Do Europy przyjedzie 50 milionów uchodźców

  Do Europy przyjedzie 50 milionów uchodźców

  Rozmawiała Dorota Witt

  Aktualizacja:

  Marek Nowakowski: - Polacy nie są niechętni pomocy uchodźcom, opór to tylko ich obronny mechanizm

  Marek Nowakowski: - Polacy nie są niechętni pomocy uchodźcom, opór to tylko ich obronny mechanizm ©Fot. Filip Kowalkowski

  O co chodzi w wojnie w Syrii? Na czym polega inteligentna pomoc humanitarna, 
i czy Polska powinna się w niej wyspecjalizować? Mówi o tym MAREK NOWAKOWSKI, 
który porzucił karierę dziennikarską, by prowadzić obóz dla uchodźców w Turcji.
  Marek Nowakowski: - Polacy nie są niechętni pomocy uchodźcom, opór to tylko ich obronny mechanizm

  Marek Nowakowski: - Polacy nie są niechętni pomocy uchodźcom, opór to tylko ich obronny mechanizm ©Fot. Filip Kowalkowski

  Jak wygląda wojna w Syrii?
  Morze łez. Cierpień. Czasem wydaje mi się, że gdybyśmy chcieli słyszeć, to nawet tu, w Polsce, usłyszelibyśmy jęki rannych, umierających na ulicach ludzi. Baszar al-Asad, przywódca Syrii, w marcu 2011 r., gdy w wielu krajach Bliskiego Wschodu trwała już rewolucja, „Arabska wiosna”, wypowiedział wojnę swojemu narodowi. Tylko po to, by zachować swoją pozycję i zagwarantować przeżycie swojemu klanowi.
  Myślał tak: „Rewolucjoniści obalili przywódcę Tunezji, wypędzili dyktatora z Egiptu, ja przeżyję tylko wtedy, jeśli wywołam kryzys humanitarny”. Więc bombarduje cywilną ludność, torturuje, więzi, masakruje.

  A Syryjczycy i tak wyszli na ulice...
  W pierwszych miesiącach, od marca do sierpnia 2011 r., w mieście Derra Syryjczycy pokojowo demonstrowali na ulicach. Ale Asad ustawił „gołębiarzy” na dachach, którzy mordowali cywilów tak długo, jak się dało. Strzelali do kobiet w ciąży. W końcu walczących cywilów zaczęło brakować: byli wyczerpani, rozgoryczeni, sfrustrowani Kto wychodzi ostatni, gdy innym brakuje już sił? Ludzie religijni. Tak samo było w Powstaniu Warszawskim - ostatni na pole walki wychodzili ci, którzy tylko z różańcem w ręku mieli siłę trwać. Tyle że w Syrii, kiedy wyczerpała się odwaga cywilna demonstrantów (głównie młodych ludzi, studentów), w dużych miastach, w Damaszku, Aleppo, Hims, na ulice wyszli muzułmanie. Oni nie boją się niczego, śmierci najmniej. Niektórzy mówią, że to oportuniści, że fundamentaliści muzułmańscy stanęli do walki dopiero wtedy, gdy wykrwawiła się cywilna populacja. Nie zgadzam się. Widziałem, że wyszli wtedy ludzie, którzy autentycznie i z zaangażowaniem protestowali przeciwko tej strasznej władzy.

  Marzę o tym, by w obozach, które prowadzę, czerwona flaga z białym półksiężycem została wymieniona na biało-czerwoną flagę.

  Czy „państwa islamskiego” nie organizują właśnie fundamentaliści?
  Dziś połowa Syrii jest poza krajem, 11 mln uciekło w ciągu 5 lat. W tę próżnię szybko wskoczyło „państwo islamskie” (nazewnictwo to osobny problem; jego bojownicy czują się pokrzywdzeni, kiedy stosuje się pejoratywne określenie „Da’isz”, co znaczy: coś, co można rozdeptać stopą, czyli jakaś bzdurka). Ta „szajka” działa na zasadach popytu, nie podaży - reagują na wszystko, co my robimy. Konflikt między Bliskim Wschodem a krajami zachodnimi trwa przecież już od 1992 r., od „Pustynnej Burzy”, kiedy USA zaatakowały Irak. Amerykanie zamienili ten kraj w proch. W 2003 r. Amerykanie znów rozpoczęli nikczemną akcję przeciw Irakijczykom, twierdząc, że ci przechowują broń masowego rażenia. Naprawdę chcieli zemścić się za atak z 11 września, za Osamę bin Ladena. Przecież był Saudyjczykiem, a przebywał w Afganistanie - powiedziałby ktoś. Ale Irak to był łatwy cel, więc uderzono tam. Dziś wojna w Iraku trwa. W małym pokoju w USA siedzi kilkunastu 20-letnich, pryszczatych programistów. Z drona wyszukują cel. Naciskają „enter” i... bum, rozwalają 20 osób. Ostatnio rozmawiałem z takimi zdalnymi zabójcami, dziewczynami z UAV Unit z Kalifornii. Ci młodzi ludzie będą żyć potem z głębokim urazem. A muzułmanie mówią: „Skoro macie tak łatwo, skoro żołnierz nie pokazuje się wrogowi, nie staje z nim twarzą w twarz, skoro tak ma wyglądać ta wasza nowoczesna, inteligentna wojna, my pokażemy wam naszą, tępą wojnę, czyli bierzemy jeńca, włączamy kamerę, ścinamy głowę, film wrzucamy do sieci”. I mają swoją taktyczną broń: mnożenie terroru w wojnie asymetrycznej. Nie oceniam ani jednych, ani drugich. Pewne jest, że trzeba z tym skończyć. Dziś. Zaraz. Bo patologia się nakręca. Przywódcy „Da’iszu” to iraccy oficerowie, ci sami, którzy ponieśli klęskę w wojnie z USA, przynajmniej oficjalnie. Są zdeterminowani, by prowadzić tę wojnę w nieskończoność. Polska już raz dała się w to wkręcić, robiła brudną robotę dla Amerykanów w Iraku. Teraz wszyscy muszą się od tego odciąć.

  Zobacz również:
  18 zdjęć
  Przejdź do galerii

  Galeria dostępna tylko dla abonentów Dziennika Zachodniego

  Rozświetlona Ziemia

  Piękna Ziemia widziana z kosmosu. Oto najlepsze zdjęcia NASA

  Link do głównego zdjęcia

  ©NASA/nasa.gov  Przeczytaj:

  Groził, że zabije mnie i dzieci. Żona Rafała P. ujawnia wstrząsające nagrania  Czytaj na następnej stronie >>
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (78)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   usa to imperium zla !!!!

   wiem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 21 / 15

   caly ten kryzyz migracyjny w europie i zniwo zniszczenia na bliskim wschodzie to zasluga usa i ich imperialistycznej polityki!!!!! nie moze byc dobry kraj, ktory swoj dobrobyt zbudowal na...rozwiń całość

   caly ten kryzyz migracyjny w europie i zniwo zniszczenia na bliskim wschodzie to zasluga usa i ich imperialistycznej polityki!!!!! nie moze byc dobry kraj, ktory swoj dobrobyt zbudowal na cierpieniu indian i niewolnikow !!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   szczegolnie zasluzeni

   to tacy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13

   jak soros, ale oni to sa dobrzy

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Usa to fantastyczny kraj

   Biały Pan (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

   Teraz rządzony przez prawdziwego Patriotę. Tak dla USA i ich polityki uspokajania muzułmanów.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   prymitywna propaganda Nowakowskiego

   Szninkiel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 8

   "W pierwszych miesiącach, od marca do sierpnia 2011 r., w mieście Derra Syryjczycy pokojowo demonstrowali na ulicach. Ale Asad ustawił „gołębiarzy” na dachach, którzy mordowali cywilów tak długo,...rozwiń całość

   "W pierwszych miesiącach, od marca do sierpnia 2011 r., w mieście Derra Syryjczycy pokojowo demonstrowali na ulicach. Ale Asad ustawił „gołębiarzy” na dachach, którzy mordowali cywilów tak długo, jak się dało. Strzelali do kobiet w ciąży. W końcu walczących cywilów zaczęło brakować: byli wyczerpani, rozgoryczeni, sfrustrowani"

   Piękna propaganda. Doktor Goebbels byłby dumny czytając takie teksty. No tak po prostu w celu zachowania pozycji, "krwawy dyktator" postanowił strzelać do cywilów i do kobiet w ciąży, co wywołało (oczywiście pokojowe) protesty.

   Sądziłem, że nikt już takich bajek nie śmie opowiadać. Chociaż ma to sens - od 2011 r. podrosło kolejne pokolenie, tych którzy wtedy byli małymi dziećmi, które może w to jeszcze uwierzą. A może to panu Nowakowskiemu "uchodźcy" w Turcji takie wymyślone bajki-historyjki opowiadają, a on je łyka niczym pelikan?

