Ludwik Dorn: Jeśli opozycja chce na poważnie rywalizować z...

  Ludwik Dorn: Jeśli opozycja chce na poważnie rywalizować z PiS, musi sama wrócić do rozumu

  Agaton Koziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Ludwik Dorn: PiS ma ciągle bardzo duży komfort działania. To zasługa opozycji, Jeśli chce ona na poważnie rywalizować z PiS, musi wrócić do rozumu

  Ludwik Dorn: PiS ma ciągle bardzo duży komfort działania. To zasługa opozycji, Jeśli chce ona na poważnie rywalizować z PiS, musi wrócić do rozumu ©Grzegorz Jakubowski

  Przykro to powiedzieć, bo współtworzyłem tę partię, ale w dziejach III Rzeczpospolitej nie było dotąd formacji równie antypaństwowej i anarchizującej jak obecny PiS - mówi Ludwik Dorn, były wiceprezes PiS i były marszałek Sejmu.
  Ludwik Dorn: PiS ma ciągle bardzo duży komfort działania. To zasługa opozycji, Jeśli chce ona na poważnie rywalizować z PiS, musi wrócić do rozumu

  Ludwik Dorn: PiS ma ciągle bardzo duży komfort działania. To zasługa opozycji, Jeśli chce ona na poważnie rywalizować z PiS, musi wrócić do rozumu ©Grzegorz Jakubowski

  Gdy PiS wygrał wybory, wiadomo było, że zacznie się polityka na ostro. Spodziewał się Pan, że będzie ona aż tak bezpardonowa?
  Nie. Choć też mamy do czynienia z sytuacją, która wzięła się z pewnego zbiegu okoliczności - mówię teraz o sporze wokół Trybunału Konstytucyjnego.

  Jarosław Kaczyński wprost przyznaje, że tego nie planował przed wyborami.
  Bo sprawę rozpoczęła Platforma w poprzedniej kadencji - ale tamten etap skończył się 3 grudnia, pierwszym wyrokiem TK. Już wtedy PiS grał ostro, ale mógł schować się za argumentem o tym, że to PO zaczęła.

  Teraz ten argument brzmi dużo słabiej. PiS miało kilka razy sposobność do ominięcia tego sporu, ale wybiera wariant działania najbardziej bezkompromisowy.
  Decyzja o nieopublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego, a zatem nieuznaniu go przez władzę wykonawczą i większość parlamentarną to rewolucyjna zmiana ustroju bez zmiany Konstytucji, rzecz niespotykana w historii sądownictwa na świecie. Wcześniej w różnych krajach zdarzały się konflikty o skład TK, ale udawało się znaleźć ich rozwiązanie. Sytuacji, w której rząd decyduje się nie uznawać wyroku, to rzecz niespotykana. Co oznacza, że obóz władzy wypowiada narodowi konstytuującą go politycznie umowę konstytucyjną. Politycznie nie da się tego wytłumaczyć.

  PROKURATURA WSZCZĘŁA ŚLEDZTWO WS. WYCIEKU WYROKU TK. ZAWIADOMIENIE ZŁOŻYŁ, M. IN., PREZES TK


  Właśnie chyba tylko politycznie się da - w ten sposób odpowiedzialność za łamanie konstytucji rozciąga się na cały obóz rządzący. Pod Trybunał Stanu podpada nie tylko prezydent, ale też kancelaria premiera.
  Być może o to chodzi, być może jest to polityczny czyn zbrodniczy przeciw państwu popełniony w imię wymuszenia wewnętrznej solidarności osób go popełniających. Ale warto by było rozważyć opcje polityczne, które pozwalają wyjść z obecnej sytuacji, zrobić krok wstecz przy minimalizacji ryzyka utraty twarzy.

  Tylko czy krok wstecz jest możliwy? Jarosław Kaczyński w ostatnim wywiadzie w TVP Info jasno podkreślił, że nie widzi podstaw do wydrukowania ostatniego wyroku TK - choć też dodał, że „konstytucja jest najwyższym prawem w Polsce”.
  A co ma mówić o konstytucji? Wiadomo, że jest ona najwyższym prawem - choć jednocześnie działa tu reguła opisana przez Carla Schmitta, mówiąca, że każde pojęcie polityczne ma charakter polemiczny. Teraz PiS uznał, że będzie polemiczny wobec Komisji Weneckiej, Europejskiej i Amerykanów. Prezes Kaczyński przekazuje dość proste przesłanie: jesteśmy suwerenni, a więc wolnoć Tomku w swoim domku. Zapomina o Liście do Koryntian: Wszystko mi wolno, ale nie wszystko pożyteczne; wszystko mi wolno, ale nie wszystko buduje. Ale jednocześnie ważniejsza jest pierwsza część pańskiego pytania. I w tym zakresie istotne jest znalezienie możliwości cofnięcia się w tym sporze.

  Widzi Pan taką?
  Kierunek wskazał prof. Zoll. Tyle, że propozycja rozszerzenia składu TK do 18 sędziów wymaga uzupełnienia o uregulowanie przepisem epizodycznym Konstytucji sprawy okresu przejściowego, tempa dołączania do składu orzekającego trzech „październikowych sędziów”. Wtedy wychodzimy poza optykę: kto się cofnie, bo to nie obóz władzy cofa się przed TK, ale wszystkie władze naczelne chylą głowę przed Konstytucją. To wszystko można jeszcze odwrócić stosunkowo prosto i szybko, ale do tego jest potrzebna wola polityczna.

  Słuchając wywiadu z prezesem Kaczyńskim nie słyszałem jej.
  Bo jej nie ma. Ale ciągle istnieją polityczne możliwości konstytucyjnego rozwiązania tego sporu. I to jest sprawa dużo ważniejsza niż model funkcjonowania Trybunału - on też jest problemem, ale jednak z innego porządku i dziś mniej istotnym. Kluczowe jest znalezienie politycznej chęci do rozwiązania konfliktu wokół konstytucji.

  Tylko gdzie jej szukać?
  Z tym jest problem największy, gdyż prezes Kaczyński jest skłonny do zwrotów taktycznych, ale w kategoriach strategicznych właściwie się nie cofa. On robi krok wstecz tylko wtedy, gdy traci dostęp do tlenu. Znam tylko jeden przypadek, kiedy się cofnął. Miał on miejsce pod koniec 19993 r., już po wyborach, w których prawicowe partie nie weszły do Sejmu i pojawiła się potrzeba współpracy Porozumienia Centrum z ZChN. Wiesław Chrzanowski postawił wtedy jeden warunek: współpraca z Wałęsą. Jarosław Kaczyński zgodził się na to, uznał, że ówczesny prezydent może być przywódcą obozu solidarnościowej prawicy. Oddzielna sprawa, że Wałęsa - w swoim nierozumie - nie zrozumiał istoty tej propozycji i nie podjął jej. Gdyby zachował się inaczej, później nie powstałby AWS, a może i Aleksander Kwaśniewski nie zostałby prezydentem.
  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (22)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten gościu niech raz w życiu podkasa rękawy

   wykupi bezpowrotny bilet PolishBus do UK (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   Po czym złoży podanie do Hindusa, ażeby przyjął do pracy jednostkę rozleniwioną. Do cho... jasnej kolejny psycholog Kaczyńskiego i PiSu się znalazł, i kiedy chyba sam potrzebuje a może i duo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Doradzam- odpocząć : może przyjdzie coś lepszego do głowy ?

   Gabriel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 2

   Zalecam Panie Dorn ! Koniecznie na dłużej odpocząć i może coś lepszego przyjdzie do głowy ponieważ obecnie to marnie Panu wychodzą wywiady ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Sympatyk

   DURN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ten typ powinien nazywac sie durn a nie dorn bo tak durnie gada. Dobrze ze ten typek zniknal z polskiej polityki.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dorn to klasyczny przykład socjalistycznego "inteligenta"

   PiS (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   A dla takich zawsze na pierwszym miejscu przed być,jest mieć.Mnie ten osobnik zawsze odpychał swoim chamidłowatym charakterem,pseudo analizą która jest niczym innym niż ględzeniem o pogodzie.To...rozwiń całość

   A dla takich zawsze na pierwszym miejscu przed być,jest mieć.Mnie ten osobnik zawsze odpychał swoim chamidłowatym charakterem,pseudo analizą która jest niczym innym niż ględzeniem o pogodzie.To samo co Staniszkis.Nie załapałeś się Ludwiku na pokład,będziesz żarł z jednej miski razem z Sabą.Adieu.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dorn znów "drenuje"

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

   Dorn znów "drenuje", a opozycja ciągle tego nie docenia. No cóż, taki to już los każdego, kto z dobrej i nieprzymuszonej woli, chce "pozyskać" nowego "bliźniego".

   Dorn chciał, był gotów WIERNIE...rozwiń całość

   Dorn znów "drenuje", a opozycja ciągle tego nie docenia. No cóż, taki to już los każdego, kto z dobrej i nieprzymuszonej woli, chce "pozyskać" nowego "bliźniego".

   Dorn chciał, był gotów WIERNIE SŁUŻYĆ i nic z tego nie wyszło, bo opozycja nie chciała "wrócić do rozumu" DORNOWEGO, który jest tak "elastyczny", że KAŻDEMU może coś "dobrego" z niego wyniknąć.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wręcz Odwrotnie

   Trumpski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

   Kukiz, Trump, Bardziej Pragmatyczny PiS to już trend. Ludzie chcą pragmatyzmu, ludzi praktycznych. Wysokich pensji, mniej rozbudowanego państwa. Zbliża się Zmierzch Wieku Ideologii, Nastąpi...rozwiń całość

   Kukiz, Trump, Bardziej Pragmatyczny PiS to już trend. Ludzie chcą pragmatyzmu, ludzi praktycznych. Wysokich pensji, mniej rozbudowanego państwa. Zbliża się Zmierzch Wieku Ideologii, Nastąpi Odrodzenie Pragmatyzmu, Prostej (nie prostackiej) Użyteczności. Nadchodzi "Oświecenie II"
   A Dorn - zadufany w sobie schyłkowy socjalistyczny nibyinteligent, któremu się nie udało i szuka swojego miejsca... zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zabawne.... W tym wywiadzie, tylko na pierwszej stronie !

   skrót "PiS" występuje aż 9 razy, (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

   "prezes" 4 razy, a "Kaczyński" 6 razy.

   Na następnych okienkach już nie sprawdzałem, ale sądzę, że jest podobnie.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   skrót "PiS" występuje aż 9 razy

   mka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   To i tak za mało, powinno być 1000 razy powtarzane.......

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bajkopisarz i "późny ojciec"

   dorabia do emerytury (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 4

   plując zawzięcie na rękę, która go wykarmiła. Nie warto czytać tego NIKOGO.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Padalec polityczny!

   św.NH (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

   Baran na wypasie PEŁO! Mędrzec jak ten z ósmego kręgu piekieł!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hm

   gmbh (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9 / 3

   Dlaczego PO nie zapyta Polaków czy czują się zagrożeni? Aha no tak: Polacy już im odpowiedzieli.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak wrócić do rozumu???

   Joo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Trzeba ten rozum mieć!!! Wtedy można do niego wrócić.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama