w internecie - co utrudnia międzypokoleniowy przekaz tradycji, w tym również tradycji wiary.

W ostatnich latach nawet w śląskich kościołach jest coraz mniej Ślązoków w wieku od 20 do 30 lat. Dla tego nowego pokolenia trzeba już zmienionego duszpasterstwa czy innych dowodów na istnienie Ponboczka. Tylko skąd to brać, skoro w śląskiej tradycji trudno je znaleźć w takiej formie, jaka jest dzisiaj potrzebna...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szołtysek: Udowodnić Ponboczka. Czy Bóg istnieje na Śląsku? - Dziennik Zachodni