   Zapewne prowodyrzy "pokojowych demonstrantów" tylko przypadkowo nie wyglądali na Syryjczyków. I zapewne przypadkowo byli mocno wspierani przez zjednoczonych szatanów, kraik wielkości województwa dolnośląskiego i kilka innych krajów oraz pewnego finansistę, którzy tak "z dobrego serca" postanowili przysłużyć się dzielnemu narodowi Syryjskiemu i pozbyć się "krwawego dyktatora"?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zjadłeś coś?

   Borja (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 23

   Byłeś tam ekspercie od siedmiu boleści. Widziałeś pomordowane dzieci? Widziałeś zburzone miasta? Słyszałeś płacz kobiet tracących dzieci i mężów? Zamknij się jak nie masz nic mądrego do napisania.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do Borji

   Szninkiel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   do "Borji"
   Nie, nie byłem. Tak samo, jak i Ty nie byłeś/aś. Ale mam trochę szersze horyzonty i szukając informacji nie skupiam się na tvp info/tvn24/gazeta.pl/onet/wp, a już na pewno nie przyjmuję...rozwiń całość

   do "Borji"
   Nie, nie byłem. Tak samo, jak i Ty nie byłeś/aś. Ale mam trochę szersze horyzonty i szukając informacji nie skupiam się na tvp info/tvn24/gazeta.pl/onet/wp, a już na pewno nie przyjmuję tego, co chcą, żebyśmy myśleli za "prawdę objawioną".

   "Słyszałeś płacz kobiet tracących dzieci i mężów?"
   Nie zastanawia Cię, czemu w takim razie ci "młodzi mężowie" zostawiają swoje młode żony i dzieci w zburzonych miastach, na pastwę bomb, wrogów, bez jedzenia, środków higieny, a sami dziesiątkami i setkami tysięcy udają się do Europy?

   Jeśli chcesz użyć argumentu, że taki szlak jest niebezpieczny (no jest), to chyba nie bardziej niebezpieczny od losu biednych kobiet i dzieci tam pozostawionych? Jeśli powiesz, że przenoszą się, bo nie mają więcej pieniędzy na przemytników, bo w przyszłości sprowadzą rodziny - przyszłość może być różna, przez może 5-10 lat w miastach czekają je głód, gwałty, śmierć - raczej powinni opłacić ucieczkę kobietom i dzieciom, a samemu zostać i walczyć, nie uważasz?

   Przyjrzyj się zdjęciom - nie tym starannie wyselekcjonowanym, zobaczysz samych młodych, dobrze zadbanych i odżywionych mężczyzn (czy to maszerujących, czy też wyławianych ze specjalnych pontonów /te pontony są specjalnie dla nich, żadne służby takich nie używają/) i pomiędzy nimi, gdzieniegdzie jakieś pojedyncze kobiety i dzieci.

   Akurat w obozach w krajach ościennych siedzą uchodźcy. 50 mln, o których mowa w wywiadzie się tam nie zatrzyma. Oni ruszą tutaj i będą to proporcje opisane przeze mnie, a nie tak, jak wolał(a)byś to widzieć.

   Co do "łzawych historyjek", to akurat fakt - ze Szwecji. Opisany w jednym z bardzo długich artykułów, w którym wypowiadała się osoba pracująca w odpowiednim urzędzie d/s migracji. Historie są wzruszające, ale powtarzają się w najdrobniejszych szczegółach.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   On

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

   Widzi tylko takich jak on.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wchodzę na komentarze

   OdebranoNamRozum (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 37

   a tutaj same bojówki faszystowskie ONR


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Oderano Nam Rzeczpospolita a wam waaadze

   ubeku (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 24 / 5

   bezczelne komuchy i lewaki uwlaszczyly sie na naszej krwawicy.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   na krwawicy

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

   bezrobotnych łysych karków bez perspektyw nie mógł nikt się uwłaszczyć, natomiast teraz roszczeniowe grupy uwłaszczają się na tym co udało się w pocie przez ostatnie 20 lat wypracować i w ogóle ich...rozwiń całość

   bezrobotnych łysych karków bez perspektyw nie mógł nikt się uwłaszczyć, natomiast teraz roszczeniowe grupy uwłaszczają się na tym co udało się w pocie przez ostatnie 20 lat wypracować i w ogóle ich nie interesuje, że za chwilę kraj utraci płynność finansową.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   znajdź rozum

   Szninkiel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 3

   Chyba naprawdę odebrano Ci rozum. Spróbuj go odzyskać i zacznij myśleć.

   Na początku możesz poczytać, czym jest faszyzm i przestać powtarzać, niczym papuga zasłyszane słowo, którego znaczenia nie...rozwiń całość

   Chyba naprawdę odebrano Ci rozum. Spróbuj go odzyskać i zacznij myśleć.

   Na początku możesz poczytać, czym jest faszyzm i przestać powtarzać, niczym papuga zasłyszane słowo, którego znaczenia nie rozumiesz.

   Jeżeli uważasz, że faszyzm=nacjonalizm (+ewentualnie totalitaryzm), to jesteś zwykłym niedouczonym ignorantem. Nacjonalizm występuje, ale nie jest jedyną ani najważniejszą cechą faszyzmu. Przede wszystkim korporacjonizm - w skrócie traktowanie państwa jako korporacji, tj. kierowanie praktycznie całą gospodarką przez państwo, a właściwie samorządy pracodawców, pracowników, urzędników). "wszystko w państwie, nic poza państwem, nic przeciwko państwu"

   "Państwo nie jest tylko władzą, która rządzi i kształtuje indywidualne wole za pomocą praw i wartości życia duchowego, ale jest także siłą, której wola dominuje także za granicą... Dla faszystów wszystko jest w Państwie i żadne indywiduum ani grupa nie może być poza państwem... Dla Faszyzmu, Państwo jest absolutne, natomiast indywidua czy grupy są tylko relatywne... Liberalizm odrzucił państwo w imię indywidualizmu; Faszyzm zapewnił prawo Państwa wyrażającego prawdziwą esencję indywiduum" (G. Gentile)

   Poza tym wiąże się też z tym krytyka indywidualizmu, działanie jednostek powinno być podporządkowane państwu

   To nie są wszystkie cechy, ale czy wg Ciebie cokolwiek z tego proponują nacjonaliści?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polacy nie dadzą się zalać temu sz......

   Polak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 4

   Co to za obrzydliwy propagandowy bełkot
   Polacy się nie ugna i jak coś to wytna w pień s.k.u.r.w.i.e.l.i!!!!!!
   Tak na dopomoz Bóg! !!!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to ja!prawdziwy katolik

   pislam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 23

   i przykładny mąż.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   nuuuuu

   ta ty prawdziwy lewak (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

   i totalniak faszysto

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   bzdury

   stanley (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 40 / 6

   Przestańcie mydlić ludziom oczy tym wizerunkiem grzecznych,cywilizowanych uchodźców.Każdy widzi co sie dzieje.Nigdy nie powinni tu trafić.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   To nam dala EU !!!!!

   multikulti wielka sciema!!!! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 36 / 2

   polityka otwartych granic!!!!! zapraszanie analfabetow i dzieciorobów islamskich do "pracy" co namoje myslenie skonczy sie w EU wojna domowa !!!!!! Historia lubi sie powtarzac !!!!! a makrela...rozwiń całość

   polityka otwartych granic!!!!! zapraszanie analfabetow i dzieciorobów islamskich do "pracy" co namoje myslenie skonczy sie w EU wojna domowa !!!!!! Historia lubi sie powtarzac !!!!! a makrela skonczy ja Honecker !!!!!zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   to wam dala EU?

   €€€ (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 30

   EU daje wam 30 miliardow euro rocznie i to jest wam jeszcze zamalo. Przepierdo...lic- tak, ale dziekuje to nigdy.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam wielka nadzieje na taki koniec faszystki merkel!

   MC (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 2

   mam nadzieje, mam nadzieje!


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty! Idiot!

   heil! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 28

   patrz swojej rzici i odpie...l sie od polityki Niemiec. Pomodl sie do oo. Rydzyka, walni konia i idz do pracy, do biedronki za 300€ na dwa miesiace.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ty folksdojczu

   pomodl sie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

   do makaronu z makrela

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Merkel?

   kuhl (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 31

   Faszysta jest kaczor i jego cholota.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kogel mogel.

   magazynier (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 16 / 3

   Ale o co chodzi? W Izraelu nie ma tylu mieszkańców?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   50 milionow

   napletek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 16

   wiekszosc z nich przyjedzie do polski. Hurraaa!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   jaki problem??? każdy poseł z nowoczesnej i po weżmie do swojego domu po 1000 uchodzców

   wrocławianin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 44 / 5

   i po problemie. oczywiście na swój koszt

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Facepalm

   Gosc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 7

   Dawno nie czytalem takich farmazonow. Moze niech Gazeta wroclawska skupi sie na sprawach lokalnych. Wypadkow, korkow, pozarow i niesprawiedliwosci spolecznej we Wroclawiu jest wystarczajaco dla...rozwiń całość

   Dawno nie czytalem takich farmazonow. Moze niech Gazeta wroclawska skupi sie na sprawach lokalnych. Wypadkow, korkow, pozarow i niesprawiedliwosci spolecznej we Wroclawiu jest wystarczajaco dla tej gazetyzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama